2021, ročník 30, číslo 2

Obsah čísla

Úvodník

Trendy v knihovnách

Průzkumy

Atlas knihoven

Ocenění

Osobnosti

Rozhovor

Recenze

Valná hromada

Z ústředních orgánů

Z regionů

Kolektivní členové informují

Ze zahraničních knihovnických spolků

Úvodník

Slovo úvodem

Vážení a milí čtenáři,

v tomto čísle Bulletinu SKIP se dočtete například:

Přínosné čtení Vám za celou redakční radu Bulletinu SKIP přeje

Linda Jansová

Trendy v knihovnách

Proč a jak v roce 2022 zapojit knihovnu do využívání děl nedostupných na trhu

Přístup k digitálním knihovnám v době pandemie

V polovině března 2020 byl v České republice poprvé vyhlášen nouzový stav v souvislosti s pandemickém šířením viru SARS-CoV-2. Pandemická situace výrazně omezila fyzickou dostupnost knihoven a v některých obdobích vedla k jejich úplnému uzavření. Mnohdy jedinou alternativou fyzické návštěvy knihovny se v tomto období staly různé druhy digitálních služeb. Statistické údaje o výkonech veřejných knihoven za rok 2020 jsou poměrně neúprosné – pokles registrovaných čtenářů o 13 %, pokles počtu návštěvníků o 41 % a pokles výpůjček o 24 %. Naproti tomu se zdvojnásobil počet výpůjček e-knih a především o 88 % vzrostl počet stažených a zobrazených digitálních dokumentů.

Zásadní význam mělo plné otevření digitálních knihoven, které zpřístupnily více než 250 000 digitalizovaných českých knih a časopisů. O služby digitálních knihoven byl mimořádný zájem, využily je statisíce návštěvníků, kteří si zobrazili a přečetli miliony stran. Například využití Národní digitální knihovny Národní knihovny ČR (dále NK ČR) v období nouzového stavu bylo 16krát intenzivnější než v běžném období. Podobnému tlaku čelily digitální knihovny Moravské zemské knihovny, Knihovny Akademie věd ČR i Univerzity Karlovy; dynamicky také rostl počet stažených e-knih, které bezplatně nabízí Městská knihovna v Praze. Intenzita využití otevřených digitálních knihoven byla zcela mimořádná; za období od listopadu 2020 do konce června 2021 bylo zobrazeno cca 41 mil. stran digitálních dokumentů. To vše naznačuje, že digitalizace a digitální služby mají vysokých potenciál, který bychom měli využít a žádná z knihoven by se jich neměla zříkat.

Logo služby (zdroj: NK ČR)
Logo služby (zdroj: NK ČR)

Jak a komu jsou přístupná díla nedostupná na trhu

Plné otevření digitálních knihoven je v současné době minulostí, ale uživatelé mohou mít nadále přístup k plným textům digitalizovaných dokumentů, které jsou zpřístupňovány v režimu děl nedostupných na trhu (dále jen DNNT). Jedná se o české knihy a časopisy, který byly digitalizovány, ale jsou stále chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora nebo 50 let od vydání díla). Současně platí, že je nelze koupit v běžné obchodní síti například v podobě nového vydání. Podle uzavřené licenční smlouvy jsou takto dostupné knihy vydané do roku 2007 a časopisy vydané do roku 2011. V roce 2022 mají knihovny a jejich čtenáři přístup k cca 180 000 knih a periodik z uvedených období. Toto číslo se v budoucnu bude dále zvyšovat a tím poroste i význam tohoto informačního zdroje.

Rychlou orientaci v digitálních knihovnách, které nabízejí přístup k DNNT, umožňuje nově vytvořený jednoduchý rozcestník. Odtud se čtenář může snadno dostat k dalším podrobnostem o službě DNNT a také přímo do Národní digitální knihovny, Digitální knihovny Moravské zemské knihovnyDigitální knihovny Knihovny Akademie věd ČR. Zde také můžeme vidět nové logo služby DNNT, které by v budoucnu mohlo propojit všechny zapojené knihovny. Digitální knihovny NK ČR a Moravské zemské knihovny se svým obsahem asi z 90 % překrývají, naopak Digitální knihovna AV ČR zahrnuje především knihy a časopisy z produkce AV ČR. V budoucnu se předpokládá zapojení dalších digitálních knihoven. Důležitou podmínkou pro zapojení dalších digitálních knihoven do služby DNNT je implementace nové verze softwaru Kramerius 7, který vyvíjí Knihovna AV ČR díky výzkumnému projektu Rightlib1. K tomu by mělo dojít v průběhu roku 2022.

Služba DNNT není nabízena pouze čtenářům výše vyjmenovaných knihoven, ale je potenciálně dostupná všem obyvatelům České republiky. Je však nezbytné splnit dvě podmínky:

  • zájemce o službu DNNT musí být zaregistrován jako čtenář v některé z knihoven, které nabízejí služby veřejnosti;

  • knihovna, která chce svým čtenářům umožnit přístup ke službě DNNT, musím mít uzavřenou smlouvu s NK ČR o zprostředkování služby DNNT.

Cílem těchto podmínek je zajistit spolehlivou identifikaci čtenářů, kteří se ke službě DNNT připojují. Čtenáři mohou zobrazené knihy a časopisy pouze číst na obrazovce své počítače nebo tabletu, případně na počítači umístěném ve své knihovně. Služba DNNT je bezplatná pro čtenáře i pro knihovny, které ji zprostředkují.

Rozcestník digitálních knihoven (zdroj: https://www.dnnt.cz/, získáno 2021-12-27)
Rozcestník digitálních knihoven (zdroj: https://www.dnnt.cz/, získáno 2021-12-27)

Které knihovny nabízí přístup ke službě DNNT

V současné době službu DNNT zprostředkovává přibližně 200 knihoven a stále přibývají další. Jedná se především o vysokoškolské, výzkumné, krajské knihovny a celou řadu větších veřejných knihoven, viz úplný seznam knihoven nabízející přístup k DNNT. Z tab. 1 je zřejmé, že pokud jde o specializované knihovny, např. vysokoškolské knihovny, knihovny AV ČR, ale také krajské knihovny, je jejich zapojení do zpřístupnění velmi dobré. V těchto knihovnách je registrováno 1,2 mil. uživatelů, kteří mohou službu využívat.

Tab. 1: Počet uzavřených smluv podle typu knihoven, stav k 31. 12. 2021

Typ knihoven

Počet smluv

knihovny AV ČR

30

krajské knihovny

14

městské a obecní knihovny

80

specializované knihovny

32

školní knihovny

2

vysokoškolské knihovny

35

celkem

193

Mnohem menší je ale zastoupení obecních a městských knihoven, viz tab. 2. Zde jsou zapojeny především větší knihovny, které jsou součástí portálu Knihovny.cz. Tyto knihovny mají výhodu, že pro identifikaci svých uživatelů používají systém eduID. Pokud se na otázku zapojení do služby DNNT podíváme z hlediska regionálních funkcí, více než třetina pověřených knihoven (39) zatím službu DNNT nenabízí a o smlouvě na zapojení nejedná. To není dobrá situace, jestliže tyto knihovny vnímáme jako instituce podporující rozvoj knihoven ve svém regionu.

Tab. 2: Počet zapojených městských a obecních knihoven, stav k 31. 12. 2021

Kraj

Počet městských a obecních knihoven

Hl. m. Praha

2

Středočeský kraj

18

Jihočeský kraj

24

Plzeňský kraj

6

Karlovarský kraj

5

Ústecký kraj

3

Liberecký kraj

5

Královehradecký kraj

6

Pardubický kraj

9

Kraj Vysočina

3

Jihomoravský kraj

9

Olomoucký kraj

4

Zlínský kraj

8

Moravskoslezský kraj

12

Na první pohled je zřejmé, že zatím existují velké regionální rozdíly. Příčin tohoto stavu je celá řada a mají komplexní povahu. Původní záměr NK ČR uspořádat v letech 2020 a 2021 cyklus seminářů a workshopů pro krajské a pověřené knihovny nebylo možné s ohledem na pandemii realizovat ve fyzické podobě. Řada seminářů proběhla online, téma služeb DNNT bylo prezentováno na všech větších odborných konferencích i v odborném tisku, ale účinnost je zatím velmi omezená. Na druhé straně se ukazuje, že aktivní přístup některých krajských knihoven, například Jihočeské vědecké knihovny, přináší své ovoce, i když i v tomto případě zbývá zapojit řadu menších knihoven. Pokud se na celou problematiku podíváme střízlivýma očima, asi není příliš pravděpodobné, že v síti veřejných knihoven zapojíme všech 5 300 knihoven.

Překážky při využití služby DNNT

V době celkového otevření digitálních knihoven se ukázalo, že přístup k elektronickým knihám má svůj jednoznačný význam pro studenty, pedagogy a vědecké pracovníky. Naopak pro běžné návštěvníky veřejných knihoven, kteří soustředí svůj zájem na aktuálně vycházející literaturu z oblasti beletrie, je význam přístupu ke starší literatuře výrazně umenšen. Limitující je také forma, kdy se jedná o naskenované stránky původního formátu tištěných knih bez možnosti úpravy formátu tak, jak to nabízejí současné e-knihy. K tomu je nutné přičíst i setrvávající odstup či konzervatismus čtenářů, kteří stále většinově trvají na tištěné formě. Doba pandemie sice v určité míře podpořila tendenci k využívání digitálních dokumentů, ale těžiště zájmu čtenářů zůstává u tištěných knih. Dostupné prognózy naznačují, že čtení e-knih má své přirozené limity. V zásadě jde o to, aby se současná a budoucí populace naučila používat všechny formy knihy a ve vzájemné kombinaci využila přednosti různých formátů.

Řadu nedostatků najdeme také na straně NK ČR jako hlavního producenta služby DNNT:

  • Nedostatečná propagace ze strany NK ČR – v uplynulém období byly kapacity NK ČR soustředěny především na technické zajištění zpřístupnění digitálních knihoven jako celku. Vedle toho probíhal průběžně rychlý rozvoj služby DNNT. V čase častých změn chyběly kapacity na propagaci nové služby.

  • Složité a zdlouhavé uzavírání smluv, pomalá zpětná vazba NK ČR – soustavné technologické změny a jednání s nakladateli se promítaly do změn podmínek zpřístupnění digitálních dokumentů.

  • Nedostatečné školení a vzdělávání pracovníků knihoven – vzdělávací aktivity bylo nutné omezit pouze na online semináře s poměrně malou účinností.

  • Chybějící integrace dokumentů zpřístupňovaných v režimu DNNT do katalogů knihoven – rozšíření této služby je vázáno na vybudování nového systému pro Seznam děl nedostupných na trhu, který bude schopen rychle a pružně reagovat na změny licenčních podmínek pro jednotlivé dokumenty. S rozšířením této služby se počítá v průběhu roku 2022.

  • Nedostatek statistických informací o využívání služby DNNT – podrobné informace by měly být k dispozici do poloviny roku 2022.

Pokud se zamyslíme nad příčinami malého zájmu ze strany veřejných knihoven, můžeme se pouze dohadovat, že by mohlo jít např. o:

  • omezený zájem vedení knihoven o zavádění nových služeb;

  • nedostatečné technologické vybavení knihoven;

  • psychologické bariéry – nechuť k podpoře využívání digitálních textů;

  • nedostatečnou úroveň digitální gramotnosti pracovníků.

Pět kroků k zapojení knihovny do služby DNNT

Postup je velmi jednoduchý a nevyžaduje žádnou velkou přípravu. Především je prospěšné, aby se pracovníci knihovny, zejména v oblasti služeb, seznámili s vlastní službou DNNT, aby dobře znali to, co svým čtenářům budou nabízet. Podrobné informace jsou k dispozici na adrese https://dnnt.nkp.cz/. Najdeme zde informace o tom, co jsou DNNT, údaje o Seznamu DNNT, podrobné informace pro autory i nakladatele, pro čtenáře a také pro knihovny. Pro uzavření smlouvy je nejdůležitější právě část určená knihovnám.

První krok – způsob identifikace čtenářů

Pokud knihovna pro identifikaci svých čtenářů používá eduID, tj. je členkou federace eduID nebo eduID používá zprostředkovaně (například je-li zapojena do portálu Knihovny.cz), vyplní registrační formulář Online přístupy NDK via eduID.cz. Identifikaci přes eduID v současné době nabízí i systém Koha (instalace od firmy R-Bit Technology) a také firma KpSys.

Pokud knihovna nepoužívá eduID, může využít zvláštní systém Identity NDK, který připravila NK ČR. V tom případě vyplní registrační formulář Online přístupy NDK via Identity NDK. Tento způsob identifikace uživatelů je trochu náročnější, protože je nezbytné, aby knihovna v pravidelných intervalech aktualizovala informace o svých čtenářích.

Registrační formulář obsahuje základní kontaktní informace a technické údaje o připojení knihovny k internetu.

Druhý krok – vyplnění a odeslání registračního formuláře

Vyplněný registrační formulář, který působí současně jako žádost o zapojení knihovny do služby DNNT, je odeslán na e-mailovou adresu dnnt-registrace@nkp.cz. Na této adrese je také možné získat odpovědi na dotazy, pokud si knihovna neví rady s vyplněním registračního formuláře.

Vzor vyplněnění registračního formuláře (zdroj: NK ČR)
Vzor vyplnění registračního formuláře (zdroj: NČR)

Třetí krok – podepsání smlouvy

Pokud NK ČR potvrdí, že registrační formulář je správně vyplněn, odešle k podpisu standardní smlouvu s přílohami, přičemž registrační formulář je součástí smlouvy. Knihovna smlouvu podepíše a zašle zpět do NK ČR.

Čtvrtý krok – zpřístupnění služby DNNT

Následně proběhne výměna technických informací nutných ke spuštění služby a otestování ze strany zapojené knihovny. V případě, že knihovna využívá Identity NDK, obdrží od NK ČR informační balíček pro další postup. K dispozici jsou podrobné informace.

Pátý krok – informace čtenářům o zpřístupnění služby DNNT

Knihovna rozešle svým čtenářům informaci o tom, že mohou službu DNNT využívat. Velmi prospěšné je také informace o DNNT zpřístupnit na webu knihovny.

Zpřístupnění služby DNNT na místě samém, tj. na terminálu v knihovně

Základní službou zpřístupnění DNNT je online dálkový přístup, tj. registrovaný čtenář se přihlásí z domova nebo ze zaměstnání ke službě DNNT vlastním jménem a heslem z vlastního počítače, tabletu či jiného zařízení. Dálkový přístup ke službě DNNT je ale omezen na knihy vydané do roku 2001 včetně a periodika vydaná do roku 2011. Licenční smlouva ale umožňuje zpřístupnit i digitalizované knihy vydané v letech 2002 až 2007 s tím, že jsou dostupné pouze na terminálu v knihovně. Pokud chce registrovaný čtenář číst digitalizované knihy vydané v období let 2002 až 2007, musí přijít do knihovny a zde knihy studovat na terminálu. Ani v tomto případě není možné zhotovit tištěnou nebo digitální kopii.

Pokud chce knihovna nabídnout svým čtenářům i tuto službu, uvede svůj zájem v registračním formuláři, případně požádá NK ČR o zpracování dodatku ke smlouvě. V současně době se tato služba poskytuje pouze prostřednictvím statické veřejné IP adresy. Statická IP adresa má pevnou povahu a nemění se, dokud ji ručně nezmění poskytovatel internetového připojení nebo správce sítě. Pokud knihovna při připojení k internetu používá pouze dynamickou IP adresu, tuto službu zatím nemůže využívat. Knihovna vyhradí pro službu terminálového zpřístupnění zvláštní počítač a musí zajistit, aby čtenář nemohl zhotovit tiskovou nebo digitální rozmnoženinu zobrazovaných dokumentů. Podmínky využívání služby DNNT jsou zahrnuty do knihovního řádu.

  • 1. V roce 2017 Knihovna AV ČR ve spolupráci s NK ČR a Moravskou zemskou knihovnou získala dotaci z programu NAKI na realizaci projektu RightLib – elektronické zpřístupnění chráněných publikací (DG18P02OVV002) na období let 2018 až 2022 ve výši 24,215 mil. Kč. Cílem projektu je další vývoj systému Kramerius, tj. vytvoření prostředí pro zajištění přístupu k publikacím v digitální podobě, které jsou chráněny autorskými a nakladatelskými právy, prostřednictvím knihoven. Projekt zajistí technické prostředí pro implementaci nových možností zpřístupnění, které umožňuje novela autorského zákona č. 121/2000 Sb. z roku 2017 a další úpravy legislativy.

Read On: Čti dál! v českém prostředí?

Platforma Read On představuje čtyřletý projekt zaštítěný Evropskou unií. Spojuje mladé lidi napříč Evropou při četbě a učení se kreativnímu psaní. Cílem je snažit se přiblížit literární tvorbu mladým lidem a upevnit jejich vztah k literatuře.

Mladí lidé ne vždy knihovnu aktivně navštěvují, proto je dobré přesunout i samotnou propagaci aktivit tam, kde se se zájmy cílové skupiny protne. Jednoznačně jsou to sociální sítě a někdy i pořádání akcí přímo ve školách. V prvé řadě je důležité zejména umět nalézt a vytipovat takové děti, popřípadě školní třídy vedené aktivním pedagogem, které mají k četbě kladný vztah a chtějí rozvíjet své dovednosti.

V rámci projektu vznikl průvodce, který je zásluhou Knihovny města Ostravy, konkrétně kolegyň Hany Fickové (překlad) a Barbory Hoppové (korektury) z kulturně-jazykového centra American Corner, k dispozici i v češtině. Tvoří jej osm hlavních kapitol:

  • Čtěte více: čtení pro radost ve školách (s. 4);

  • Kreativní psaní: každý mladý člověk je spisovatel (s. 6);

  • Fan fiction: napiš vlastní verzi svého oblíbeného příběhu (s. 8);

  • Youthcast: podcasty a rádia (s. 12);

  • Antologie: tvorba originálních prací a oslava existujících příběhů (s. 14);

  • Passports: příběhy slavných Evropanů (s. 16);

  • Grafické romány a komiksové stripy: jiný pohled na čtení a psaní (s. 18);

  • Ilustrace: propojení kreativního psaní s evropskými ilustrátory (s. 20).

Níže uvádíme několik příkladů aktivit, které považujeme za aplikovatelné v českých knihovnách nebo mimo ně, ale s jejich podporou.

Čtení pro radost

Podstatou je četba jakéhokoli tištěného dokumentu (tj. novin, časopisu, komiksu, knihy) podle volby studentů. Předpokladem realizace jsou dobré vztahy mezi knihovnou a školou a samozřejmě zájem učitele o rozšíření čtenářských dovedností studentů. Iniciátory mohou být učitelé nebo sami knihovníci, kteří sami aktivně nabídnou třídě konkrétní školy zejména vlastní prostor a samozřejmě dokument ke čtení. Projekt může v počátcích lépe fungovat u menších obecních knihoven, které úzce spolupracují s místními školami. V těchto případech má knihovník možnost přiblížit se mladým jako poradce v oblasti literatury ke čtení. Projekt by měl být ideálně dlouhodobý a pravidelný; zaslouží si proto i pečlivou přípravu v grafické formě. Grafické zpracování (logo) – podobně jako například v českém prostředí nálepky v případě projektu S knížkou do života (Bookstart)napomůže sounáležitosti studentů s projektem. Konkrétním efektem aktivity je především zlepšení studentů v práci s textem a jeho porozumění.

Zmíněná aktivita se stala v portugalských a italských školách natolik oblíbenou, že ji přímo zařadili do svých školních osnov. Zde přikládáme pro ilustraci odkaz na mapu zúčastněných škol v rámci Evropy.

Kreativní psaní

Pokud máme nadšené knihovníky a tvořivé náctileté, je u nás i tento nápad z projektu Read On reálně proveditelný. I zde lze propojit hned několik následujících workshopů a vytvořit kontinuální lekce. Pokud vzniknou skupinky v různých knihovnách, mohou své nápady a výtvory sdílet navzájem prostřednictvím vybrané sociální sítě. Například ve Španělsku, Velké Británii či Irsku rozvíjejí mladí svůj talent s profesionálními spisovateli. V českém prostředí však může být ochotným mentorem i knihovník. V zahraničí se osvědčilo dát studentům při psaní svobodu ve výběru témat. Důraz by nebyl kladen na stylistické ani gramatické chyby, ale energie by se soustředila na výhradně kreativitu.

Následující typy práce s textem a tvorbou mohou být přímo zařazeny do jednotlivých lekcí kreativního psaní. Mládež ocení jak rozhled, tak pohledy na tvorbu z různých úhlů.

Oblast kreativního psaní lze rozvíjet různým způsobem. Níže jsou zmíněny tři konkrétní možnosti: fan fiction, komiksy/stripy a ilustrace.

Fan fiction

V případě fan fiction si účastníci sami vyberou svůj oblíbený fiktivní svět, ve kterém si vytvoří vlastní verzi příběhu. V zahraničí je tato verze tvorby velice oblíbená a spolupráce s konkrétním spisovatelem je vždy vítána. Způsob zpracování příběhu je neomezený – fan fiction může být realizována třeba ve verších či ve formě scénáře.

Komiksy/stripy

Komiksy/stripy jsou vhodné pro všechny, kterým se špatně vyjadřuje pomocí slov nebo kteří mají přímo kreslířské nadání vytvořit celý příběh. Pokud se podaří oslovit i další skupiny zabývající se kreativním psaním, osvědčily se soutěže o nejlepší komiks na specifická témata.

Ilustrace

Propojování ilustrace a konkrétního textu je rovněž osvědčeným principem. V zahraničí vznikají třeba soutěže studentů uměleckých škol, kdy jsou výsledkem trojrozměrné práce sestavené na základě textu. V českém prostředí se nabízí propojení s umělci/ilustrátory, kteří naživo na místě vytvoří ilustraci jako předlohu pro příběh a inspirují tak „tady a teď“ účastníky workshopu. Příklady dobré praxe v zahraničí ukázaly, že je však dobré dát účastníkům vždy na výběr, zda chtějí kreslit nebo raději psát.

Klíčem je oslovení mladých lidí

Cílová skupina ve věku od 12 do 19 let je zvyklá trávit svůj čas v digitálním prostředí. Osobní kontakt je však i pro ně stejně důležitý; neměli bychom se tedy zaměřovat výhradně na oslovení přes technologie. Jako funkční se v zahraničí ukázalo kontaktování studentů vysokých škol (nejen knihovnictví nebo uměleckých oborů). Studenti pomohou s propagací konkrétní akce nebo poradí, jakou cestou na mladší generaci zapůsobit. Před osobním setkáváním je důležité připravit přátelské a vstřícné online prostředí, kde budou dostupné základní informace o připravované aktivitě.

Praxe z regionu

Na základě vlastních stáží odhadujeme, že to, co se v praxi nejvíce blíží projektu Read On u nás v moravskoslezském regionu, jsou například akce pořádané v třinecké knihovně. Pro mládež od 13 let je zde Mklub. Knihovníci se zaměřují na fantasy a sci-fi literaturu, pořádají workshopy, hraní deskových her a tematické noci a aktivně spolupracují se spisovateli a osobnostmi veřejného života. Příkladem je o víkendech realizovaný TriCon; naposledy se konal v roce 2019 a byl rozdělen se do tří setkání ročně s různými tématy (Sci-fi, LARP, Book).

Podrobnosti o projektu Read On a aktivitách zapojených organizací

Podrobné informace o projektu Read On naleznete na jeho webu. K dispozici je devět jazykových verzí průvodce (včetně české). Na webu najdete i další dílčí aktivity, které jsme zatím nezmínili, či lze průběžně sledovat jednotlivé organizace zapojené do této platformy:

Je také možné sledovat hashtag #ReadOnEU na Facebooku, TwitteruInstagramu.

Knihovny a rodinná politika aneb Od analýzy situace ke konkrétním námětům

Důvodem k sepsání tohoto článku bylo malé nedorozumění. Z Ministerstva práce a sociálních věcí se k nám dostal dokument Analýza úrovně a fungování opatření v oblasti rodinné politiky a sladění pracovního a rodinného života v krajích ČR. Při jeho čtení jsme marně hledali nějakou zmínku o aktivitách knihoven. Naštěstí se ukázalo, že právě tato analýza měla jiný účel a naopak z něj můžeme čerpat zajímavé informace o situaci v oblasti rodinné politiky v jednotlivých krajích.

Na úvod ještě připomeňme, že rodinná politika je souhrnem aktivit podporujících rodinu; hlavním cílem rodinné politiky je vytvoření společensky přátelského prostředí pro rodiny.

Co v analýze najdete

Z analýzy je zřetelné, jaké oblasti považuji respondenti za problematické a ohrožující jejich rodinný život (vysoké náklady na bydlení, obava ze ztráty zaměstnání, nedostupná zařízení pro celodenní péči o děti/seniory a jejich finanční náročnost, slaďování profesního a rodinného života atd.). Text je zaměřen na zmapování situace v oblasti pravidelné a dlouhodobé péče o děti a  jejich zájmového vzdělávání (za tímto účelem nejsou knihovny zřízeny,  ale střediska volného času nebo školky ano; knihovny nabízejí různé služby, ale např. s družinou se srovnávat zatím nemohou) a také  v oblasti pravidelné a dlouhodobé péče o seniory (mnohde knihovny seniorům pomáhají, ale za účelem celodenního či dokonce celotýdenního umístění seniora opět nejsou zřizovány a nejsou v tomto směru ani patřičně vybaveny).

V analýze jsou rekapitulovány i zdroje  aktuálních dokumentů k rodinné politice v jednotlivých krajích, což je výborný zdroj různých pohledů na oblast rodinné politiky. Právě do krajských/městských/obecních koncepcí by se knihovny mohly se svými aktivitami prosadit.

Inspirace pro knihovny?

V našich knihovnách často vidíme celé rodiny, které spolu tráví čas výběrem knih, hraním společenských her, zapojují se do vzdělávacích, výtvarných nebo kulturních programů, jež pro ně knihovny připravují. V knihovnách vidíme všechny věkové skupiny od nejmenších dětí a jejich rodičů až po seniory. Proč tedy nejsou knihovny vnímány jako přirozená a důležitá součást rodinné politiky? Vnímavost státní správy vůči knihovnám je v této oblasti zatím nízká, povědomí o rozsahu problematiky rodinné politiky může být v knihovnách nedostatečné, a pokud nepoužíváme v našich strategiích a projektech stejnou terminologii, naše záměry se míjejí s definicemi rodinné politiky státu, kraje i obcí.

Na webu projektu Krajská rodinná politika můžeme najít řadu zajímavých informací a odkazů k tématu rodinné politiky, koncepcí rodinné politiky, rodinné politiky pro občana, pro politika, informace z oblasti slaďování rodinného a pracovního života, informace o opatřeních na podporu rodin i opatření v souvislosti s covidem-19 a situací rodin.

Na stránce představující projekt se mj. dočteme:

„V České republice není dostatečně rozvinuta praxe vytváření regionálních a lokálních programů podpory rodin. Ačkoli kraje a obce realizují opatření ve prospěch rodin, často jim chybí zkušenosti, jak potřeby rodin zabezpečit komplexně. Projekt Krajská rodinná politika tak usiluje o zlepšení koordinace celostátních a regionálních politik v oblasti podpory rodin. K tomu napomáhají i krajští poradci, kteří pořádají osvětové akce za účasti klíčových aktérů z oblasti podpory rodin v daném kraji.“

Právě krajští koordinátoři, kteří ve spolupráci s kraji připravují návrhy opatření k implementaci prorodinné politiky, mohou plnit pro knihovny důležitou roli, na webu existuje jejich adresář a knihovny by s nimi měly navázat kontakt.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má dotační tituly Rodina (je určen pro neziskové organizace) a Obec přátelská rodině a seniorům; zde je opět prostor pro uplatnění projektů knihoven.

V rámci projektu, který probíhal v letech 2017 až 2021, vznikla celá řadu výstupů – návrhy koncepcí rodinné politiky, návrhy implementací opatření rodinné politiky, metodiky rodinné politiky, srovnávací studie atd. Existují důležitá témata (např. soudržnost rodiny, komunitní život nebo mezigenerační spolupráce), která by zástupci projektu chtěli posouvat dále; doufají, že projekt bude pokračovat, zvláště proto, že mezi kraji existují velké disproporce.

Inspirativní může být i záznam závěrečného semináře projektu.

Konkrétní prorodinné aktivity v knihovnách

Do elektronické verze Sborníku dobré praxe rodinné politiky v krajích byl již zařazen projekt S knížkou do života (Bookstart)

Nejde však o jediný příklad prorodinných aktivit v knihovnách. Výjimkou nejsou knihovny, které pořádají příměstské tábory (např. v Milevsku) nebo organizují kroužky (viz např. čtenářský kroužek ve Vysokém nad Jizerou či divadelní kroužek v Náchodě). V některých knihovnách se nachází i Family Point (např. v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, která rodinu podporuje i mnohými dalšími aktivitami) nebo Senior Point (např. v Knihovně Třinec).

Veřejné knihovny jsou důležitým prostorem pro setkávání, plní komunitní funkce, jsou důležitým třetím místem; řada knihoven prošla v posledních letech rekonstrukcí a je vybavena tak, aby se v ní cítili dobře všechny věkové kategorie uživatelů (např. i rodiče s malými dětmi nebo teenageři), je vyvíjena snaha o bezbariérovost.

Pochlubte se i vy

Předseda SKIP Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., se sešel se zástupci projektu, kteří mají velký zájem o spolupráci s knihovnami. Pokud se chcete „pochlubit“ svými prorodinnými aktivitami a pomoci upozornit na nezanedbatelnou roli knihoven v rodinné politice na úrovni obcí a měst, můžete zaslat příspěvky za svou knihovnu na adresu roman.giebisch@nkp.cz (ve formátu již zveřejněných příspěvků).

Rezervační skříně pro půjčování knih v Knihovně Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy aneb Jak jsme předběhli koronu

V roce 2019 jsme v Knihovně Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy řešili problém, který zná většina knihoven – jak vyhovět uživatelům, kteří chtějí služby knihoven 24/7, a přitom nerozšiřovat počty zaměstnanců v knihovně.

Působíme na Univerzitě Karlově a máme tisíce uživatelů, z nichž značná část studuje dálkově nebo k nám může přijít v hodinách, kde ještě nebo už máme zavřeno. Budova univerzity je však otevřena dlouho do večera a částečně o víkendech a disponuje vrátnicí.

Nyní je na trhu několik firem, které skříně, podobné boxům zásilkových firem, umí dodat. Zdůrazňujeme, že se nejedná o skřínky s kódovými zámky, ale o sofistikovaný elektronický systém, který využívají např. e-shopy nebo firmy k vkládání a vydávání zásilek. Když jsme takovou firmu v roce 2019 hledali my, nebylo to jednoduché. Podařilo se nám oslovit start-up firmu Blocks a dohodli jsme se s ní na testovacím pronájmu rezervační skříně na dobu šesti měsíců, který nakonec po právních peripetiích s laděním smlouvy začal v říjnu 2020.

Vzhledem k tomu, že je na naši knihovnu nyní směřována řada dotazů z jiných knihoven k našim zkušenostem se získáním a provozováním rezervační skříně, pokusili jsme se shrnout naše poznatky.

Co zvážit před nákupem

Před nákupem je nutno zvážit:

  • umístění skříně;

  • rozměry skříně;

  • velikost a počet boxů;

  • barvu a materiál skříně.

Umístění skříně

Boxy vhodné pro provoz venku a uvnitř budovy se mohou lišit např. konstrukcí, materiálem nebo cenou. Místo, kam chceme skříň umístit, musí být zajištěno elektrickou a datovou přípojkou, být v souladu s požárními a jinými předpisy i s požadavky správce budovy či venkovního prostoru.

Rozměry skříně

Výška i šířka skříně musí odpovídat prostoru, kde bude skříň umístěna. Provoz skříně by neměl příliš komplikovat pohyb ostatních lidí kolem skříně. Při určování výšky je třeba vzít i v potaz, jestli máme mezi uživateli i děti nebo handicapované uživatele.

Velikost a počet boxů

V testovacím provozu jsme měli skříň o devíti boxech, která byla určena spíše firmám na balíky větších rozměrů. Nyní pro velký zájem uživatelů preferujeme skříň s 30 boxy s velikostí, která dovoluje vložit dokumenty i o formátu A3. Výšku jsme stanovili na 20 cm s tím, že případné větší rezervace rozdělíme do více boxů. Všechny boxy v jedné skříni ale nemusejí být stejné.

Barva a materiál skříně

V testovacím provozu jsme měli skříň ze dřeva; nyní jsme zvolili jako materiál kov, který vyšel levněji. Lze si vybrat i barvu, která bude ladit s okolím. Na boxy je možné umístit i potisk; na skříň si tak můžete dát logo, informace o provozu nebo o tom, kam se obrátit v případě poruchy.

Získání skříně

Samotné získání skříně je vhodné ošetřit smlouvou. Existuje více variant:

  • pronájem skříně a obslužného systému;

  • koupě skříně;

  • jiné varianty.

Pronájem skříně a obslužného systému

Skříň můžete po ukončení smlouvy vrátit nebo vyměnit za novou. K dalším nákladům je většinou ještě nutno připočítat a ve smlouvě ošetřit i náklady za dovoz/odvoz skříně, instalaci, zaškolení personálu apod. Je nutné si také vyjasnit, jak se bude řešit pojištění pronajaté skříně před případným vandalismem.

Koupě skříně

Skříň je vaše, ale počítačový systém zůstává v pronájmu. Tato verze může být výhodná, pokud máte k dispozici finance, které třeba nebudete mít v dalších letech. Vždy je dobré propočítat si obě varianty, tj. pronájem i koupi skříně. Stále však zůstanou náklady na pronájem počítačového systému, po uplynutí záruky i náklady na opravy a jednorázový náklad na nákup skříně, zaškolení personálu, dovoz a instalaci.

Jiné varianty

Postupně přibývají noví výrobci a nová řešení rezervačních boxů; v době, kdy tento článek vyjde, jistě bude možno volit z dalších variant.

Po získání skříně

Po získání skříně je nutné zaučit personál, případně určit někoho, kdo bude mít provoz boxů na starost. Pravidla pro vkládání i vyzvedávání objednaných knih z boxů si může nastavit každá knihovna sama. Měla by vždy ale být v souladu s knihovním řádem, který tomu musí být přizpůsoben.

Ještě před uvedením skříně do provozu je dobré si promyslet, jak službu budeme propagovat. Chceme oslovit všechny uživatele, nebo jenom vybrané (např. studenty dálkového studia, vysokoškolské pedagogy apod.) z důvodu obavy z velkého zájmu a malé kapacity boxů? I když je používání skříně jednoduché, je dobré mít návod i na webu knihovny.

Běžný provoz skříně aneb Jak to funguje?

Uživatel si zarezervuje knihu online přes katalog; do poznámky uvede, že si ji přeje vyzvednout v boxu.

Objednávku v knihovně připravíme, vypůjčíme na konto uživatele a vložíme do boxu. Ten mu sám odešle SMS, která obsahuje informaci o uložení a PIN, pomocí kterého box otevře. Pokud je kapacita naplněna, zařadíme uživatele do pořadníku a rezervaci vyřídíme, jakmile se dostane na řadu.

Knihovníci i uživatelé s boxem komunikují pomocí ovládacího panelu. Jeho obsluha není nijak obtížná. Panel knihovníka identifikuje přiložením QR kódu a potom stačí jen vyťukat telefonní číslo uživatele. Uživatel na displeji pouze vyplní PIN, který obdržel v SMS.

Jak dlouho knihovna knihy v boxu uschová, je zcela na ni. Nám se osvědčily čtyři pracovní dny. S provozovatelem služby jsme se domluvili i na odeslání druhé připomínající SMS třetí den po uložení objednávky.

Administrátorské rozhraní je jednoduché a intuitivní. Máme přehled o tom, které boxy jsou obsazené a jak dlouho jsou v nich knihy uloženy.

Administrátorské rozhraní (zdroj: společnost Blocks)
Administrátorské rozhraní (zdroj: společnost Blocks)

Umožňuje nám i provádět akce typu otevření boxu (např. při doplnění rezervace) nebo úplné vyjmutí objednaných knih. Pokud nemáte skříň v dohledu, je pro tyto činnosti lepší použít mobilní zařízení přímo na místě (tablet nebo chytrý telefon).

K dispozici máme i statistiky využití za poslední měsíc nebo podrobnou historii uložení objednávek v jednotlivých boxech.

Fungování skříně přibližuje i video na YouTube:

Problémy s fungováním skříně

Pokud dojde k výpadku systému (např. v důsledku krátkodobého výpadku proudu), měl by správce skříň zprovoznit co nejrychleji. Pro případné závažnější poruchy je výhodné, aby systém uměl zaslat všem uživatelům SMS o momentální nefunkčnosti boxů a následně SMS o jejich zprovoznění. Po dobu téměř půlročního provozu naše skříň měla jeden výpadek v souvislosti s výpadkem elektřiny v budově; tento výpadek se vyřešil téměř okamžitě.

Rezervační skříň na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy je dobře použitelná i pro handicapované uživatele (foto: Martina Horáková, Knihovna Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy)
Rezervační skříň na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy je dobře použitelná i pro handicapované uživatele (foto: Martina Horáková, Knihovna Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy)

Shrnutí

Od října 2020 do března 2021 box využilo celkem 421 čtenářů, přičemž delší čas byla budova, kde rezervační boxy máme, přístupna jen dva dny v týdnu v úředních hodinách fakulty. Přestože nemáme za nevyzvednutí dokumentů stanovené žádné poplatky nebo sankce, uživatelů, kteří by se pro objednané knihy nedostavili, je minimum. Naše zkušenosti jsou více než dobré; proto jsme napřeli veškeré úsilí k získání větší skříně s minimálně 30 boxy, vyrobené přímo podle požadavků naší knihovny.

Nechceme přijít o možnost se naživo setkávat s uživateli, radit jim, prohodit pár slov, ale zároveň víme, že i v době „pocovidové“ bude část uživatelů, která tuto službu velmi ocení, a to zvláště tam, kde budova je otevřena déle než knihovna samotná, nebo tam, kde skříň mohou umístit do jiné budovy nebo mimo ni.

Problémy jsme měli dva: obvyklý – finance a kde je vzít – a neobvyklý – jak skříň pojmenovat. Uživatelé jí začali sami říkat bibliobox, což je chráněný název a plete se to s návratovými boxy. Udělali jsme malou anketu a z nápadů typu Knihopoint, Knihobox nebo výdejní skříňka u nás zvítězily rezervační boxy.

Webináře a podcast k tématu udržitelnosti

Na základě spolupráce pražské organizace SKIPÚstavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se na počátku roku 2021 uskutečnily dva webináře a vznikl podcast vztahující se k udržitelnosti. Vzdělávací aktivity měly velmi dobrý ohlas a jsou zpřístupněny pro další využití.

Původně bylo v plánu připravit celodenní konferenci na uvedené téma; vzhledem k epidemické situaci se však záměr musel přizpůsobit situaci, a tak se místo jedné větší akce v Klementinu konaly menší akce online.

V rámci předmětu Informační a knihovnické služby vznikl projektový tým, skládající se ze tří studentek a jedné lektorky. Celý tým se vzhledem k okolnostem nikdy nesešel naživo a veškerá komunikace probíhala přes videohovory. Výběr témat byl podpořen dotazníkovým šetřením Udržitelnost v knihovnách, které probíhalo na podzim 2020 při přípravě knihovnického tématu roku pod vedením Elišky Bartošové a skupiny pro udržitelnost. V potaz se bralo to, aby výstupy byly k dispozici hned zpočátku roku a mohly dlouhodobě sloužit jako podklad pro kolegy a kolegyně z knihoven z celé republiky.

Webinář Jak na environmentální akce pro děti v knihovně?

Webinář Jak na environmentální akce pro děti v knihovně? proběhl 12. ledna 2021 na platformě Zoom. Vedly ho dvě zkušené odbornice ze vzdělávacího centra TEREZA, které se zaměřuje na propojení vzdělávání a životního prostředí. Historie této organizace sahá až do roku 1979 a dnes vzdělává přes 100 000 dětí a spolupracuje s více než 800 školami. Na webináři představily lektorky Lenka Kleger a Hana Svobodová možnosti, jak knihovny mohou využít jejich metodiky v oblasti environmentálního vzdělávání dětí. Hana Svobodová, absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, je spoluautorkou metodiky o metodě badatelsky orientovaného vyučování a zabývá se také ochranou mořských želv hlavně v Indonésii a tím, jak udržitelně cestovat. Lenka Kleger studovala ochranu životního prostředí a environmentální studia v Praze i dánském Aarhusu a je koordinátorkou mezinárodních environmentálních projektů ve vzdělávacím centru TEREZA.

Webinář Jak na environmentální akce pro děti v knihovně? (zdroj: Lenka Kleger)
Webinář Jak na environmentální akce pro děti v knihovně? (zdroj: Lenka Kleger)

Hana Svobodová při webináři (zdroj: nahrávka webináře)
Hana Svobodová při webináři (zdroj: nahrávka webináře)

Asociace účastnic webináře k avizovaným tématům (zdroj: Mentimeter)
Asociace účastnic webináře k avizovaným tématům (zdroj: Mentimeter)

Na webináři lektorky představily zkušenosti s venkovními programy, představily jednotlivé kroky badatelského přístupu a konkrétní aktivity, ale upozornily i na konkrétní příležitosti v průběhu roku, které je možné s různými aktivitami propojit. Účastnice webináře jistě ocení hotové materiály a připravené lekce, které jsou k dispozici knihovnám, dalším institucím, ale i rodinám a jednotlivcům.

Samotného webináře se zúčastnilo přibližně 80 knihovnic; přihlásily se dokonce i kolegyně ze Slovenska.

Záznam z webináře najdete na účtu SKIP na YouTube (pod videem najdete i odkazy z webináře):

Zveřejněný záznam během prvních dvou týdnů zaznamenal více než 200 zhlédnutí.

Většina respondentek dala při evaluaci lektorkám nejlepší možné hodnocení – jak co se týče profesionálního vystupování či dobré přípravy, tak s ohledem na jejich zaujetí, nadšení a entuziasmus nebo vstřícnost a vytvoření přátelské atmosféry. Některé účastnice nebyly zcela přesvědčeny, že budou moci využít informace v knihovnické praxi. Jiné byly nadšeny; takto například reagovala knihovnice z Městské knihovny Krnov: „Je to jeden z nejlepších webinářů v poslední době, inspirativní, motivační, už se těším, až budu mít možnost s dětmi v Krnově vyzkoušet.” Nejvíce se v knihovnách chystají využívat připravené materiály, tipy pro aktivity venku nebo badatelský přístup. Organizační zajištění semináře bylo také hodnoceno pozitivně. Až na jednu se všechny respondentky chystají dále vzdělávat v oblasti udržitelnosti. Z témat, která by účastnice webináře zajímala, se vícekrát objevilo nakládání s odpady a recyklace. Z evaluace také vyplynulo, že nejedna knihovna se tématu udržitelnosti již intenzivně věnuje.

Co mě na dnešním webináři zaujalo? (zdroj: Mentimeter)
Co mě na dnešním webináři zaujalo? (zdroj: Mentimeter)

Co využijete v praxi v knihovně? (zdroj: autorky článku)
Co využijete v praxi v knihovně? (zdroj: autorky článku)

Webinář Udržitelnost v praxi

Webinář se konal 19. ledna 2021 a byl veden Janem Jurášem, který se specializuje na všeobecné environmentální poradenství, z Ekoporadny při Šmidingerově knihovně a Informačního centra pro neziskové organizace.

Lektor představil činnost Ekoporadny, týkající se konzultací a pořádání akcí zaměřené na environmentální témata. Knihovnice a knihovníci se mohli nechat inspirovat již probíhajícími (letos kvůli covidu na čas pozastavenými) a úspěšnými projekty, např. Zelenými otazníky (vzdělávacími besedami s odborníky), kurzy zdravého vaření nebo Veget Festem (festivalem zdravé výživy, ochrany zvířat a veganství).

Lektor zároveň představil několik elektronických zdrojů ke sdílení, které vytvořil nebo se na jejich publikaci podílel. Ze stránek knihovny je možné získat jak kuchařku rostlinného vaření, tak i dokument s informacemi o udržitelné praxi v knihovnách (je k dispozici ve formátu PDF).

Lektor Jan Juráš během webináře (zdroj: nahrávka webináře)
Lektor Jan Juráš během webináře (zdroj: nahrávka webináře)

Setkání probíhalo prostřednictvím platformy Jitsi Meet a live streamu na YouTube. Původním záměrem bylo uspořádat webinář přes Jitsi Meet, kde bychom ale mohli účast nabídnout pouze omezenému počtu zájemců. Proto jsme se rozhodli pro zveřejnění setkání přes live stream, který umožnil neomezený počet sledujících. Streamu se zúčastnilo v průměru 100 knihovnic a knihovníků.

Záznam je k dispozici na kanále SKIPu a v prvním týdnu jej zhlédlo 150 dalších zájemců:

Ekoporadna vydává také elektronický měsíčník Kompost (zdroj: prezentace Jana Juráše)
Ekoporadna vydává také elektronický měsíčník Kompost (zdroj: prezentace Jana Juráše)

Dotazník týkající se zhodnocení jsme rozeslali 40 účastníkům webináře, kteří se přihlásili a které bylo možné kontaktovat je přímo e-mailem. Celkem dotazník vyplnilo dvanáct respondentů. Všichni dotazovaní projevili zájem o další vzdělávání v oblasti udržitelnosti. Dále většina uvedla, že se jejich knihovna i malým podílem (tříděním, sázením stromů) snaží jít vstříc k udržitelnosti nebo o udržitelném přístupu uvažují jako o budoucí cestě.

Podcast s Veronikou Peslerovou Environmentální literatura

Veronika Peslerová spolupracuje s Mravenčí chůvou, kde se malým i velkým čtenářům snaží přinést informace o literatuře. Lektorka se v podcastu zmiňuje o tom, že se věnují i literatuře pro dospělé. Veronika Peslerová v podcastu doporučuje environmentálně zaměřené knižní tituly nejrůznějších žánrů.

Veronika Peslerová vystudovala Ústav informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Několik let pracovala jako vedoucí dětského oddělení Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě, později i jako její ředitelka. V současnosti je na mateřské/rodičovské dovolené a věnuje se svým čtyřem dětem. Je ale třeba dodat, že Veronika Peslerová není jenom paní ředitelka, milovnice knih, ale také bloggerka. Na svém blogu píše zajímavé příspěvky nejen o knihách, ale také o domácím vzdělávání, výletech a vaření. Hned na úvodní stránce blogu je podnětný článek o tom, co číst. Píše se v něm o knihách, které vyprávějí, kreslí a povídají o šiškách a bobcích. Zde popisuje, jak lze naučným způsobem přivést děti k informacím o tom, jaká zvířata žijí v lesích a na základě čeho je poznat.

A jaké knihy Veronika Peslerová doporučuje knihovnicím a knihovníkům? První jmenovaná je kniha od autora Erazima Koháka s názvem Zelená svatozář: kapitoly z ekologické etiky. Zníněny jsou i knihy Hany Librové s názvem Pestří a zelení: kapitoly o dobrovolné skromnosti, Vlažní a váhaví: kapitoly o ekologickém luxusu a Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti. Veronika Peslerová doporučuje i fotografickou knihu Naše planeta, která hovoří o stavu Země. Zajímavá je i zmínka o knize 50 nápadů pro děti k záchraně Země od Johna Javny (v roce 2012 byla vydána pod názvem 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety). Více se dozvíte v našem podcastu na SoundCloudu.

Závěr

Přes různé překážky se podařilo vytvořit různorodou sadu podkladů pro knihovnice a knihovníky, kteří hledají základní informace o udržitelnosti a její aplikovatelnosti do pracovního života. Zazněly jak jednoduché praktické rady na kroky, které je možné udělat během pár minut, tak výzvy k hloubkovým změnám v celospolečenském přístupu. Zveřejněné záznamy jsou nadále využívány. Členky projektového týmu se zároveň seznámily s úplně novými aktivitami, dostaly se do nezvyklých rolí a zažily starosti spojené s pořádáním vzdělávacích akcí. Přestože nás někdy zklamala technika a ani moderátorská premiéra nebyla dokonalá, doufáme, že se kolegyním a kolegům budou vzniklé podklady k užitku.

Poster z projektu najdete na stránkách Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (k dispozici je ve formátu PDF).

Irské knihovny v době covidové pandemie

Irské knihovny se staly během pandemie jedním z důležitých partnerů vládní kampaně Keep well, která byla spuštěna na konci října 2020. Kampaň je zaměřena na podporu fyzického a duševního zdraví obyvatel během pandemie způsobené virem SARS-CoV-2. Snahou je lidem ukázat, jak zahrnout do každodenního života zdravé návyky, které pomohou k udržení se v dobré fyzické i psychické pohodě. Kampaň je určena jednotlivcům, komunitám, spolkům, sportovním organizacím, subjektům na poli kulturním a uměleckém, podnikům i místním a regionálním samosprávám. Snaží se nalézat způsoby, jak podpořit každého při objevování nových činností a návyků, které mu pomohou cítit se dobře.

Kampaň zahrnuje následující oblasti:

  • Keeping active – zahrnuje tipy, jak se udržovat aktivní pohybem; podtrhuje důležitost pohybu venku i v zimním období;

  • Eating well – upozorňuje na důležitost vyvážené stravy, která pozitivně ovlivňuje to, jak se cítíme, a zlepšuje fyzickou a duševní pohodu;

  • Minding your mood – přináší tipy a informace, kam se obrátit, pokud člověk potřebuje podporu;

  • Keeping in contact – pro duševní pohodu je důležité zůstat v kontaktu s lidmi, nezůstávat v izolaci; podstatnou roli proto hraje podpora dobrovolnictví a iniciativ, které pomáhají lidem;

  • Switching off – k celkové pohodě může přispět umění vypnout a věnovat se činnostem, které nás baví, být kreativní, naučit se něco nového, trávit čas v přírodě nebo relaxovat.

V této poslední oblasti se počítalo s pomocí knihoven – jedním ze způsobů, jak vypnout a relaxovat, je nepochybně také čtení knih. Knihovny propagovaly své služby a fondy pod heslem „Rewarding reads“, v překladu „Čtení obohacuje“. Snahou bylo povzbudit všechny, aby objevili radost ze čtení díky nepřebernému množství knih pro všechny věkové kategorie o nejrůznějších tématech, které lidé mohou najít v knihovnách. V době pandemie irské veřejné knihovny umožnily registraci uživatelů online a nabízely bezplatný přístup k elektronickým knihám, audioknihám, novinám a časopisům. Pro přístup uživatelů k e-knihám a audioknihám využívají irské knihovny službu Borrow Box, která nabízí 44 000 e-knih a 33 000 audioknih.

Ireland reads

Jako součást vládní kampaně spustily irské knihovny v průběhu pandemie také iniciativu Ireland reads, v překladu Irsko čte. Vyvrcholením této iniciativy pak byl národní den čtení, který proběhl 25. února 2021. Do spolupráce knihovny zapojily vydavatele, knihkupce a irské spisovatele, kteří se podíleli na propagaci. Cílem bylo zapojit co nejvíce lidí, kteří se měli zavázat k tomu, aby do svého dne začlenili také čas na čtení.

Byly vytvořeny webové stránky, na nichž mohli lidé připojit svůj závazek ke čtení v minutách – nakonec bylo celkově nasbíráno přes 855 000 minut. Na webu je k dispozici i služba doporučení knih podle zájmu, věku nebo času, který má člověk k dispozici. Uživatel webu může jednoduše zadat svůj oblíbený typ knihy a to, jak dlouho by si chtěl každý den přečíst. Web nabídne vhodný návrh knihy a vypočítá, jak dlouho bude trvat její přečtení. Registrovaní uživatelé knihoven si mohou knihu vypůjčit rovnou přes službu Borrow Box, pokud je v nabídce.

S propagací této „čtecí kampaně“ pomáhala řada známých irských osobností z řad spisovatelů, sportovců, herců či politiků. Nejvýznamnějším podporovatelem kampaně se stal irský prezident Michael D. Higgins; jeho vzkaz veřejnosti je možné zhlédnout na YouTube:

Průzkumy

Knihovní legislativa a politika v Evropě: výsledky průzkumu EBLIDA

V prosinci 2020 EBLIDA (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations, tj. Evropská kancelář knihovnických, informačních a dokumentačních sdružení) zveřejnila výsledky průzkumu legislativy a politiky vztahující se ke knihovnám. Zpráva byla připravena ve spolupráci s francouzským Ministerstvem kultury.

Motivací k realizaci průzkumu se stala potřeba aktualizovat doporučení týkající se knihovní legislativy a politiky z roku 2000 (návrh doporučení byl přeložen do češtiny, pozn. red.), s níž počítá strategický plán EBLIDA na léta 2019 až 2022. Na revizi doporučení bude pracovat nedávno vytvořená Pracovní skupina pro knihovní legislativu a politiku v Evropě (Working Group on Library Legislation and Policy in Europe; členkou této skupiny je i Mgr. Lenka Maixnerová z Národní knihovny ČR). Nové znění doporučení by mělo reflektovat cíle udržitelného rozvoje a existenci konkurenčních poskytovatelů obsahu a služeb typu Google či Amazon.

O průzkumu

Průzkumu, který probíhal na konci ledna 2020, se zúčastnilo 32 institucí z 22 evropských států. Za ČR dotazník vyplnil SKIP.

První část dotazů se týkala legislativních dokumentů v daném státě na regionální či obecní úrovni. V dalších částech se otázky týkaly pracovníků knihoven nebo poskytování služeb.

Knihovní zákon

Většina respondentů (24 ze 16 zemí) uvedla, že knihovní zákon je v jejich zemi součástí legislativy; výjimkou je pouze šest zemí. Deset z dotázaných si myslí, že stávající zákon nereflektuje všechny současné aktivity, které knihovny vykonávají.

Definice knihovny

Podle tradiční definice je knihovna vnímána jako prostor pro půjčování a studium knih. Z průzkumu vyplývá, že definice současné knihovny by se měla více zaměřit na online služby. Podle většiny respondentů definice knihovny uvedená v knihovním zákoně v dané zemi již současnému zaměření knihoven neodpovídá.

Legislativa na národní, regionální a obecní úrovni

Knihovní zákony ve všech 22 případech řídí knihovní aktivity na národní úrovni. Regionální knihovní zákony jsou využívány hlavně ve spolkových státech, jako jsou Německo a Španělsko, kde má každý region svůj vlastní knihovní zákon.

Oborová legislativa/doporučení

17 z 22 států uvedlo alespoň jedno oborové doporučení, kterým se řídí. Nejčastěji to byly dokumenty IFLA, např. Manifest o veřejných knihovnách.

Spolupráce knihoven na národní, krajské a místní úrovni

V 16 zemích probíhá spolupráce knihoven (ve smyslu sdílené odpovědnosti za realizaci konkrétních činností); ve čtyřech naopak nikoliv. Mezi důležité oblasti spolupráce patří meziknihovní výpůjční služba a bibliografie, dále např. sdílená akvizice a speciální projekty (např. souborný katalog a digitalizační projekty).

Role institucí v legislativě

22 respondentů z 20 zemí podporuje myšlenku legislativního ukotvení role veřejných a univerzitních knihoven.

Rozdělení finančních prostředků mezi běžné procesy a zvláštní projekty a strukturální fondy EU

Ve většině případě na běžné knihovní procesy připadá 90 % financí. Zbylých 10 % je využíváno na jiné projekty. Strukturální fondy EU na podporu rozvoje knihovních služeb využívá jedenáct z 22 knihoven. Konkrétně byly zmíněny programy Erasmus+ či WiFi4EU.

Nerovnoměrně rozvinuté knihovny

V 17 z 22 zemí nejsou všechny knihovny na stejné úrovni. Roli hraje např. skutečnost, zda v knihovně pracují profesionální knihovníci nebo zda v ní působí spíše dobrovolníci či knihovníci na částečný úvazek; vliv má také geografické umístění knihovny – v bohatších regionech jsou rozvinutější knihovny. Internetové připojení je dostupné ve většině knihoven, jsou však rozdíly v připojení mezi většími městy a venkovem.

Svoboda projevu a volný přístup k informacím

V 18 zemích je svoboda projevu a přístup k informacím výslovně zakotvena v legislativě, z toho v sedmi případech přímo v knihovním zákoně.

Povinný výtisk

15 respondentů uvedlo, že zákon o povinném výtisku v jejich zemi funguje dobře. Šest dotázaných odpovědělo negativně, tj. že není spokojeno se současným legislativním stavem.

Přijímání pracovníků do knihoven

V osmi státech nejsou v legislativě zakotveny speciální požadavky pro přijímání nových pracovníků do knihoven, co se týče stupně vzdělání. Zbylých 14 států pro přijetí zaměstnance do knihovny požaduje specifické vzdělání.

Závěrem

Díky průzkumu byl zjištěn stávající stav knihovní legislativy a politiky v celkem 22 evropských zemích. Jak již bylo naznačeno, z výsledků bude možné vycházet při aktualizaci doporučení pro knihovní legislativu a politiku z roku 2000.

Syndrom profesního vyhoření u pracovníků knihoven: výsledky průzkumu

Pracovníci knihoven představují důležitou část infrastruktury knihoven. Svou každodenní prací přispívají ke spokojenosti svých uživatelů a naplňují cíle a poslání knihoven. Jejich spokojenost je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného fungování knihoven. Pracovníci knihoven jsou v posledních letech nuceni čelit nejrůznějším změnám a výzvám, ať už na poli technologickém, legislativním, tlakům svých zřizovatelů a také zvyšujícím se nárokům uživatelů.

Díky projektu Společným postupem sociálních partnerů k přípravě na změny v důchodovém systému, který podpořil Evropský sociální fond a ve kterém byly prostřednictvím SKIP za platformu Kultura zastoupeny rovněž knihovny, bylo zjištěno, že významnou hrozbu pro knihovníky především ve službách, ale i pro ostatní knihovnické pozice může představovat tzv. syndrom profesního vyhoření. Na tento projekt pak v roce 2019 navázal další projekt, tentokrát s názvem Společným postupem sociálních partnerů k řešení klíčových témat v odvětvích, který je zaměřen na zmapování této problematiky v knihovnách.

Dotazníkové šetření

Prvním předpokladem pro zmapování syndromu profesního vyhoření mezi pracovníky knihoven byl sběr podkladů a relevantních dat. Byl vytvořen dotazník a pracovníci veřejných knihoven byli prostřednictvím elektronických konferencí požádáni o jeho vyplnění.

Průzkumu, který proběhl v září 2019, se zúčastnilo 1 252 pracovníků veřejných knihoven pracujících na různých pozicích. Je možné říct, že výsledky průzkumu jsou velmi reprezentativní. Co se týče věku a pohlaví knihovníků, převážná většina respondentů jsou ženy (90 %) ve středním a vyšším věku. Nejvíce se průzkumu účastnili vysokoškolsky vzdělaní pracovníci knihoven (51 %), další početnou skupinou byli středoškolsky vzdělaní pracovníci knihoven (42 %). Nejvíce respondentů pracuje ve službách nebo jako knihovníci v dětských odděleních (44 %); další početnou skupinu tvořili pracovníci na vedoucích pozicích (28 %); zastoupeni byli také katalogizátoři a akvizitéři (12 %), metodici (6 %) a pracovníci na jiných odborných pozicích (10 %). Do průzkumu se zapojili pracovníci především profesionálních knihoven (90 %) s počtem zaměstnanců menším než deset (42 %).

Dotazník byl strukturován do osmi oblastí, aby bylo možné určit, které faktory ovlivňují profesní vyhoření nejvíce. Jednotlivé oblasti obsahovaly šest upřesňujících otázek. Zkoumány byly následující oblasti:

  • fyzické tělo;

  • výživa;

  • emocionalita;

  • senzualita/smysly;

  • prostředí;

  • vztahy na pracovišti;

  • intelekt;

  • spiritualita/hodnoty.

S nadsázkou lze říct, že celkové vyhodnocení všech otázek přineslo zjištění, že knihovníci „doutnají“ – celkem 28 % procent, tedy plná čtvrtina dotázaných, hodnotí svůj stav jako neuspokojivý a jsou tudíž syndromem vyhoření ohroženi, přičemž u 11 % je stav kritický (viz graf 1). Při přepočtu je tedy vždy jeden z deseti knihovníků ohrožen syndromem vyhoření.

Graf 1: Souhrnné výsledky průzkumu
Graf 1: Souhrnné výsledky průzkumu

(Redakční poznámka: V dalších grafech je použito stejné barevné značení jako v grafu 1. Odpovědi jsou tedy rozlišeny barevnou škálou, kdy tmavě zelená znamená ano, světle zelená spíše ano, světle červená spíše ne a tmavě červená ne.)

Graf 2 ukazuje, že po porovnání pozitivních a negativních odpovědí všech respondentů lze konstatovat, že mezi pozitivně hodnocené oblasti a tím i „zdroje“ knihovníků, které jim pomáhají pracovní zátěž na pracovišti dobře zvládat, patří:

  • vztahy na pracovišti;

  • intelekt;

  • emocionalita;

  • hodnoty/spiritualita.

Graf 2: Souhrn za jednotlivé oblasti syndromu vyhoření
Graf 2: Souhrn za jednotlivé oblasti syndromu vyhoření

Oblast hodnot asi nejlépe vystihuje vůbec nejvíce pozitivně hodnocená otázka „Vnímáte, že Vaše práce má smysl?“ 91 % respondentů na tuto otázku odpovědělo pozitivně. Smysluplnost, dobré vztahy na spíše menším pracovišti, vzdělanost a relativně pozitivní emoce na pracovišti při práci s dětmi či řízení týmu činí práci knihovníků atraktivní.

Naopak oblasti nejvíce negativně hodnocené respondenty, které potřebují u knihovníků posílit a na které by se měly především zaměřit preventivní programy, jsou:

  • fyzické tělo;

  • výživa;

  • prostředí;

  • senzualita/smysly.

Především oblast fyzického těla byla výrazně negativně hodnocena a v této oblasti byla také zaznamenána otázka s nejvíce negativními odpověďmi. Jedná se o otázku Dopřejete svému tělu minimálně 1× za 2 až 3 týdny nějakou formu fyzické relaxace?“, na kterou pouze 27 % respondentů odpovědělo ano či spíše ano.

Potvrzuje se tím hypotéza, že generace zaměstnanců ve věku 40+ je generací zaměstnanců, kteří si ještě nenavykli o své tělo pečovat, přestože po 40. roce věku se snižuje jeho regenerační schopnost. Je to také generace pracovníků, která zažila velké množství nejrůznější trendů ve stravování, a zásady zdravého stravování si teprve osvojuje. Na nespokojenost a negativní hodnocení mají také vliv nastupující technologie, senzorická přetíženost knihovníků a mnohde nevyhovující prostory a vybavení knihoven.

Fyzické tělo

Z grafu 3 je zřejmé, že oblast fyzického těla byla hodnocena jako nejvíce negativní.

Graf 3: Fyzické tělo
Graf 3: Fyzické tělo

Nejhůře hodnocenou otázkou byla otázka zjišťující, zda se pracovníci ve svém volném čase věnují nějaké formě fyzické relaxace. Téměř polovina (46 %) uvedla, že žádnou formu fyzické relaxace neprovozuje a další jedna čtvrtina (27 %) spíše neprovozuje. Celkem 573 komentářů k oblasti fyzického zdraví svědčí o tom, že si zaměstnanci potřebu fyzické relaxace uvědomují. V návrzích však jednoznačně převažují spíše prostředky pasivní relaxace:

  • relaxační místnost/koutek na pracovišti;

  • ergonomická úprava pracoviště (židle, stoly, sprcha, gauč);

  • masáže / masáže v práci / fyzioterapeut / rehabilitace jako benefit;

  • společná relaxace / povinné cvičení pro pracovníky;

  • přednášky o zdravém životním stylu;

  • odpočinek po obědě.

Alarmující je také skupina 55 % zaměstnanců, kteří si uvědomují spánkový deficit. Vedle nedostatečné fyzické regenerace může být při dlouhodobém deficitu spánku ovlivněna především regenerace psychická – takoví zaměstnanci mohou mít potíže se soustředěním, mohou být přecitlivělí na světelné či zvukové podněty, na běžná nedorozumění mohou reagovat podrážděně; to vše pak ovlivňuje i obranyschopnost organismu. Pokud k tomu připočteme 38 % pracovníků, kteří již nyní přiznávají, že trpí opakovanými bolestmi a snad z finančních důvodů až 41 % pracovníků přechází nemoci, lze situaci považovat za prioritní.

Výživa

Z dotazníků vyplývá, že jen 22 % respondentů pracuje v knihovnách, které svým zaměstnancům přispívají na pitný režim nebo jej alespoň umožňují (viz graf 4). Z komentářů vyplývá, že pracovníci knihoven by vedle příspěvků a minerálek či barelů s vodou uvítali např. kuchyňky s kávovarem či možností uvařit si čaj, případně připravit si kohoutkovou vodu třeba s citronem. Tato změna je s ohledem na zvyšující se letní teploty (případně na kombinaci s klimatizací) určitě žádoucí.

Graf 4: Výživa
Graf 4: Výživa

Při vyhodnocení otázky týkající se dodržování zásad zdravého stravování bylo zjištěno, že 31 % pracovníků připustilo jejich porušování. To však může být jen špičkou ledovce. Je rozdíl mezi tím zásady znát a v praxi je skutečně dodržovat.

Emocionalita

Oblast emocionality, především množství negativních emocí na pracovišti, bývá v tradičním pojetí obvykle dominantním ukazatelem syndromu vyhoření pracovníků. Je proto potěšující, že pouze třetina pracovníků se setkává s vyloženě negativními emocemi (viz graf 5). Platí tedy, že knihovny jsou spíše místem, kde poskytované služby velmi dobře uspokojují potřeby jejich uživatelů. Rozhodně je však na místě dále knihovníky vzdělávat v oblasti rozvoje emoční inteligence, protože se opakovaně ukazuje, že práce s negativními emocemi se odráží na jejich osobní spokojenosti.

Graf 5: Emocionalita
Graf 5: Emocionalita

Řada knihovníků si pak může tuto emoční „zátěž“ přenášet domů, jak naznačuje také 37 % negativních hodnocení u otázky rozlišování pracovního a osobního života. Asertivní trénink pro nastavování hranic služeb knihovníků především u věkové kategorie do 40 let je jistě více než žádoucí. U starších zaměstnanců viditelně konfliktů a negativních emocí na pracovišti ubývá zřejmě právě s přibývajícími sociálními zkušenostmi a rostoucí emoční/sociální inteligencí.

K zajímavým výsledkům patří zjištění, že nejvíce radosti zažívá ve své profesi dětský knihovník (43 %) a vedoucí (40 %). Naopak nejméně radostní jsou pracovníci na pozici metodiků (23 %) a katalogizátorů (25 %). Tento závěr lze však pravděpodobně propojit s osobnostními rysy vhodnými pro obě skupiny profesí, kdy u první skupiny to budou osobnosti s extravertními rysy a sociální orientací, kdežto u druhé skupiny pracovníků bude pravděpodobně převažovat analytické zaměření osobnosti, a tudíž větší regulace v oblasti emocí.

V této části dotazníku je pak skryta ještě jedna výzva – tou je dostatek ocenění ze strany vedoucích. Nejvíce tato skutečnost trápí pracovníky na pozicích katalogizátor a metodik.

Senzualita/smysly

Graf 6 dokládá, že téměř polovina pracovníků (48 %) nemá ani na část pracovní doby možnost být na pracovišti bez rušivých vlivů. Více než třetina pracovníků (34 %) se cítí na konci pracovního týdne senzoricky přetížená, tj. pociťují zvýšenou citlivost na zvuky, případně světloplachost.

Graf 6: Senzualita/smysly
Graf 6: Senzualita/smysly

V oblasti senzorického přetížení se jako klíčový faktor prevence syndromu vyhoření jeví možnost být na pracovišti alespoň chvíli v klidu bez hluku. Především středně velké knihovny do 25 zaměstnanců mají prostory zřejmě často omezené a multifunkční; únik před hlukem se tedy hledá hůře. Z pohledu profesí je pak v této oblasti nejohroženější kategorie dětských knihovníků.

Prevencí syndromu vyhoření v této oblasti je právě možnost střídání činností, případně pracoviště například pro přípravu lekcí pro děti a aktivní realizaci lekcí s dětmi.

Prostředí

Z grafu 7 je patrné, že téměř polovina pracovníků knihoven (48 %) nemůže své pracovní prostředí žádným způsobem ovlivnit; navíc 37 % pracovníků nedisponuje ergonomickým nábytkem, tj. nemohou jej přizpůsobit individuálním potřebám. Přes 40 % pracovníků nemůže na pracovišti podle své potřeby regulovat teplotu.

Graf 7: Prostředí
Graf 7: Prostředí

Ukazuje se, že přes veškerou snahu o modernizaci interiérů knihoven v posledních letech existuje stále poměrně značná část knihovníků, která nemá možnost ovlivnit své pracovní prostředí. Prostředí patří mezi nejhůře hodnocené oblasti průzkumu syndromu vyhoření.

Nejvíce svobody, a tedy i nejlepší prevenci proti syndromu vyhoření v oblasti prostředí podle předpokladu nabízejí nejmenší knihovny a nejaktivnější jsou v této oblasti mladí knihovníci do 30 let. Je to tedy pole, kde se mladí knihovníci mohou alespoň částečně seberealizovat i s tou vidinou, že v tomto prostředí mohou strávit několik desítek pracovních let.

Také se ukazuje, že zásadní vliv na podobu pracovního prostředí mají vedoucí/ředitelé. Je to tedy především jejich výzva komunikovat na jedné straně se zřizovateli o možnostech a na druhé straně se zaměstnanci o jejich potřebách.

Vztahy na pracovišti

Vztahy na pracovišti s kolegy mají většinou pracovníci knihoven dobré, viz graf 8. Problematičtější je vnímání nadřízených, a to ve dvou oblastech. Část pracovníků (36 %) má pocit, že nejsou svým nadřízeným dostatečně oceňováni, nejsou chváleni apod. Další třetina pracovníků (32 %) není spokojena se stylem řízení knihovny.

Graf 8: Vztahy na pracovišti
Graf 8: Vztahy na pracovišti

Oblast vztahů byla v rámci dotazníkového šetření hodnocena jako druhá nejlepší. Lze tedy konstatovat, že patří spíše mezi motivační prvky, než že by přispívala k vyhoření knihovníků. Nicméně i zde se najdou výzvy k zamyšlení, které lze rozdělit do tří oblastí:

  • mezigenerační střety;

  • osamělost knihovníků na pobočkách a vedoucích pracovníků;

  • manažerská nezkušenost vedoucích pracovníků.

Vedoucí pracovníci, způsob řízení organizace či oddělení a komunikace na pracovišti byla častá témata komentářů. Nabídka vzdělávání zaměřeného na manažerské dovednosti by jistě byla v prostředí knihoven žádoucí.

Intelekt

Prostředí knihoven umožňuje i podle výsledků průzkumu naplno využít intelekt, schopnosti a dovednosti zaměstnanců a právem patří mezi významné zdroje knihovníků (viz graf 9). Toto pozitivní hodnocení odráží i vysokou úroveň vzdělanosti mezi knihovníky (51 % respondentů průzkumu má vysokoškolské vzdělání). Knihovníci se mají možnost dále vzdělávat, uplatnit kreativitu ve své práci, což se ukazuje jako velmi účinná prevence syndromu vyhoření.

Graf 9: Intelekt
Graf 9: Intelekt

Posílení pracovních týmů o kolegy ve věku 20–30 let by mohlo být klíčem k tomu, aby knihovny dokázaly držet krok s technologickým pokrokem, protože pro tuto věkovou skupinu je typická potřeba kreativně pracovat s technologiemi, snadno se učí a chce nové informace aktivně zkoušet v praxi. Generace 40+ nové technologie také zvládá, ale již potřebuje delší čas pro vstřebání změny a může být informacemi „přehlcena“, jak napovídá poměrně vysoké procento (51 %) nespokojených knihovníků. Toto zahlcení informacemi může být u řady z nich zdrojem syndromu vyhoření; řada komentářů se proto také týká úpravy pracovní doby, větší pružnosti ve využívání práce z domova, střídání pracovních činností, které mohou informační zahlcení zmírnit.

Samostatnou otázkou zůstává vzdělávání knihovníků – knihovníci rádi využívají možnost vzdělávání, v komentářích se ale respondenti vyjadřovali poměrně kriticky k systému vzdělávání – od úplné absence vzdělávání přes nesystémovost vzdělávání či chybějící možnost vzdělávání v oblasti nových technologií až po obtíže organizační – nutnost náhrady především u knihovníků ve službách a neprofesionálních knihovnách.

Knihovníci se i s ohledem na svůj vysoký intelekt rádi vzdělávají, a to překvapivě nesouvisí s věkem. Průzkum ukázal, že ve všech věkových kategoriích se najde cca 10 % těch, kteří o další vzdělávání nemají zájem. Absence dostatečné nabídky vzdělávání a její přímá podpora může být pro inteligentní knihovníky velmi frustrující. Systematické vzdělávání knihovníků je tak určitě výzvou pro krajské knihovny a jejich metodiky, aby knihovny podpořily rozvojem systému celoživotního vzdělávání a podporou inovativních technologií pro knihovny budoucnosti. Vedle již dříve zmiňovaného manažerského vzdělávání deklarují knihovníci především potřebu odborného vzdělávání v oblasti nových technologií, jazykové vzdělávání a systémové vzdělávání v měkkých dovednostech.

Spiritualita/hodnoty

Z grafu 10 je vidět, že většina pracovníků knihoven vnímá svou práci jako smysluplnou a naplňující.

Graf 10: Spiritualita/hodnoty
Graf 10: Spiritualita/hodnoty

Jako problematickou vidí perspektivitu oboru a také možnost kariérního růstu – okolo třetiny pracovníků v tomto směru vyjádřilo své obavy. Tato oblast měla celkově nejvyšší hodnocení, co do spokojenosti – celkově 80 % všech respondentů výzkumu. Spokojenost s prací a s jejím smyslem roste s přibývajícím věkem, ale v zásadě u všech věkových kategorií je nad 84 %, což je velmi vysoké hodnocení. Hodnocení smysluplnosti práce je již více rozvrstveno a v zásadě vytváří určitý žebříček oblíbenosti knihovnických profesí. Práce dává smysl:

  1. 63 % dětským knihovníkům;

  2. 62 % vedoucích;

  3. 56 % knihovníkům ve službách;

  4. 55 % metodikům;

  5. 43 % katalogizátorům/akvizitérům.

Nevysoké hodnocení smysluplnosti u profese katalogizátor/akvizitér v kombinaci s tím, že 41 % těchto pracovníků považuje svou pozici za neperspektivní, může být opět velmi silným zdrojem frustrace a následně příčinou syndromu vyhoření.

Minimální perspektivu knihovnické profesi připisuje až 16 % mladých knihovníků do 30 let, což je určitě z hlediska personální obnovy knihovníků číslo k zamyšlení.

Závěrem

Průzkum přinesl celou řadu informací a podnětů, se kterými se dále pracovalo při schůzkách pracovní skupiny. Snahou bylo navrhnout doporučení a návrhy k řešení problematických oblastí, které by byly pro knihovny reálné. Možnost realizace v praxi se však bude odvíjet od podmínek konkrétních knihoven, jejich personálních a finančních možností. Závěrečná zpráva bude zveřejněna na stránkách SKIP, který je partnerem projektu. Výsledky snažení budou také komunikovány formou několika seminářů a na závěrečné konferenci projektu. S konáním těchto akcí se počítá ve druhém pololetí roku 2021, případně v prvním pololetí roku 2022.

Grafy poskytly autorky textu.

Atlas knihoven

Obecní knihovna Doubravčice – kouzelné místo, kde můžete zažít dobrodružství

Knihovna, to by neměl být jen prostor, kde se potichu půjčují a čtou knihy a kde je i sebemenší hluk odměněn pohoršeně povytaženým obočím knihovníka. Měla by být kouzelným místem, ve kterém můžete zažít dobrodružství – od sdílení zážitků z knih až po společné komunitní aktivity. To bylo motto při rekonstrukci doubravčické obecní knihovny.

Z historie knihovny

Nejstarší zmínku o knihovně v Doubravčicích nalezl spisovatel Jan Psota z Hradešína v časopise Venkov č. 85 ze dne 12. dubna 1910:

„Školní knihovna v Doubravčicích byla založena roku 1877 za působení ředitele školy Jana Šámala. Obsahovala 291 svazků, ročně v ní proběhlo 2 023 výpůjček (!) od 122 dětských čtenářů (žáků). Správcem knihovny se stal ředitel školy Šámal, jehož hned v roce založení knihovny nakrátko vystřídal nový ředitel školy Jan Charvát. Tyto dva pány můžeme považovat za nejstarší známé knihovníky. Školní knihovna byla přístupná pouze žákům, dalším obyvatelům nikoli.“

Od této doby již knihovna bez přestání (jen na jiném místě) funguje dodnes. V roce 1988 knihovnu převzala paní Hana Pohořalová a knihovnu vedla neuvěřitelných 31 let, vytvořila z ní klidné a útulné místo. V knihovně po celé ty roky pracovala jako dobrovolník, zároveň chodila do zaměstnání, měla rodinu, stavěli s manželem dům – klobouk dolů před tou neuvěřitelnou vytrvalostí!

Rok 2019 jako počátek změn

A jak to všechno začalo pro mě? V roce 2019 vyšla v Obecním zpravodaji výzva, že obec hledá novou knihovnici. Odjakživa jsem moc ráda četla a mám ráda atmosféru v knihovnách, takový ten pocit, kdy víte, že se kolem vás nachází zakleté příběhy; stačí jen knížku otevřít a příběh vysvobodit. Musím ale i přiznat, že jeden z mých nekalých úmyslů bylo „najít si zašívárnu“, abych vystoupila z rodinného kolotoče. Domluvila jsem se s kamarádkou a přihlásily jsme se na pozici knihovnice obě dvě (předpokládaly jsme, že skloubit práci dobrovolné knihovnice, rodinu a svou práci nebude jen tak), ale nakonec jsem zůstala sama. Pokud bychom se nepřihlásily, pravděpodobně by knihovna svou stopadesátiletou historii skončila. První týdny jsem se jen rozkoukávala, nasávala atmosféru knihovny, vařila si kafíčko, jedla sušenky a užívala klid. Nádhera, úplný balzám na nervy. Do knihovny totiž skoro nikdo nechodil. Jenže zakleté příběhy v knížkách chtěly ven a mně to nedalo.

Při procházení starších e-mailů pro knihovnu jsem našla informace o možnosti získat dotaci Středočeského kraje. Během 14 dnů byla dotace na projekt: Doubravčice – knihovna 21. století z Programu 2020 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje – Fondu kultury a obnovy památek odeslána.

Mezitím jsem navštívila Oddělení regionálních služeb knihovnám v Městské knihovně Kutná Hora, kde se mi celé dopoledne věnovala Mgr. Lucie Macháčková a otevřela mi obzory. Dozvěděla jsem se o šíři podpory malým regionálním knihovnám. Objevila jsem půvab výměnného fondu. Při cestě z Kutné Hory do Doubravčic mi došlo, že být knihovnicí není vůbec jednoduché, že je třeba zapojit šedé buňky mozkové, že jsem se pustila do velké výzvy a že si obecní knihovna v Doubravčicích zaslouží alespoň pokus o resuscitaci.

Ujasnila jsem si, že nemá smysl mít v knihovně všehochuť knížek, protože ty zajišťuje výměnný fond. Základní kameny obecní knihovny Doubravčice tedy jsou:

  • literatura regionální;

  • komiksová literatura.

Fond regionální literatury nám pomáhá doplňovat dary místní historik Jan Psota. Pokud se týká komiksové literatury, za základ fondu děkuji výtvarníkovi a komiksovému kreslíři Jiřímu Filípkovi z Kostelce nad Černými lesy a sběratelce komiksů Elišce Pokorné, která do knihovny zapůjčila své poklady – krásné a hodnotné komiksy všech žánrů.

Komiks hraje v Doubravčicích významnou roli
Komiks hraje v Doubravčicích významnou roli

Začala jsem vytvářet legrační komiksové plakátové výzvy na nejrůznější akce v knihovně, psát o knihovně do obecního zpravodaje, zveřejňovat výzvy na Facebooku, vyšel článek v regionálním časopise Zápraží. Zřídila jsem (díky podpoře regionálních knihoven z Kutné Hory) webové stránky knihovny.

Slavnostní vernisáž komiksů dětí na chodbě před knihovnou s výtvarníkem Jiřím Filípkem (únor 2020)
Slavnostní vernisáž komiksů dětí na chodbě před knihovnou s výtvarníkem Jiřím Filípkem (únor 2020)

Na třídění a vybalování knížek z výměnného fondu dorazilo tolik malých i velkých dobrovolníků, že jsme se do knihovny málem nevešli. Došlo i na legrační situace, kdy děti třídily krabici s komiksy, ale já jsem si neuvědomila, že jsou mezi nimi i ty lechtivější. Rychlost, s jakou jsme jim zpod ručiček trhali Sunstone, nezapomenu. Bohužel rozjezd zbrzdil nástup koronaviru.

Vybalování a třídění nových knih přilákalo řadu pomocníků
Vybalování a třídění nových knih přilákalo řadu pomocníků

Rekonstrukce knihovny

Skvělá zpráva byla, že knihovna dotaci získala a ještě lepší ta, že tím, jak knihovna ožila, se dostala do hledáčku obce. V červnu 2020 začala rekonstrukce knihovny. Částka vynaložená na rekonstrukci výrazně překročila získanou dotaci. Díky osvícenému zastupitelstvu v čele se starostou Jaroslavem Prknem se z knihovny stal krásný moderní prostor.

Rekonstrukce knihovny

Rekonstrukce knihovny

Rekonstrukce knihovny
Rekonstrukce knihovny

Na rekonstrukci se podíleli místní řemeslníci a řada dobrovolníků. Všichni odvedli neuvěřitelný kus práce. Knihovna rozkvetla a celá zkrásněla, má nové stropy, podlahy, pořádné osvětlení, je nově vymalovaná, přibyla čtyři studijní místa, sedací vaky, koberec a koutek pro mrňousky.

Knihovna po rekonstrukci

Knihovna po rekonstrukci

Knihovna po rekonstrukci

Knihovna po rekonstrukci

Knihovna po rekonstrukci

Knihovna po rekonstrukci

Knihovna po rekonstrukci
Knihovna po rekonstrukci

Díky regionální podpoře v Kutné Hoře byl vytříděn knižní fond, (nečtené knížky skončily v knihobudce), knížky jsou přebaleny do nových obalů a zaneseny do knihovního systému Tritius, funguje online rezervační systém.

Knihobudka, v níž končí vyřazené knížky
Knihobudka, v níž končí vyřazené knížky

Pracovníci z regionální knihovny paní Kateřina Mizlerová, Lenka Frankovicová, Vojtěch Mišura a také Dita Kelbelová a Lukáš Viktořík odvedli pořádný kus práce, strávili nad knížkami z Doubravčic 70 hodin práce. V knihovně jsou nyní i čtyři výkonné počítače. Díky daru nadace TechSoup na nich běží Windows a sada Office. Jsou určeny pro veřejný přístup k internetu, třeba pro ty, kteří ho nemají doma, nebo s něčím potřebují poradit. Také se povedlo získat školní licence na Minecraft Education, takže jakmile to situace dovolí, bude zde kroužek Minecraftu (o ten je ohromný zájem). Dále přibyl projektor a mobilní projekční plátno umožňující různé besedy.

Lenka Frankovicová a Kateřina Mizlerová z Kutné Hory a dobrovolnice Tereza Pithartová s malými pomocníky
Lenka Frankovicová a Kateřina Mizlerová z Kutné Hory a dobrovolnice Tereza Pithartová s malými pomocníky

Stěny zdobí tři velkoformátové akční malby – za zmínku stojí ta vzniklá na Dni Země na Klepci – společné dílo návštěvníků a originály ilustrací z výpravné knihy Doubravčice nad říčkou Šemberou.

Dne 12. prosince 2020 proběhlo online slavnostní otevření knihovny se spisovatelem regionální literatury Janem Psotou.

Pozvánka na slavnostní otevření knihovny
Pozvánka na slavnostní otevření knihovny

Záznam je k dispozici na YouTube:

Být knihovnicí je běh na dlouhou trať

Od října 2020 přibyla v knihovně posila – Jindra Krásová. Jsme tedy už dvě a jsem za to moc ráda. Navázaly jsme spolupráci se školkou a pustily se do projektu S knížkou do života (Bookstart).

Velmi intenzivně si uvědomuji, že člověk musí šetřit síly, hlavně to nepřepálit, protože být knihovnicí je běh na dlouhou trať. Prostor knihovny jsme otevřely všem vhodným komunitním aktivitám a lidé v Doubravčicích začínají jevit zájem.

Rok 2020 byl pro Obecní knihovnu Doubravčice rokem velkých změn. Uvidíme, co přinesou roky další a těší se třeba i na vás.

Fotografie pořídila a další obrazový doprovod poskytla Markéta Holá Mišková z Obecní knihovny Doubravčice.

Ocenění

Anketa SUK – čteme všichni a Sukova pozůstalost jako dar pro Národní pedagogickou knihovnu

U příležitosti mezinárodního dne dětí byly dne 1. června 2021 v Národní pedagogické knihovně vyhlášeny výsledky ankety SUK – čteme všichni a slavnostně předány ceny v jednotlivých kategoriích za rok 2020.

Anketa, která chce podpořit dětské čtenářství, je pořádána od roku 1993. U její kolébky stála Ivana Hutařová, dlouholetá pracovnice Národní pedagogické knihovny – Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež, propagátorka kvalitní dětské literatury, autorka několika knih a editorka díla Františka Nepila.

V anketě hlasují pro nejlepší knihu uplynulého roku samy děti, ale také knihovníci a učitelé českého jazyka.

Výsledky ankety

Nejvíce dětských hlasů získaly tyto knihy:

Prašina. 3., Bílá komnata
Prašina. 3., Bílá komnata

Hra o sen
Hra o sen

Zleva: autorky Hry o sen Jarmila Vlčková a Pavlína Jurková a ilustrátorka tohoto titulu Martina Fojtů
Zleva: autorky Hry o sen Jarmila Vlčková a Pavlína Jurková a ilustrátorka tohoto titulu Martina Fojtů

Deník malého poseroutky. Samá voda
Deník malého poseroutky. Samá voda

Odborná porota složená z knihovníků dětských oddělení knihoven a z pedagogů hlasovala (bez udání pořadí) pro těchto pět knih:

Atlas ohrožených živočichů
Atlas ohrožených živočichů

Pavla Dvorská, autorka ilustrací v oceněném Atlasu ohrožených živočichů
Pavla Dvorská, autorka ilustrací v oceněném Atlasu ohrožených živočichů

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj: veselé putování židovskou historií
Cha cha chá, zasmál se Mordechaj: veselé putování židovskou historií

Klára Smolíková a Tobiáš Smolík, autoři knihy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj: veselé putování židovskou historií, a Alena Pokorná, redaktorka nakladatelství Argo, kde kniha vyšla
Klára Smolíková a Tobiáš Smolík, autoři knihy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj: veselé putování židovskou historií, a Alena Pokorná, redaktorka nakladatelství Argo, kde kniha vyšla

Pírko, pírko
Pírko, pírko

Safíroví ledňáčci a Glutaman
Safíroví ledňáčci a Glutaman

Cena byla udělena také Bogdanu Trojakovi za jeho knihu Safíroví ledňáčci a Glutaman
Cena byla udělena také Bogdanu Trojakovi za jeho knihu Safíroví ledňáčci a Glutaman

Sydney: (my dva z B.)
Sydney: (my dva z B.)

Udělena byla také Cena Noci s Andersenem. O své oblíbené knize děti hlasují každoročně přímo během této noci strávené v knihovně. Ta se ale letos ze známých důvodů konat nemohla; knihu proto vybírali ti dětští knihovníci, kteří Noc s Andersenem tradičně pořádají. A vybrali stejně jako děti – Prašinu.

Cena byla udělena rovněž v kategorii Počin školních knihoven, kde odborná porota hodnotila knihovnické, kulturní a vzdělávací aktivity knihoven základních a středních škol. Za rok 2020 cenu získaly:

Ocenění za projekt Moderní knihovna v srdci historického města převzali gymnaziální profesorka a knihovnice Jana Dvořáková a ředitel kroměřížského gymnázia Jan Košárek
Ocenění za projekt Moderní knihovna v srdci historického města převzali gymnaziální profesorka a knihovnice Jana Dvořáková a ředitel kroměřížského gymnázia Jan Košárek

Ocenění za projekt Pohádky a hrátky s obrázky převzala olomoucká knihovnice Sandra Zapářková
Ocenění za projekt Pohádky a hrátky s obrázky převzala olomoucká knihovnice Sandra Zapářková

Záznam z předávání cen je k dispozici na YouTube:

Poslední školní den byla vylosována jména padesáti dětí, které do ankety SUK – čteme všichni poslaly svůj hlas, a každý vylosovaný dětský čtenář dostal báječný dárek na prázdniny – knihu, která vyšla v loňském roce.

Pojmenování ankety aneb Kdo byl Václav František Suk

Název ankety odkazuje k Václavu Františku Sukovi (18831934), gymnaziálnímu profesorovi češtiny a francouzštiny, který na poli literatury pro děti a mládež odvedl obrovský kus práce. Zasloužil se vznik největší sbírky dětské literatury u nás. V roce 1919 založil Knihovnu českých spisů pro mládež, dnešní Sukovu studijní knihovnu literatury pro mládež, která má nyní ve svém fondu takřka všechny publikace pro děti a mládež (včetně periodik) vydané na našem území od konce 18. století do současnosti. Suk systematicky vyhledával literaturu a psal o ní, stál u vzniku Společnosti přátel literatury pro mládež, organizoval předvánoční prodejní výstavy dětských knih a sestavoval bibliografické přehledy kvalitní dětské literatury nazvané Seznam dobré četby dětem. První vyšel v roce 1920 nákladem Společnosti přátel literatury pro mládež. Jednalo se o historickou retrospektivu těch nejlepších knih pro děti a mládež. Všechny svazky doporučené v tomto seznamu budou do konce roku v Národní pedagogické knihovně zdigitalizovány a zpřístupněny veřejnosti prostřednictvím databáze Kramerius.

Titulní list Seznamu dobré četby dětem z roku 1920
Titulní list Seznamu dobré četby dětem z roku 1920

Sukova pozůstalost jako dar pro Národní pedagogickou knihovnu

Slavnostního předávání cen se zúčastnili také Tomáš a Klára Zuntovi, pravnuk a prapravnučka Václava Františka Suka, kteří při této příležitosti Národní pedagogické knihovně – Sukově studijní knihovně literatury pro mládež darovali první část jeho pozůstalosti.

Klára a Tomáš Zuntovi s portrétem svého předka Václava Františka Suka
Klára a Tomáš Zuntovi s portrétem svého předka Václava Františka Suka

Jde o šest sešitů vzpomínek, které po Sukově předčasném úmrtí (zemřel v padesáti letech) sepsala jeho žena Žofie. Podrobně a čtivě v nich vypráví o manželově dětství, o jeho gymnaziálních a univerzitních studiích, o pedagogickém působení, o všech jeho aktivitách týkajících se dětské literatury, které prostupovaly jejich rodinným životem. Tyto její paměti jsou cenným podkladem pro chystanou biografii Václava Františka Suka.

Ocitujme z nich pro ukázku pasáž, v níž Žofie Suková líčí, jak vypadaly prostory, v nichž její muž začal budovat základ knihovny, která dnes nese jeho jméno:

„Saračinka býval letohrádek, který si vystavěl hrabě Saraccini v jedné z oněch proslulých zahrad, které se nalézaly za branami města, a které během doby povětšině ustoupily kamennému městu, Královským Vinohradům, jako malé dědictví zůstaly sady Riegrovy. Stavěna do svahu je ze strany ku Praze jednopatrová, z druhé strany přízemní. V klenutých místnostech přízemních se odkládalo zahradnické nářadí, byl tam vodovod a skládka uhlí. V prvním patře byl byt zahradníka architekta Černovského a dvě místnosti propůjčené knihovně, kromě toho měla knihovna propůjčenou třetí místnost v podkroví, odkud prý je krásný pohled na Prahu. Tu ponechávala zatím k užívání panu architektovi. Do budovy se vcházelo z hořejší strany svahu, jakoby do přízemí. První místnost byla velmi prostranná, druhá trochu menší. Zařízení knihovny nebylo jednotného stylu, byly tu skříně různých slohů i barev, bytelné, nenatřené police, jak je různí dobrodinci knihovně věnovali, které se daly dle potřeby nastavovati, a také různé stoly i starý otoman k pohovění. Všechno to asi byly dary anebo věci příležitostně někde koupené. Suk dal udělati 2 zasklené, utěsněné skříně, každá stála 500 Kč, dle rozměrů knih, tam uložil vzácné exempláře. Nádherné to vše nebylo, ale na každé části nábytku lpělo kus lásky dřívějších pracovníků. V čele, ve velké místnosti, byl olejový obraz J. J. Rousseau, malovaný skoro v životní velikosti. Vedle polic na knihy byla tam veliká bedna a v ní vyřazené učební pomůcky dávných dob, mnohé velmi zajímavé, např. globus, který měl podobu krychle, primitivní mikroskop, v dřevěném válečku čočka, pod ní zrcátko – takovým prý mikroskopoval ještě Jan Ev. Purkyně, model práce v uhelných dolech a jiné. Vše to bylo vyrobeno neumělýma rukama starých učitelů, samouků, kteří bez stipendií, dotací a pochvalných dekretů snažili se vštípiti dětem lásku k práci a k vlasti. Brzy po přestěhování koupil Suk uhlí, chodil do Saračinky často, někdy i denně, i celý den tam pobýval, ve srovnávání knih mu někdy pomáhali hoši Hlouškovi, ve psaní lístků p. ředitel Vyskočil, ten tam měl svůj kout u okna, s psacím stolkem. Bývaly tam také schůze Společnosti přátel. Během let připravil Suk v Saračince budoucí uspořádání vědecké knihovny spisů pro mládež, rozvrhl celkový postup práce, připravil katalogizaci, vyřadil duplikáty a založil literárně historickou důležitou knihovnu všech československých spisů pro mládež.“

Stránka z rukopisných pamětí Žofie Sukové, na kterých je popsán požár ve vilce Saračinka v Riegrových sadech

Stránka z rukopisných pamětí Žofie Sukové, na kterých je popsán požár ve vilce Saračinka v Riegrových sadech
Stránky z rukopisných pamětí Žofie Sukové, na kterých je popsán požár ve vilce Saračinka v Riegrových sadech

Anketa v roce 2022

Od prosince je možné hlasovat v kategorii Počin školních knihoven v roce 2021. Tím může být nejen novinka ve vybavení knihovny či nově zavedená služba, ale třeba i úspěšná akce na podporu čtenářské gramotnosti či realizovaný dobrý nápad na oživení knihovny. Přihlášky je možné zasílat do konce ledna 2022.

Od Nového roku až do konce února 2022 se mohou všechny děti zapojit do ankety SUK – čteme všichni a poslat svůj hlas knížce, která se jim v uplynulém roce nejvíce líbila. Oproti předchozím ročníkům nemusí jít o knihu, která vyšla v roce 2021, ale hlasovat mohou pro jakoukoli knihu, kterou v tomto roce přečetly. Padesát vylosovaných dětí pak bude pozváno na slavnostní předávání cen a odměněno knihami.

Fotografie pořídil Petr Šolar Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Ostatní obrazový doprovod pochází z archivu této knihovny.

Ocenění Knihovna roku a Městská knihovna roku 2021 a Kamarádka knihovna 2020/2021

Dne 14. října 2021 byla v Zrcadlové kapli Klementina slavnostně předána ocenění, mj. ceny Knihovna roku, Městská knihovna roku a Kamarádka knihovna.

Knihovna roku 2021

Knihovnou roku 2021 v kategorii základní knihovna se stala Knihovna J. M. Hovorky ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z hlavního města Prahy.

Zuzana Brychtová Horecká, Barbora Černohorská a Pavlína Talacko ze statenické knihovny
Zuzana Brychtová Horecká, Barbora Černohorská a Pavlína Talacko ze statenické knihovny

Hlavní cenu v kategorii informační počin získala Knihovna Jiřího Mahena v Brně za projekt Knihovna na Křižovatce a jeho mimořádný přínos k rozvoji knihovnických a informačních služeb cestou partnerství, inovací a ekonomického modelu vícezdrojového financování. Zvláštní ocenění v této kategorii získal projekt Národní knihovny ČR za zpřístupnění digitálních knihoven v době pandemie covidu-19.

Libuši Nivnické, ředitelce Knihovny Jiřího Mahena v Brně, gratuluje ministr kultury Lubomír Zaorálek
Libuši Nivnické, ředitelce Knihovny Jiřího Mahena v Brně, gratuluje ministr kultury Lubomír Zaorálek

Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny ČR
Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny ČR

Ocenění v obou kategoriích předal ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek při slavnostním ceremoniálu
Lubomír Zaorálek při slavnostním ceremoniálu

Městská knihovna roku 2021

Ocenění Městská knihovna roku 2021, které uděluje SKIP a Svaz měst a obcí ČR, získala Městská knihovna Semily z Libereckého kraje. Na druhém místě se umístila Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, na třetím místě byla Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Zvláštní cenu obdržela Knihovna města Ostravy.

Starostka Semil Lena Mlejnková a ředitelka semilské knihovny Jitka Šedinová
Starostka Semil Lena Mlejnková a ředitelka semilské knihovny Jitka Šedinová

Ceny předal předseda SKIP Roman Giebisch a místopředseda Svazu měst a obcí Vlastimil Picek.

Poznámka redakce: Před vyhlášením ocenění byl na facebooku SKIP zveřejňován miniseriál o knihovnách nominovaných v soutěži Městská knihovna roku 2021. Informace o soutěži, zapojených knihovnách a o cestě komise byly průběžně zveřejňovány a označovány hashtagem #mestskaknihovnaroku2021.

Kamarádka knihovna 2020/2021

Ocenění Kamarádka knihovna 2020/2021 pro nejlepší dětské knihovny obdržely Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad LabemMěstská knihovna Rožnov pod Radhoštěm.

V rámci slavnostního ceremoniálu bylo předáno i ocenění MARK 2021, o němž informujeme v samostatném článku v tomto čísle, a rovněž ocenění za rok 2020, která tehdy nebyla z důvodu epidemické situace slavnostně předána, ale byla pouze vyhlášena.

Z předávání ocenění je k dispozici i videozáznam živého přenosu.

Autorkou fotografií je Eva Hodíková z Národní knihovny ČR.

Cenu MARK 2021 získal Tomáš Pavelka

Autor: 

Číslo: 

Rubrika: 

Klíčová slova: 

Dne 14. října 2021 bylo v Zrcadlové kapli vedle ocenění Knihovna roku, Městská knihovna roku a Kamarádka knihovna (viz samostatný článek v tomto čísle) udělena také cena MARK 2021. Ta je určena mladým pracovníkům knihoven, popř. studentům oboru ve věku do 35 let a klade si za cíl podpořit a ocenit jejich mimořádné tvůrčí akvivity a konkrétní přínos oboru v daném kalendářním roce.

V roce 2021 se nositelem ocenění MARK stal Tomáš Pavelka.

Na ocenění byl navržen za mimořádný přínos oboru, a to aktivní podporu knihoven v malých obcích, za skloubení práce starosty, knihovníka a studenta a také za série tříletých celorepublikových stáží organizovaných Sdružením místních samospráv pod názvem Jak nastartovat obecní knihovnu? a Knihovna v obci.

Tomáš Pavelka je hlavním iniciátorem spolupráce a propojování státní samosprávy a knihoven, jeho působení ve Sdružení místních samospráv je pro šíření dobrého jména a chápání místa knihoven v obcích jedinečné a velmi důležité pro další rozvoj knihoven v malých obcích.

Tomáš Pavelka o své knihovně často referoval na různých seminářích na okresní i krajské úrovni. Od roku 2019 Tomáš Pavelka reprezentuje SKIP v krajské komisi soutěže Vesnice roku. S dalšími roky se jeho energie přelila i do samosprávy, kde kandidoval do obecního zastupitelstva, ale nikdy neopomněl poukazovat na knihovnu a její význam pro život obce. Nejenže stále kreativně přidával další služby (např. letos začínají organizovat kroužek práce s robotickými stavebnicemi), ale uvědomil si, že je třeba posílit marketing obecních knihoven zdola, tj. vzdělávat starosty. Ve spolupráci se Sdružením místních samospráv vymyslel a připravil projekt stáží v knihovnách – workshopů pro starosty a pracovníky samosprávy přímo ve vzorových knihovnách. Lidé, kteří tam přednášejí, patří ke špičkám českého knihovnictví. Jako nejmladší starosta v republice přistupuje k řízení obce moderním způsobem. Jednou z věcí, se kterou přišel, je vytvoření Komise rozvoje obce, která zahrnuje mimo představitele obce i architekta, zahradního architekta a knihovníka.

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., předseda SKIP, blahopřeje Tomáši Pavelkovi k získanému ocenění
Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., předseda SKIP, blahopřeje Tomáši Pavelkovi k získanému ocenění

Tomáš Pavelka po převzetí ocenění
Tomáš Pavelka po převzetí ocenění

V článku je použit nominační text. Další podrobnosti o Tomáši Pavelkovi najdete v jeho hesle ve Slovníku českých knihovníků.

Autorkou fotografií je Eva Hodíková z Národní knihovny ČR.

Vítězové cen Magnesia Litera 2021

Autor: 

Číslo: 

Rubrika: 

Klíčová slova: 

Vítězové cen Magnesia Litera 2021 byli vyhlášeni 8. června 2021 v přímém přenosu České televize (záznam z přenosu je možné zhlédnout v archivu iVysílání).

Knihou roku se stala Shakespearova Anglie Martina Hilského.

Vítězem ceny Palmknihy Litera za prózu se staly Tři kapitoly Daniela Hradeckého.

Cenu Moleskine Litera za poezii získaly Zápisky z garsonky Pavla Novotného.

Litera za knihu pro děti a mládež patří titulu Safíroví ledňáčci a Glutaman, který napsal Bogdan Trojak a ilustroval Jindřich Janíček.

Vítěz kategorie Litera za naučnou literaturu se stala kniha Desatero smyslů: jak lidé a zvířata vnímají okolní svět autora Jaroslava Petra.

Litera za nakladatelský čin náleží edicím Česká poezie a Česká próza a pořadům literárních čtení nakladatelství Fra.

Literou za publicistiku se může pochlubit Svědectví o životě v KLDR Niny Špitálníkové.

Litera za debut roku náleží titulu Uranova Lenky Elbe.

Literu za překladovou knihu získal Portrét pěkné Andalusanky Francisca Delicada v překladu Jiřího Holuba.

Kosmas cenu čtenářů získala kniha Já, Finis Václava Dvořáka.

Cenu Magnesia Blog roku získalo zpravodajství Městská policie Přerov Miroslava Komínka.

Vítězům gratulujeme!

Magnesia Litera patří mezi partnery SKIP.

Nositelkou Ceny českých knihovníků se stala PhDr. Jarmila Okrouhlíková

Dne 1. října 2021 byla na jednání výkonného výboru SKIP, které se konalo v prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze, slavnostně předána Cena českých knihovníků PhDr. Jarmile Okrouhlíkové, významné osobnosti české knihovnické obce, která v roce 2021 oslavila neuvěřitelné 80. narozeniny.

Profesní kariéra PhDr. Jarmily Okrouhlíkové (8. října 1941) je spjata s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a především jeho knihovnou, kam nastoupila v roce 1963 a od roku 1991 ji přes dvacet let řídila.

Vedle řady dalších aktivit spojených s knihovnictvím se podílela na projektech v Národním programu retrospektivní konverze katalogů knihoven v ČR (VISK 5), Národním programu digitálního zpřístupňování dokumentů ohrožených degradací kyselého papíru (VISK 7) nebo ve Virtuální umělecké knihovně.

Publikovala řadu článků detailně analyzujících problematiku muzejních knihoven, které významně pomohly k ukotvení statutu těchto knihoven ve znění zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb.

Je autorkou publikace Sto let UPM – Uměleckoprůmyslového muzea Praha, v níž zpracovala historii muzea.

Další podrobnosti o oceněné najdete v jejím hesle ve Slovníku českých knihovníků.

Nominaci podal Ing. Jaroslav Kostecký, ředitel Knihovny Uměleckoprůmyslového musea v Praze, jménem kolektivu knihovny.

K získání ocenění PhDr. Jarmile Okrouhlíkové pogratuloval i Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., předseda SKIP
K získání ocenění PhDr. Jarmile Okrouhlíkové pogratuloval i Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., předseda SKIP

PhDr. Jarmila Okrouhlíková, nejnovější nositelka Ceny českých knihovníků
PhDr. Jarmila Okrouhlíková, nejnovější nositelka Ceny českých knihovníků

K ocenění upřímně gratulujeme!

Při zpracování článku byl využit text nominace na ocenění. Fotografie pořídila Linda Jansová z Národní knihovny ČR.

Osobnosti

Za Ing. Stanislavem Psohlavcem: osobní vzpomínka

Dne 29. srpna 2021 odešel navždycky můj dobrý kamarád, na kterého bylo vždycky spolehnutí – Standa Psohlavec (narodil se 23. března 1950).

Bez Standy by dnes české knihovny digitálně nezpřístupňovaly své sbírky, jako to dělají teď: nebylo by Manuscriptoria a vývoj digitalizace periodik a novodobých dokumentů by vypadal zřejmě jinak. A Česká národní bibliografie by se digitálně neobjevila tak záhy na CD (jako šestá na světě), knihovny by v digitalizaci nespolupracovaly a v naší zemi by nebyly de facto národní standardy digitalizace. A určitě by vše začalo mnohem později a nebojím se říci, že hloupěji. Asi se to už neví, nechce vědět, nebo se na to zapomnělo, a proto to připomínám.

Vždycky jsme si zakládali na tom, že jsme tým, že nikdo z nás sám o sobě moc neznamená, ale že společně představujeme velkou sílu, která se rodila jak v klidné výměně názorů, tak v mnoha vášnivých diskusích, a spočívala nekompromisně v tom, že nám vždy šlo o věc a že nás oba dráždila zejména otázka, jak to či ono udělat, a to v době, kdy neexistovaly zaběhnuté postupy a kdy bylo jen na nás pokusit se je vytvářet, sebrat odvahu a vykročit do neznáma. A tak jsme i tápali a dohadovali se. Když už jsme oba cítili, že rozpory našich názorů je třeba řešit, šli jsme spolu na večeři, vyjeli na kole nebo vyrazili na houby s tím, že tam si vše v klidu vyříkáme a navzájem jeden druhého přesvědčíme.

Nejzajímavější bylo, že nakonec jsme si při těchto příležitostech nikdy nic odborného nevyříkali, i když jsme mluvili o spoustě věcí tohoto světa, a to tak dlouho, až nás znovu naplnil pocit, že nám jde o tutéž věc. A to stačilo, protože to bylo a je dosud vlastně úplně to nejdůležitější; ostatní už se srovná.

Standa byl o čtyři roky starší, ale narodili jsme se ve stejný den – umanutí Berani. Standova manželka vždy říkala: „Jak je možné, že se ti dva nezabijí?“ Ne, nemohli jsme se zabít, nám to vyhovovalo, protože s tím vždy ruku v ruce šla otázka, na kterou jsme byli oba odjakživa naladěni: „Co když je všechno úplně jinak?“

A tak jsme se záhy už v roce 1995 v praxi vrhli na platformu značkovacích jazyků (SGML). Před námi to ve světě dělali jen teoretici ve svých pracích. Ne, to ještě zdaleka neexistovalo XML. A byl to Standa, kdo řekl, že nejspolehlivější standardy a věci, i když možná, že nikoli nejlepší, jsou ty, které se nejvíc používají, a tak jsme už v začátcích Internetu u nás vsadili na webové prohlížeče pro zpřístupnění dat. Tehdy to bylo obrovské riziko, protože prohlížeče uměly zobrazit jen základní kód HTML. Vše se to dělo v době, kdy si knihovny teprve osvojovaly základní informační systémy, a to byl mnohdy velký problém, protože knihovníci nechápali, že metadata je možno zapsat jinak než ve formátu MARC a že jich je daleko víc druhů nebo (později) že protokol OAI (de facto používající značkovací jazyk) má budoucnost.

Během času se náš tým postupně rozšířil a rozdělil na dva proudy, které u nás znáte jako Manuscriptorium a Kramerius (resp. Národní digitální knihovna). Myslím, že bylo velkou výhodou, že digitalizace začala v oblasti rukopisů, tedy tam, kde nelze mluvit o žádné standardizované knižní produkci. To zakládalo flexibilitu připravovaných řešení. První formát digitálního dokumentu byl společný a konkretizoval se vždy dle typu dokumentu příslušným definičním souborem SGML. Poté se ve světě začaly objevovat již dílčí standardy, mnohdy syrové, pro digitalizaci novin a pro popis rukopisů na bázi TEI, pro technická metadata, objevilo se XML. Převzali jsme je a zabudovali do našich formátů, vzniklo Manuscriptorium a Kramerius, a tím se postupně obě digitalizační aktivity začaly rozdělovat a do příslušných týmů začali přicházet noví lidé.

Standa byl především expert na databáze a digitální obraz, ale také na technologii optických disků; vždyť byl u toho, když se v naší zemi zaváděla. Myslím, že hlavně v oblasti digitálního obrazu mě mnohému naučil. Čemu? Jednoduše jako vždy: brát celou věc komplexně a přemýšlet o ni. Ono potom diskuse a rozepře kolem různých obrazových formátů dostanou úplně jiný smysl. Řekl: „Největší komprese reality se odehrává v procesu snímání předlohy do digitální podoby.“ Jinými slovy: už jsme realitu zredukovali natolik, že hledáme jen robustní formát (a také nejvíce používaný), který to, co nám zbylo, dokáže uchovat a zpřístupnit. Kdykoli fotím mobilem, uvědomuju si to: teď právě se informace ztratily kvůli optice a kvalitě čipu, rozlišení a ztrátová komprese přicházejí až potom. Na druhou stranu data se stále – už třicet let – ukládají do klasického formátu JPEG a zřejmě se to tak rychle nezmění.

To bylo jen několik střípků ze života a z práce, které se mi vybavují, když vzpomínám. Je jich samozřejmě mnohem víc.

Ale především ti, kteří pracovali a pracují s historickými fondy v knihovnách, muzeích, archivech, na zámcích i jinde, měli Standu rádi. Jeho laskavost, trpělivost, obětavost a vstřícnost; to především díky němu (snad i kvůli němu, aby mu nekalili radost) přijali jednotný formát a jednotné zpřístupnění a také se přestali bát jít se vzácnými rukopisy a tisky do veřejného prostoru a zpřístupnit svá data zdarma všem.

Když o tom tak přemýšlím, to je zřejmě Standova největší zásluha – je pro něho typické, že největší hodnota této zásluhy není ani tak technická jako hluboce lidská.

Čest jeho památce!

Rozhovor

Ing. Daniela Divínová: Jak drahý je (nám) SKIP?

V roce 2022 by se měla uskutečnit 11. valná hromada SKIP, a to 7. června 2022 v Ostravě. Na valné hromadě musíme vždy skládat účty za uplynulé období a také formulovat východiska pro diskuzi o nových plánech do budoucna. Nemá smysl si zastírat, že pro naplnění svých plánů budou nezbytné finanční prostředky. Abychom byli schopni sledovat trendy, které se projevují ve financování SKIP, zpracovali jsme společně analýzu rozpočtů SKIP od roku 2017 do roku 2020. Proto následující rozhovor věnujeme právě otázkám financování činnosti SKIP. Pro své tázání jsem si vybral Ing. Danielu Divínovou, ředitelku Masarykovy veřejné knihovny Vsetín a současně předsedkyni dozorčí komise SKIP (tuto funkci vykonává od roku 2019).

V posledním období jsi předsedkyní dozorčí komise SKIP. V čem vlastně spočívá práce komise? Koho a co kontrolujete?

Dozorčí komise je voleným poradním orgánem SKIP ve věcech kontroly hospodaření našeho profesního spolku. Úkoly a vykonávané činnosti dozorčí komisí vyplývají z hlavních dokumentů, kterými jsou Stanovy SKIP a Jednací řád SKIP. Mimo samotnou kontrolu a revizi hospodaření s posouzením účelnosti vynakládání finančních prostředků se v dozorčí komisi zaměřujeme na dodržování stanov, kontrolujeme usnesení valné hromady a dodržování platných norem spolku, pravidelně informujeme výkonný výbor i předsednictvo SKIP o zjištěných nedostatcích a předkládáme návrhy na jejich odstranění, v případě potřeby poskytujeme metodickou pomoc regionálním výborům SKIP a jejich dozorčím komisím. V dozorčí komisi nás pracuje deset, což odpovídá aktuálnímu počtu regionálních organizací SKIP. Předseda dozorčí komise má právo účastnit se navíc i jednání předsednictva výkonného výboru SKIP s hlasem poradním.

Jak probíhá kontrola v regionech?

Činnost regionálních organizací SKIP je rovněž vymezena Stanovami SKIP a Jednacím řádem SKIP. Jejich působnost je soustředěna na daný územní celek, obdobně jako v případě celostátního výkonného výboru si každý region volí na regionální valné hromadě členy svých regionálních orgánů, včetně členů dozorčí komise. Ta má pak přiměřeně shodné úkoly a dozorující aktivity jako v případě dozorčí komise výkonného výboru SKIP, jen tedy na regionální platformě.

Objevují se nějaké problémy, které je nutno řešit?

Neuvědomuji si nic, co by se muselo nazývat „problémem“. Většinou členové dozorčí komise provádějí každoroční kontrolu účetnictví a hospodaření SKIP za uzavřený kalendářní rok, připomínkují aktualizace vnitřních směrnic a nastavených pravidel hospodaření spolku, v případě potřeby jsou k dispozici hospodářkám jednotlivých regionálních organizací, komunikují vyúčtování projektů, a to jak na úrovni regionů, tak celého SKIP. V průběhu roku kontrolují čerpání schváleného ročního rozpočtu, reagují na zadané úkoly od výkonného výboru SKIP, případně jeho předsednictva, dohlíží nad dodržováním usnesení valné hromady a doporučují změny hlavních dokumentů spolku tak, aby odpovídaly měnícím se společenským i spolkovým poměrům. A po celý rok s velkým obdivem a respektem sledují neuvěřitelný objem výborně odváděné práce nejen hlavní hospodářky, paní Aleny Kvasničkové, ale všech hospodářek regionálních výborů.

S jakým objemem finančních prostředků SKIP pracuje? Jaké jsou hlavní zdroje příjmů? Můžeš je nějak charakterizovat?

Jak příjmová, tak výdajová strana ročního rozpočtu SKIP je poměrně široce analyticky rozčleněna, ale zjednodušeně řečeno by se daly definovat čtyři hlavní příjmové zdroje, kterými jsou přijaté členské příspěvky, prostředky získané z dotačních titulů, obdržené dary a uhrazené účastnické poplatky z realizovaných vzdělávacích aktivit SKIP. Celkový objem ročních příjmů se pohybuje v průměru mezi 2,5 až 3,8 mil. Kč.

Graf 1: Příjmy a výdaje SKIP v letech 2017–2020
Graf 1: Příjmy a výdaje SKIP v letech 2017–2020
(Částky v tomto grafu i v grafech následujících jsou uvedeny v Kč, pozn. red.)

Všiml jsem si, že sice pomalu, ale stále narůstají příjmy z členských příspěvků, ačkoliv ty se nezvyšovaly od roku 2007.

Od roku 2007 se nezvyšovaly individuální členské příspěvky. 8. valná hromada SKIP, která se konala v Brně v roce 2013, upravila a navyšovala s účinností od roku 2014 pouze výši členských příspěvků institucionálních členů. Skutečností ovšem je, že příjem z členských příspěvků představuje pro spolek základní a nejstabilnější zdroj příjmů, jež má (jako jediný z příjmových zdrojů) v čase mírně vzrůstající tendenci. Z mého pohledu je to dáno rozšiřující se členskou základnou, což je velmi potěšitelná tendence. Vyplácí se nám zaměření jednotlivých regionů na aktivní získávání nových členů, stejně jako soustavná péče a podpora o ty stávající. V roce 2020 jsme měli celkem 1 750 členů, z toho 1 041 individuálních a 709 institucionálních.

Graf 2: Čtyři zdroje příjmů SKIP v letech 2017–2020 (částky v popisku se vztahují k roku 2020)
Graf 2: Čtyři zdroje příjmů SKIP v letech 2017–2020 (částky v popisku se vztahují k roku 2020)

V posledních letech dochází k výkyvům v příjmech a výdajích. Co je toho příčinou?

V posledních dvou letech používají všichni u jakýchkoli změn k horšímu, speciálně v ekonomické oblasti, univerzální odpověď: „...za to může pandemie nemoci covid-19.“ Ani já nemám pro snižující se celkové příjmy, potažmo výdaje, jiné vysvětlení. Různá bezpečnostní epidemická opatření se odrážejí ve ztížené realizaci úspěšně podpořených projektových žádostí. Ne vše se dá převést do online prostředí. Snad poprvé v historii spolkového hospodaření se vrací část získaných dotací ze státního rozpočtu. Omezilo se cestování a připravujeme také menší počet projektů a akcí.

Od koho nejčastěji získáváme dary a sponzorské příspěvky a na co?

Toto je oblast na kterou můžeme být právem pyšní. Dlouhodobě se nám daří získávat podporu na různé aktivity, zejména na podporu čtenářské gramotnosti. Mezi naše tradiční a silné partnery patří například projekt Čtení pomáhá (Knížka pro prvňáčka), nakladatelství Albatros (Noc s Andersenem), firma CEIBA (Kamarádka knihovna, konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě a další akce). Pro projekt Bookstart se nám daří získat i podporu jednotlivých krajů. Ne všechny dary mají přímé finanční vyjádření. Řada firem podporuje knihovny svými výrobky a slevami, příkladem mohou být firmy nakladatelství TRITON (Knížka pro prvňáčka) ALBI, MINDOK, nakladatelství Šulc-Švarc, Čtyřlístek, CREW apod. Získáváme také podporu od firem, které dodávají knihovnám různé systémy a zařízení, příkladem může být Lanius, CEIBA, Tritius, KpSys, Cosmotron, EXON, EBSCO, SUWECO, Albertina Icome, Axiell a další. Zde se jedná o podporu jednotlivých odborných akcí. Vynikajícím fundraiserem je především předseda SKIP Roman Giebisch.

Jak je to s dělením finančních prostředků mezi regiony a výkonným výborem?

Vybrané členské příspěvky v jednotlivých regionech se aktuálně přerozdělují v poměru
40 % : 60 %, tj. 40 % zůstává v dané regionální organizaci SKIP a 60 % se odvádí ve prospěch celostátního výkonného výboru SKIP.

Graf 3: Výdaje regionů SKIP v letech 2017–2020
Graf 3: Výdaje regionů SKIP v letech 2017–2020

Graf 4: Výdaje výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020
Graf 4: Výdaje výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020

V současné době tedy dostávají regiony 40 % z vybraných členských příspěvků a 60 % utrácí výkonný výbor. Je to spravedlivé? Neměly by mít regiony více financí na svou činnost?

Na toto téma se v členské základně SKIP v minulosti i v průběhu letošního roku živě diskutovalo. Na nedávném zasedání výkonného výboru zazněl návrh na změnu rozdělování členských příspěvků v poměru 50 : 50. Ve snaze o nalezení relevantní odpovědi na tento požadavek byla provedena analýza příjmů i výdajů regionálních organizací i celostátního SKIP, ve které se srovnávala data z účetních závěrek za roky 2017 až 2020. 40 % z celkového objemu vybraných členských příspěvků, které zůstávají v regionech, slouží na financování činnosti pouze daného jednotlivého regionu. V tomto případě hodně záleží na velikosti členské základny konkrétní regionální organizace SKIP. Regionální organizace SKIP, které mají velký počet členů, jsou bohatší. Naproti tomu prostředky z členských příspěvků odvedené do výkonného výboru generují další vícezdrojové příjmy (např. dary či prostředky z dotačních titulů), které mají následně synergický efekt v podobě přínosného dopadu na všechny regiony, tzn. realizace celostátních projektů za finanční podpory státního rozpočtu, navíc s celostátní mediální podporou, hrazenou z výkonného výboru SKIP. Již zmiňovaná analýza hospodaření SKIP jasně ukázala, že objem vybraných a přerozdělených členských příspěvků do výkonného výboru SKIP, kumulovaně za období 2017 až 2020, tvoří 27 % celkových příjmů SKIP, přičemž tato necelá třetina celkových příjmů je schopna na celostátní úrovni produkovat 92 % celkově získaných dotací a téměř 100 % všech získaných darů. Větší kumulace finančních prostředků v rozpočtu výkonného výboru SKIP nám umožňuje vstupovat do velkých projektů, kde je nutno zajistit spolufinancování. Určitě nejsem ta poslední instance, která by měla posoudit, zda toto procentuální poměrové rozdělování je nebo není spravedlivé, ale osobně se domnívám, že pro celorepublikový úspěšný rozvoj činnosti našeho člensky nejširšího profesního spolku by bylo vhodné, aby aktuálně platné rozdělování zůstalo nezměněno.

Na co vydávají finanční prostředky regiony?

Skoro výhradně se jedná o pořádání akcí s dopadem v konkrétním regionu. Část příjmů také spotřebují provozní výdaje a administrativa regionálních výborů.

Na co vydává finanční prostředky výkonný výbor SKIP?

Téměř 90 % celkových příjmů směřuje na dofinancování nutné spoluúčasti k realizovaným celostátním projektům, většinou z 50 % hrazených ze státního rozpočtu, na činnost odborných sekcí a sekretariátu a také na celorepublikové mediální aktivity. Zbytek představuje cestovné, náklady na materiál a ostatní náklady.

Graf 5: Výdaje výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020
Graf 5: Výdaje výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020

Všiml jsem si položky „doména, weby SKIP“ – za co vlastně platíme? Kolik má SKIP webů?

Největší pozornost jsme v posledním období věnovali zpracování nového webu SKIP, za to patří velký dík kolegyni Lindě Jansové i jejímu manželovi. Totéž platí o nové platformě Bulletinu SKIP. V obou případech se jedná o moderní a efektivní řešení, které nám pomáhá ke zlepšení komunikace. Kromě toho provozujeme web Noci z Andersenem, web soutěže Kamarádka knihovna (v roce 2021 byl jeho obsah přesunut na server s novým webem SKIP), samostatný web má i projekt S knížkou do života (Bookstart), dále spravujeme weby projektů Knihovna –věc veřejná, Workshop pro metodiky, Knihovnická dílna a Den pro dětskou knihu. Nedávno přibyly i samostatné weby Března – měsíce čtenářů a Týdne knihoven. U všech webů platíme provoz domény, grafické návrhy a v některých případech zpracování různých formulářů a dalších nástrojů. Pokud jde o zpracování obsahu webu, to je vázáno na dobrovolnou práci lidí kolem jednotlivých projektů.

V poslední době se objevily hlasy, že nemá smysl vydávat plakáty k akcím SKIP. Co si o tom myslíš?

Já na jedné straně rozumím kolegyním a kolegům, kteří oprávněně poukazují na to, že centralizovaná tvorba, tisk a následná distribuce plakátů je poměrně drahá a také logisticky složitá. Na druhé straně jako zástupce pověřené knihovny, která řeší problematiku malých obecních knihoven v rámci poskytování regionálních funkcí, bezpečně vím, že valná většina těchto knihoven by si obdobné propagační materiály nemohla ze svých rozpočtů vůbec dovolit. Navíc možnost financování plakátů v rámci rozpočtu výkonného výboru SKIP dovoluje poptat renomované výtvarníky či grafiky, což většinou bývá zárukou dobrého kreativního výsledku. Nicméně se přimlouvám za včasnou interaktivní diskusi v rámci výkonného výboru SKIP před samotným zadáváním jakéhokoli zamýšleného PR materiálu. Měli bychom také hledat další způsoby, jak institucionálním členům SKIP pomoci při propagaci činnosti knihovny i akcí SKIP.

Graf 6: Mediální aktivity výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020
Graf 6: Mediální aktivity výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020

Hodně nás stojí výdaje na členství v zahraničních i domácích organizacích. Má to smysl? Je nám členství v těchto organizacích prospěšné?

V dnešní době se bez mezinárodní spolupráce nemůžeme obejít. Co se týká financování, na úhradu členských příspěvků v IFLA a EBLIDA a na základní aktivity získáváme dotaci od Ministerstva kultury. V IFLA si dlouhodobě udržujeme členství v Sekci veřejných knihoven, kde nás v minulosti úspěšně zastupovaly kolegyně Jarmila Burgetová a Libuše Nivnická a v současnosti zejména Lenka Prucková. Aktivně jsme se podíleli na přípravě dlouhodobé strategie rozvoje knihoven, kterou jsme využili i při zpracování Koncepce rozvoje knihoven. Připravujeme také zasedání Sekce veřejných knihoven IFLA v České republice. Pokud jde o členství v EBLIDA, tam mají pro nás největší význam aktivity EBLIDA v Evropském parlamentu při přípravě nových směrnic Evropské unie a dalších legislativních a strategických dokumentů. Jako příklad lze uvést oblast autorských práv, kde se silně angažuje kolega Zdeněk Matušík.

Členství v domácích sdruženích zaměřujeme na ty organizace, se kterými chceme aktivně spolupracovat a využívat je při své činnosti i k naplňování vlastních cílů. Jedná se zejména o Unii zaměstnavatelských svazů, Sdružení místních samospráv, Spolek pro obnovu venkova, Modrý štít, Asociaci institucí vzdělávání dospělých ČR a IBBY.

Graf 7: Členství SKIP v organizacích v letech 2017–2020
Graf 7: Členství SKIP v organizacích v letech 2017–2020

Každý rok vydáváme finanční prostředky na různá ocenění a soutěže. Můžeš to nějak charakterizovat?

Různě zaměřené soutěže v knihovnickém světě jsou aktivitou velmi oblíbenou a z pohledu inspirativního směřování také aktivitou potřebnou a důležitou. Výkonný výbor SKIP každoročně finančně zaštiťuje cenu MARK, odměňuje (od roku 2020 první tři vítězné pozice) knihovny, které excelují v soutěži Městská knihovna roku, vyhlašuje také vítěze soutěže Kamarádka knihovna. V roce 2019 byla naposledy vyhlášena vítězná knihovna soutěže Biblioweb. Průběžně také financujeme hodnocení knihoven pro získání certifikátu Handicap friendly, který uděluje sekce Bezbariérové knihovny. V případě soutěží nefinancujeme pouze odměny pro oceněné, ale především náklady spojené s hodnocením, zejména cestovné. Mimo uvedené soutěže je udělována Cena českých knihovníků a také probíhá řada regionálních oceňování.

Graf 8: Soutěže, ocenění v letech 2017–2020
Graf 8: Soutěže, ocenění v letech 2017–2020

Máme velké projekty na podporu čtenářství S knížkou do života (Bookstart) a Knížka pro prvňáčka. Vím, že se knížky či jednotlivé sety prodávají. Jak je to ekonomicky? Jsou to projekty, na kterých SKIP vydělává?

Ani v jednom z uvedených projektů nemůžeme v žádném případě mluvit o zisku. Naopak, bez získané podpory z grantových výzev Ministerstva kultury a aktivně vyhledávaných sponzorských a donátorských možností bychom nejen tyto projekty, ale většinu projektů nemohli vůbec dlouhodobě realizovat. V každém případě je podpora čtenářství a rozvoj čtenářské gramotnosti pro knihovny naprosto elementárním úkolem a cílem, takže jsem opravdu ráda, že tyto projekty se daří udržovat a také dynamicky rozvíjet. V projektu Knížka pro prvňáčka financujeme především autorské honoráře na zpracování původního textu knihy, ilustrací i náklady na grafické zpracování. S tiskem a zejména distribucí nám pomáhá nakladatelství TRITON. Projekt S knížkou do života (Bookstart) je založen především na skvělé podpoře ze strany týmu Knihovny města Hradce Králové a Knihovny města Ostravy. S financováním metodických materiálů nám pomáhá Ministerstvo kultury a Národní knihovna ČR. Klíčové jsou také sponzorské příspěvky a především velké množství dobrovolné práce. Díky této pomoci můžeme Knížku pro prvňáčka i sety Bookstartu prodávat za nižší než výrobní cenu publikace, což je pro zúčastněné knihovny významným benefitem. Vybrané finanční prostředky mají zásadní význam pro další pokračování těchto projektů.

Graf 9: Podpora čtenářství ze strany výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020
Graf 9: Podpora čtenářství ze strany výkonného výboru SKIP v letech 2017–2020

Kolik vlastně stojí provoz sekretariátu výkonného výboru SKIP?

Výdaje za provoz sekretariátu se pohybují v průměru kolem 200 tis. Kč, což vzhledem k celkovým výdajům výkonného výboru SKIP (cca 2,5 mil. Kč) činí pouhých 8 %. Jedná se především o schválenou odměnu pro předsedu SKIP, dále platíme nájmy a běžný spotřební materiál. Vše ostatní je závislé na dobrovolné práci.

Značné finanční prostředky získáváme z projektů? Jak to funguje? Jsme úspěšní?

Zásadní význam mají projekty které směrujeme na dotační program Ministerstva kultury Knihovna 21. století. Tradičně se jedná o tři projekty: spolupráce v rámci IFLA a EBLIDA, podpora vydávání Bulletinu SKIP a Cyklus vzdělávacích akcí. Nejdůležitějším projektem je Cyklus vzdělávacích akcí, kde získáváme podporu na cca 30 aktivit z regionů (semináře, workshopy) a celostátní akce organizované výkonným výborem SKIP a odbornými sekcemi, například Noc s Andersenem, OKnA, Co venkovské knihovny umějí a mohou, Knihovnická dílna a celou řadu dalších. Při financování těchto projektů je třeba si uvědomit, že musíme zajistit minimální spolufinancování ve výši 50 %. Jestliže tedy z dotace získáme 0,5 mil. Kč, minimálně stejnou částku musíme vydat z rozpočtu SKIP nebo také z účastnických poplatků.

Kromě výše uvedených projektů se podílíme na celé řadě dalších, které jsou financovány z jiných zdrojů. Příkladem může být projekt Co nebylo v učebnici financovaný z evropských strukturálních fondů, kde partnerem je Unie zaměstnavatelských svazů. Projekt Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému byl zaštítěn Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a ČMKOS. Při práci na Národní soustavě kvalifikací jsme měli za partnery Hospodářskou komoru, Ministerstvo práce a sociálních věcí a další. Příkladů je celá řada.

Graf 10: Projekty SKIP (dotace) v letech 2017–2020
Graf 10: Projekty SKIP (dotace) v letech 2017–2020

Je něco, na co jsme při debatě o financování SKIP zapomněli?

Určitě by bylo možné dále jednotlivé položky specifikovat, ale napadá mě jedna oblast, kterou jsem několikrát zmínila, ale spíše okrajově. Myslím tím dobrovolnou práci individuálních i institucionálních členů SKIP. Ročně hospodaříme s částkou přibližně tři miliony Kč; to jsou peníze, které skutečně vydáme, ale tím největším kapitálem je dobrovolná práce, kterou při uskutečňování všech aktivit vkládají stovky našich členů. Myslím si, že každý, kdo připravoval nějaký seminář či setkání, ví, o čem mluvím. Z tohoto hlediska jsou peníze především dobrým katalyzátorem. Největším bohatství je náš zájem, nadšení a kreativita, kterou můžeme dále zvětšovat, pokud budeme nabízet užitečné a zajímavé aktivity svým členům i celé knihovnické komunitě.

Děkuji za rozhovor!

Grafy poskytl Vít Richter z Národní knihovny ČR.

Recenze

Soupis vedut vzniklých do roku 1850. Svazek V/1, Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Autor: 

Číslo: 

Rubrika: 

Klíčová slova: 

Region: 

WANNER, Michal, Josef HORA a Eva NOVOTNÁ (eds.). Soupis vedut vzniklých do roku 1850. Svazek V/1, Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 1. vyd. Praha: Odbor archivní správy a spisové služby MV, 2020. 815 s. ISBN 978-80-7616-068-2.

V rámci projektu Ministerstva vnitra s názvem Soupis vedut vzniklých do roku 1850 byl vydán další, již desátý svazek. Projekt byl zahájen v polovině devadesátých let 20. století na popud archivní správy Ministerstva vnitra a pokračuje do současnosti. Metodickou stránku, organizaci soupisu a přípravu jednotlivých publikací zajišťuje Odbor archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra. Autory záznamů jsou archiváři z jednotlivých archivů. Soupis je vydáván postupně v jednotlivých svazcích tiskem v nákladu 600 svazků. Veduta je charakterizována jako topograficky přesný pohled na město či krajinu. Městské veduty patří mezi významné prameny historické geografie i kartografie.

Zatím desátý svazek, který byl vydán s datací 2020, je kolektivní dílo zaměstnanců Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Odboru archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra. Soupis obsahuje 1 503 odborně popsaných, zpřístupněných a zdigitalizovaných vedut z grafických listů, z alb měst, z map, z atlasů i starých tisků z unikátní Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Kniha obsahuje úvodní text ředitelky uvedené sbírky (a také editorky svazku) Evy Novotné. Kromě představení obsahu Mapové sbírky se autorka zaměřuje na charakteristiku vedut, uvádí hlediska výběru vedut, zásady zpracování záznamů a stručně popisuje digitalizaci vedut. Záznamy obsahují popis veduty, legendu, označení země a druh dokumentu, ve kterém je veduta zobrazena. Dále jsou uvedeni autoři, tj. autor předlohy, autor technického zpracování, nakladatel a případní další autoři, např. kartograf, tiskař či knihkupec. Následuje datace a technika zpracování. Rozsah veduty je uveden počtem listů a rozměry.

Primárně byly zpracovány unikátní veduty od 16. do 18. století, které většinou nejsou obsaženy v databázi českých vedut. Hlavní pozornost byla věnována autorům seskupeným kolem dvora císaře Rudolfa II., např. G. Braunovi, E. Sadelerovi, J. Hoefnagelovi či M. Merianovi. Poprvé také popisuje samostatně veduty z Münsterovy Kosmografie.

K dalším významným autorům, jejichž díla zachycuje kniha, patří J. Zinzerling, A. Ortelius nebo A. W. Ertl. K větším uceleným albům vedut přináleží díla J. Peeterse a G. Bouttatse, která zachycují především opevnění v dobách Velké turecké války (1683–1699). Jedinečný soubor regionálních vedut Kraňska vytvořil baron J. W. Valvasore.

Výběr vedut podléhal třem základním kritériím, kterými se staly unikátnost, jedinečnost a výjimečnost. Primárně byly zvoleny grafické dokumenty, které již byly dříve popsány jako veduty. K nim byly přidány obrazy měst a krajiny z digitalizované mapové sbírky z map, atlasů a knih. Proběhla rovněž kontrola na duplicitu v již zmíněné  databázi Veduty v českých a slovenských archivech (ta obsahuje veduty vzniklé do roku 1850).

Soupis je doplněn rozsáhlým pomocným aparátem. K orientaci a vyhledávání nám poslouží rejstřík zemí a kontinentů, rejstřík lokalit, rejstřík autorů předlohy a technického zpracování, rejstřík nakladatelů a dalších jmen, rejstřík míst uložení a názvů archivních fondů a sbírek a konečně rejstřík zpracovatelů.

Odborná veřejnost tak dostává do rukou další významné dílo věnované kartografickým dokumentům.

Valná hromada

Pozvánka do Ostravy na 11. valnou hromadu SKIP spojenou s odbornou konferencí Architektura knihoven

Vážené kolegyně, vážení kolegové!

Srdečně Vás zveme na 11. valnou hromadu SKIP ČR spojenou s odbornou konferencí Architektura knihoven. Akce proběhnou ve dnech 7. až 8. června 2022 v Dolní oblasti Vítkovice. Ojedinělý, jinde v Evropě neexistující komplex těžké průmyslové výroby od těžby uhlí přes úpravnu a výrobu koksu až po produkci surového železa se proměnil v jedinečné vzdělávací, kulturní a společenské centrum s mezinárodním přesahem.

Budova bývalého plynojemu nabízí ve druhém patře dostatečnou kapacitu sálu pro jednání i zázemí pro organizátory. V přilehlých prostorách najdou své místo stánky partnerů valné hromady a rovněž místa s kávou a malým občerstvením pro účastníky.

Přijměte pozvání na virtuální prohlídku Dolní oblasti Vítkovice; níže také areál představujeme prostřednictvím fotografií.

Aula Gong je moderní multifunkční centrum vzniklé vestavbou do původního plynojemu z roku 1924 (projekt zpracoval architekt Josef Pleskot)
Aula Gong je moderní multifunkční centrum vzniklé vestavbou do původního plynojemu z roku 1924 (projekt zpracoval architekt Josef Pleskot)

Unikátní prostor bývalého plynojemu nabízí dostatečný prostor pro jednání, zároveň v něm lze najít galerii i kavárnu
Unikátní prostor bývalého plynojemu nabízí dostatečný prostor pro jednání, zároveň v něm lze najít galerii i kavárnu

Ochoz ve druhém patře u jednacího sálu, kde proběhne valná hromada i konference o architektuře
Ochoz ve druhém patře u jednacího sálu, kde proběhne valná hromada i konference o architektuře

Pohled z ochozu do vstupního foyer Gongu
Pohled z ochozu do vstupního foyer Gongu

Prostor pro prezentaci firem navazuje na ochoz a jednací sál, lze jej současně využít pro coffee break
Prostor pro prezentaci firem navazuje na ochoz a jednací sál, lze jej současně využít pro coffee break

Jednací sál v prvním patře Gongu disponuje potřebným technickým vybavením a rovněž dostatkem pohodlných židlí, které lze libovolně uspořádat pro konkrétní účel pořádané akce
Jednací sál v prvním patře Gongu disponuje potřebným technickým vybavením a rovněž dostatkem pohodlných židlí, které lze libovolně uspořádat pro konkrétní účel pořádané akce

U sálu lze využít až šest samostatných místností (šatna, jednání komisí apod.)
U sálu lze využít až šest samostatných místností (šatna, jednání komisí apod.)

Ve Velkém světě techniky se večer 7. června sejdeme na společném setkání spojeném s oceněním a rautem. Za dobrého počasí se akce uskuteční na zelené terase s nádherným výhledem na celý areál (k dispozici je opět virtuální prohlídka).

Velký svět techniky se zelenou terasou (místo večerního setkání a rautu)
Velký svět techniky se zelenou terasou (místo večerního setkání a rautu)

Při nepřízni počasí budou využity vnitřní prostory Velkého světa techniky
Při nepřízni počasí budou využity vnitřní prostory Velkého světa techniky

Pozornost si zaslouží i okolí místa konání. Např. přímo vedle Gongu se nachází Bolt Tower, z níž je unikátní výhled na Vítkovice.

Bolt Tower

Bolt Tower

Bolt Tower
Bolt Tower

Autory fotografií jsou Roman Giebisch (Bolt Tower) a Vít Richter (ostatní snímky) z Národní knihovny ČR.

Z ústředních orgánů

DotaceOnline 2.0 také v roce 2022 – dobrá zpráva pro institucionální členy SKIP

K důležitým předpokladům úspěšného rozvoje i té nejmenší veřejné knihovny patří využívání možností vícezdrojového financování. Mezi nejvíce vytěžované dotační programy patří programy Ministerstva kultury Veřejné informační služby knihoven známá pod zkratkou VISK, konkrétně podprogram VISK 3 – ICEKNI (Informační centra knihoven), a Knihovna 21. století. Každoročně je využívají stovky knihoven, které tak s podporou Ministerstva kultury obnovují svoje technické vybavení nebo inovují automatizovaný knihovní systém; s podporou z dotačního programu Knihovna 21. století realizují aktivity, které ve shodě s aktuální Koncepcí rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027 s výhledem do roku 2030 přispívají k budování knihoven jako kulturních, vzdělávacích a komunitních center.

Vícezdrojové financování knihoven v podobě každoroční mnohamilionové státní podpory (viz tab. 1) ale nezajišťuje vše, co knihovny potřebují, nejen ve vztahu k rostoucím požadavkům na služby, například možnost pořízení biblioboxů nebo knihoboxů, ale také k potřebě modernizace interiérů. Vítanou příležitostí bývají krajské dotace i různé nadace (např. nadace Via, nadace Martina Romana Čtení pomáhá, nadace ČEZ aj.). S ohledem na omezené personální možnosti knihoven a rozmanitost finančních výzev je však jejich monitorování pro většinu knihoven nereálné.

Tab. 1: Nejvíce využívané možnosti vícezdrojového financování pro knihovny dotace VISK 3 a Knihovna 21. století

Rok

VISK 3

Knihovna 21. století

Počet podaných žádostí

Schválená částka

Počet podaných žádostí

Schválená částka

2017

346

20 145 000

182

2 600 000

2018

270

21 287 000

183

3 325 000

2019

336

18 032 000

158

2 600 000

2020

354

22 871 000

163

2 512 000

2021

407

24 462 000

119

2 600 000

Proto SKIP počátkem roku 2020 přišel s nabídkou pomoci knihovnám, především svým institucionálním členům, v podobě předplatného monitoringu dotačních programů. Na základě analýzy existujících nabídek schválil produkt brněnské společnosti GRANT ADVISOR, spol. s r.o. DotaceOnline 2.0, který vznikl sloučením původně samostatných služeb j4bPoradce.cz a DotaceOnline.cz. Společnost GRANT ADVISOR provozuje službu DotaceOnline od roku 2003 a byla první, která poskytovala komplexní dotační služby ve všech oblastech podpory a také první s denně aktualizovanou online grantovou databází výzev na regionální a místní úrovni i na úrovni Evropské komise. Ačkoli jsou všechny informace veřejně dostupné, přínosem monitoringu je jejich sumarizace a utřídění a následná podpora. Reporty jsou zasílány každý týden vybraným uživatelům, kterými jsou většinou krajští metodikové. Týdenní přehledy je možné generovat do PDF; v této podobě jsou rozesílány jednotlivým pověřeným knihovnám.

V rámci co nejefektivnějšího monitoringu je možné si pro každý kraj podle konkrétních kritérií definovat tzv. hlídací psy.

Ukázka výběru z možností základních kritérií v nastavení dotačního monitoringu (zdroj: DotaceOnline 2.0, získáno 2021-12-30)
Ukázka výběru z možností základních kritérií v nastavení dotačního monitoringu (zdroj: DotaceOnline 2.0, získáno 2021-12-30)

Ačkoli zajišťování této služby zatím nepřineslo výstupy v podobě realizovaných projektů, zvažoval SKIP možnost předplatného i pro rok 2022, zejména s ohledem na očekávané výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a Národního plánu obnovy. Koncem roku 2021 byl rozeslán dotazník s cílem zjistit přínos dotačního zpravodajství a jeho obecné povědomí mezi členskou základnou.

A jaké výsledky přinesl?

Krajští metodikové považují monitoring dotací za užitečnou službu, kterou by uvítali také v roce 2022. Informace předávají pověřeným knihovnám, případně knihovnám svého regionu, zpětnou vazbu mají ovšem minimální.

Na dotazník zaslaný do konference SKIP odpovědělo 127 respondentů. Takřka 42 % nemá o monitoringu povědomí a ti, kteří o něm vědí, dostávají zprávy většinou od svých krajských knihoven. Pokud o monitoringu dosud neslyšeli, většina má zájem informace dostávat.

Z připojených komentářů vybíráme:

  • „kdo je připraven, není překvapen, jako jednotlivci bychom se k informacím na míru nedostali, určitě bychom se zapojili i do konsorcia, pokud by bylo nutné najít jiné zdroje úhrady předplatného“;

  • „tuto službu považujeme za přínosnou“;

  • „vážím si laskavého zájmu o knihovny i v té nejzapadlejší vesničce a jsem velice vděčna za práci, podporu a zájem pověřené knihovny, která se stala mým andělem strážným, za což velmi děkuji“;

  • „přehled je dobrá věc, jen asi knihovníci při běžné práci nemají čas několikastránkové seznamy studovat. Možná by bylo dobré, aby metodikové, kteří mají přehled o činnosti či vybavení svých knihoven, sami upozorňovali na vhodné dotační tituly“;

  • „tedy odběr nerušte, jen s ním zkuste aktivněji pracovat. Třeba i do předmětu napsat: Pozor, nepropásněte příležitost vybavit svoji knihovnu zdarma, nebo tak nějak... aby to upoutalo a neskončilo v koši. Online pobídek nám chodí spousta i z jiných agentur. Tedy cílená propagace“;

  • „mrzí mne, že nemám informaci, že taková možnost je. Šla někdy v konferenci a jen jsem ji přehlédla nebo nás na ni nikdo neupozornil?“;

  • „každý týden není možné z časových důvodů vždy projít celé, ideální by byl výběr, co se týká knihoven, kultury, literatury“.

Institucionální členové SKIP získali ke svému členství od roku 2020 významný benefit – monitoring dotačních výzev, který šetří čas a přináší přehled kvalitních informací o možnostech vícezdrojového financování pro knihovny. V roce 2022 bude snaha – ve spolupráci s krajskými metodiky – o cílenější zasílání výzev s upozorněním na aktuální výzvy pro konkrétní kraj. Jak již bylo naznačeno, knihovnická obec očekává výzvy v rámci Národního plánu obnovy a také IROP. Monitoring dotačního zpravodajství může napomoci, aby knihovny byly včas informovány a o tyto jedinečné příležitosti nepřišly.

Z regionů

Pražský SKIP cvičí a čte!

Autor: 

Číslo: 

Rubrika: 

Klíčová slova: 

Region: 

Pražská organizace SKIP v roce 2021, který byl stejně jako předchozí rok výrazně poznamenán pandemií covidu-19, pro své členy připravila dvě výzvy – pohybovou a čtenářskou.

Výzva Pražský SKIP cvičí!

Dne 15. března 2021 byla prostřednictvím elektronické konference SKIP vyhlášena výzva Pražský SKIP cvičí!, která byla otevřena až do 30. června, tedy po více než čtvrt roku.

Při její přípravě jsme vycházeli z předpokladu, že v době pandemie je třeba pro sebe něco dělat nejenom po stránce duševní, ale i po stránce tělesné a že vzájemná podpora a radost nad společnými výsledky může být tím správným motivačním faktorem.

Účastníci výzvy za každý den cvičení vyplňovali jednoduchý formulář, v němž zachytili, jak dlouho cvičili a čemu se konkrétně věnovali. Šlo o řadu aktivit od chůze a běhu přes jógu, veslování nebo tanec.

Výzva byla určena pro individuální členy pražské organizace SKIP a pro pracovníky našich kolektivních členů. O průběhu jejího plnění jsme každý týden informovali v pražské elektronické konferenci.

A jaké byly výsledky výzvy? Celkový počet účastníků dosáhl 23, bylo vyplněno 820 formulářů a celkový čas věnovaný pohybu dosáhl 1 398 hodin, 57 minut a 19 sekund.

Výsledné pořadí vypadalo následovně:

První místo obsadila Nina Ramešová s 221 hodinami a 30 minutami, druhé místo patřilo Aleně Volkové Balvínové se 199 hodinami a 4 minutami a třetí místo Evě Uzlové se 168 hodinami a 16 minutami.

Podrobné výsledky byly zveřejněny v pracovním přehledu.

Dne 14. září byla pro aktivní účastníky výzvy připravena speciální komentovaná vycházka po pražském Spořilově pod vedením Marcely Buřilové. Po této vycházce následovalo slavnostní předání diplomů (podepsaných předsedou SKIP Romanem Giebischem).

Začátek vycházky před spořilovským kostelem sv. Anežky České
Začátek vycházky před spořilovským kostelem sv. Anežky České

Marcela Buřilová při přebírání diplomu za 5. místo v pohybové výzvě
Marcela Buřilová při přebírání diplomu za 5. místo v pohybové výzvě

Diplom za 3. místo zaslouženě patří Evě Uzlové
Diplom za 3. místo zaslouženě patří Evě Uzlové

Celková vítězka Nina Ramešová předává odměnu v podobě psího salámku Eliáškovi, svému věrnému společníkovi na dlouhých procházkách
Celková vítězka Nina Ramešová předává odměnu v podobě psího salámku Eliáškovi, svému věrnému společníkovi na dlouhých procházkách

Další fotografie najdete na Facebooku.

Výzva Pražský SKIP čte!

Dne 1. července 2021, tedy bezprostředně po ukončení pohybové výzvy, byla vyhlášena výzva Pražský SKIP čte! Ta trvala přesně čtvrt roku – ukončena byla 30. září.

Princip byl podobný jako u pohybové výzvy – zájemci o účast vyplňovali jednoduchý online formulář, v němž prozradili, který titul přečetli; bylo možné také uvést hodnocení knihy.

Výzva byla opět určena pro individuální členy pražské organizace SKIP a pro pracovníky našich kolektivních členů. Navíc se mohly zúčastnit rodinné týmy, přičemž každý rodinný tým byl identifikován e-mailem velitele týmu; tím vždy musel být individuální člen pražské organizace SKIP nebo pracovník kolektivního člena. Do výzvy se tak mohly zapojit i např. děti.

Zapsat bylo možné všechny papírové i elektronické knihy dočtené v období od 1. července do 30. září (začít číst tedy bylo možné ještě před zahájením výzvy, podstatná byla doba dočtení).

O plnění výzvy jsme opět průběžně informovali v pražské elektronické konferenci.

A jak výzva dopadla? Společně se nám podařilo pokořit magickou hranici deseti tisíc přečtených stránek (konkrétně jich bylo 10 241). Do výzvy se zapojilo celkem osm týmů s deseti členy. Přečetli jsme celkem 43 knih (všechny v papírové podobě) a na stupnici od jedné do pěti jsme je průměrně ohodnotili na 4,49.

Nejaktivněji se do výzvy v přepočtu na jednotlivce zapojili:

1. místo: Renáta Salátová s 2 715 přečtenými stranami;
2. místo: Marcela Buřilová s 2 223 stranami;
3. místo: Linda Jansová s 1 985 stranami;
4. místo: Václav Jansa s 1 316 stranami;
5. místo: Šárka Šuranová s 634 stranami.

Pokud se na výsledky podíváme z hlediska počtu titulů, vychází pořadí takto:

1. místo: tým rodiny Jansových (Linda, Václav a Magdalena) s osmnácti přečtenými tituly;
2. místo: Marcela Buřilová s jedenácti tituly;
3. místo: Renáta Salátová se sedmi tituly;
4. až 5. místo: Šárka Šuranová se dvěma tituly;
4. až 5. místo: Ingrid Hronovská se dvěma tituly.

Další podrobnosti (mj. úplný seznam týmů a seznam všech přečtených knih) je k dispozici v pracovním přehledu.

Slavnostní zakončení výzvy proběhlo na online předvánočním setkání členů pražské organizace SKIP:

Děkujeme všem, kteří se do našich výzev zapojili!

Fotografie pořídila Linda Jansová z Národní knihovny ČR a Václav Jansa ze spolku Osvobozená knihovna.

17. celostátní setkání knihovnických seniorů

Letošní – již sedmnácté – celostátní setkání knihovnických seniorů organizoval region Praha. Cca 25 účastníků, jejichž počet v průběhu tří dnů kolísal, mělo velmi nabitý program.

Dne 3. srpna 2021 se sešli v Klementinu, kde je přivítal generální ředitel Mgr. Tomáš Foltýn a předsedkyně pražské organizace SKIP Mgr. Lenka Maixnerová.

Po krátkém občerstvení následoval odjezd do nové a krásné pobočky Jezerka, která je součástí Městské knihovny v Praze. Po exkurzi se vrátili do Klementina, kde od 19 hodin probíhal společenský večer spojený s prohlídkou barokní knihovny a dalších historických prostor.

V pobočce Městské knihovny v Praze Jezerka

V pobočce Městské knihovny v Praze Jezerka

V pobočce Městské knihovny v Praze Jezerka
V pobočce Městské knihovny v Praze Jezerka

Druhý den účastníci navštívili specializovanou knihovnu Národního technického muzea a prohlédli si také celé muzeum. Poté se přesunuli do vedlejší budovy, kde sídlí Národní zemědělské muzeum. Střešní terasa tohoto muzea byla pro všechny jistě jedním z nejhezčích zážitků.

Odborný program v Klementinu zajistil ředitel Knihovnického institutu PhDr. Vít Richter, předseda SKIP Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., a generální ředitel Mgr. Tomáš Foltýn.

V Klementinu

V Klementinu

V Klementinu
V Klementinu

Mgr. Tomáš Foltýn při přednášce

Mgr. Tomáš Foltýn při přednášce
Mgr. Tomáš Foltýn při přednášce

Společná fotografie s generálním ředitelem Národní knihovny ČR Mgr. Tomášem Foltýnem a ředitelem Knihovnického institutu PhDr. Vítem Richterem
Společná fotografie s generálním ředitelem Národní knihovny ČR Mgr. Tomášem Foltýnem a ředitelem Knihovnického institutu PhDr. Vítem Richterem

Večer pokračovalo společenské setkání v pivnici U Fleků.

Třetí den jsme navštívili krásnou Knihovnu Uměleckoprůmyslového musea v Praze a na závěr Galerii Rudolfinum.

V Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze

V Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze
V Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Určitě si všichni účastníci odvezli spoustu zážitků z Prahy a byli rádi, že i v této složité epidemické době se podařilo celostátní setkání knihovnických seniorů realizovat.

Fotografie pořídil Roman Giebisch z Národní knihovny ČR.

Kolektivní členové informují

Rok 2021 byl v dolnochaberské knihovně věnován Jaroslavu Foglarovi

V hektickém roce 2020 jsme v naší knihovně v pražských Dolních Chabrech zavedli novou tradici – tematický rok spojený s literaturou. Premiérovým tématem byl Harry Potter (proběhla např. výstava Vánoce v Bradavicích); v roce 2021 jsme zvolili spisovatele Jaroslava Foglara a skauting. Ne, nebylo žádné kulaté ani půlkulaté výročí této osobnosti, o to jednodušší byla pro nás komunikace s organizacemi s Foglarem spojenými.

Počátkem roku byly knihovny dlouho zavřeny pro veřejnost, a tak byl čas se na vše připravit a vymyslet program. Prvním a samozřejmým krokem bylo dokoupení Albatrosem nově vydaných foglarovek do fondu, abychom byli nachystáni na předpokládaný zvýšený zájem o autorovo dílo.

Jelikož trvala doba chaotická, opatření se střídala a děti měly dlouhé měsíce online výuku, rozhodli jsme se, že zkusíme dostat děti od počítačů. Nachystali jsme tedy na celý květen venkovní hru Skautská stezka. Téma bylo jasné: Foglar, šifry, KPZ, historie skautingu a jeho osobnosti ze světa i z Dolních Chaber. Hra tak nebyla jen zábavnou, ale i lehce naučnou. Celkem patnáct stanovišť bylo rozmístěno po čtyřkilometrové trase vedoucí naší městskou částí. Poslední úkol se plnil v knihovně a umožnil tak dořešení křížovky. A tajenka byla na světě: U svatého Haštala. Společně s odměnou za rozklíčovanou odpověď dostaly děti i kartičku s vysvětlením spojitosti tohoto místa s Jaroslavem Foglarem. Ze všech 49 úspěšných luštitelů jsme veřejně – příznačně na Den dětí – vylosovali tři výherce hlavních cen. Těmi byly Deníky Jana Tleskače, které jsme zakoupili u Skautské nadace Jaroslava Foglara. Alespoň tímto malým nákupem jsme tak přispěli na činnost skautských oddílů.

První stanoviště jarní Skautské stezky; v zásobníku jsou herní listy s mapkou (přidali jsme i jednoduché úkoly pro nečtenáře doprovázející starší sourozence, tzv. Benjamínkovou stezku)
První stanoviště jarní Skautské stezky; v zásobníku jsou herní listy s mapkou (přidali jsme i jednoduché úkoly pro nečtenáře doprovázející starší sourozence, tzv. Benjamínkovou stezku)

Klárka, jedna ze tří vylosovaných vítězů jarní Skautské stezky, vyhrála Deník Jana Tleskače; v ruce má ježka v kleci, jehož vyrobil její dědeček
Klárka, jedna ze tří vylosovaných vítězů jarní Skautské stezky, vyhrála Deník Jana Tleskače; v ruce má ježka v kleci, jehož vyrobil její dědeček

S příchodem září v knihovně započala panelová výstava Spojeni Foglarem, seznamující s ilustrátory spisovatelova díla. Komunikace ohledně jejího zapůjčení probíhala již od jara se Sdružením přátel Jaroslava Foglara, konkrétně s Menhartem. Ačkoli k nám doputovala přímo z tornádem poničené hodonínské knihovny, na její atraktivitě to neubralo.

Výstava Spojeni Foglarem umístěná v prvním patře knihovny a na schodišti

Výstava Spojeni Foglarem umístěná v prvním patře knihovny a na schodišti

Výstava Spojeni Foglarem umístěná v prvním patře knihovny a na schodišti
Výstava Spojeni Foglarem umístěná v prvním patře knihovny a na schodišti

Díky Menhartovi jsme dokonce na pár týdnů poskytli domov Rychlým šípům v životní velikosti. Ano, těm, které se každoročně od 17. listopadu do 17. prosince hledají v Praze na Starém Městě. Opatrovali jsme je v knihovně jako nejvzácnější relikvii a při akci Zažít město jinak jsme se je odhodlali umístit i ven před knihovnu. Umožnili jsme tak návštěvníkům udělat si s nimi fotografii a nepřekvapím sdělením, že zájem (hlavně dospělých) předčil naše očekávání!

V polovině měsíce jsme uspořádali odloženou Noc s Andersenem. Byla nakonec bez oblíbeného přespání v knihovně, ale i tak její program splnil dětská očekávání. Jaké jiné téma mohlo být než 80 let Záhady hlavolamu! Hlavní úkol se plnil až do setmění před knihovnou. Byla to výroba víceúčelových ptačích krmítek ve tvaru klece, ale bez ježka. Došlo samozřejmě i na foglarovky, zkoušku jejich znalostí a jejich četbu.

Občerstvení při Noci s Andersenem – muffiny opatřené vlaječkou s Rychlými šípy
Občerstvení při Noci s Andersenem – muffiny opatřené vlaječkou s Rychlými šípy

Výroba ptačích krmítek

Výroba ptačích krmítek
Výroba ptačích krmítek

Hotová krmítka – jsou to lucerničky, ale vypadají jako klec na ježka
Hotová krmítka – jsou to lucerničky, ale vypadají jako klec na ježka

V knihovně jsme hledali odpovědi ve foglarovkách

V knihovně jsme hledali odpovědi ve foglarovkách
V knihovně jsme hledali odpovědi ve foglarovkách

Koncem září k nám na besedu zavítal Roman Šantora – Bobo. Beseda na téma fungování skautského archivu, jehož je šéfem a který mimochodem sídlí v sousední městské části, byla velmi zajímavá a dozvěděli jsme se řadu zajímavostí i z Foglarova soukromí.

V říjnu se pak konala další venkovní hra. Inspiraci jsme našli u Sdružení přátel Jaroslava Foglara v jejich hře Velké Ulčovky; tu naši jsme pojmenovali Pátračka po foglarovkách. Po konzultaci s Menhartem jsme si hru přizpůsobili našim podmínkám a opět rozmístili stanoviště po okolí. Herní úkoly v podobě obálek foglarovek umožnily soutěžícím seznámit se i s méně známými tituly. Tentokrát se zúčastnilo ještě více dětí než na jaře – 69! Ti, kdo do knihovny donesli vyplněný herní list, dostali knižní dárek a voucher na lampion. Ten obsahoval i pozvánku na Večer světel 17. prosince. Nadšení, že se bude konat průvod, bylo velké.

 První stanoviště podzimní Pátračky po foglarovkách; v zásobníku jsou herní listy s mapkou
První stanoviště podzimní Pátračky po foglarovkách; v zásobníku jsou herní listy s mapkou

Rychlé šípy v knihovně a knižní odměny pro pátrače
Rychlé šípy v knihovně a knižní odměny pro pátrače

Jeden z výherců se svou odměnou
Jeden z výherců se svou odměnou

Herní list Pátračky po foglarovkách umístěný v terénu
Herní list Pátračky po foglarovkách umístěný v terénu

Na dva listopadové týdny jsme vyhlásili konání chaberského Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání ježka z klece na čas. Návštěvníci měli možnost si nejdříve ježky vyzkoušet a až poté jim byla zapnuta časomíra. Abychom umožnili co nejvyšší účast a nehromadili zájemce ve stejnou dobu ve vnitřních prostorách, soutěžilo se kdykoli v otevírací době knihovny. Všechny nás bavilo, jak to někteří borci z řad kluků vzdávali a jak naopak křehká děvčata bodovala. Na dodržování pravidel dohlížel Široko; s jeho přítomností jsme se po setmění hned cítili bezpečněji. A zjistili jsme, že umět šít není vůbec na škodu; kostým Široka byl samozřejmě Made in knihovna. Vítězové všech kategorií získali kromě medaile také rodinnou vstupenku na výstavu Město jako přízrak. Ta se koná v Muzeu hlavního města Prahy a my jsme využili možnost navštívit ji v rámci prohlídky s pražskou organizací SKIP. Z její návštěvy jsme byli nadšení, atmosféra Stínadel i s doprovodnými zvukovými efekty byla dokonalá a my ji doporučujeme každému na potkání. Absolutní vítězka Memoriálu získala ještě speciální cenu speciální – tou se stala kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi s osobním věnováním.

Úprava prostředí na chystaný Memoriál Jana Tleskače; nechybí návod na vyndání ježka z klece
Úprava prostředí na chystaný Memoriál Jana Tleskače; nechybí návod na vyndání ježka z klece

První účastníci Memoriálu zkoušejí štěstí
První účastníci Memoriálu zkoušejí štěstí

Pod dohledem Široka se to jde lépe
Pod dohledem Široka se to jde lépe

Speciální cena pro absolutního vítěze – kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi s věnováním
Speciální cena pro absolutního vítěze – kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi s věnováním

Absolutní vítězka Nela s odměnami – knihou a volnými rodinnými vstupenkami na výstavu Město jako přízrak
Absolutní vítězka Nela s odměnami – knihou a volnými rodinnými vstupenkami na výstavu Město jako přízrak

S blížícím se koncem roku můžeme konstatovat, že Foglarův rok se vydařil ve všech směrech. Hlavní záměr seznámit současné dětské čtenáře s Foglarovým dílem byl splněn nad naše očekávání a jeho knihy se v regálu po vrácení dlouho nezdrží.

Fotografie pocházejí z archivu Místní veřejné knihovny v Praze – Dolních Chabrech.

Dílna vyšívání technikou sashiko v táborské knihovně

Dne 2. října 2021 proběhla v Městské knihovně Tábor dílna zaměřená na japonskou techniku vyšívání nesoucí název sashiko.

Propagační plakát
Propagační plakát

V příjemné klubovně se nás v půl desáté dopoledne sešlo šest žen. Vyšívaly jsme a povídaly o sashiku, technice vyšívání, materiálech a vzorech, a tak se nám před polednem ani nechtělo se rozejít. Zájemkyně o tuto techniku si mohly také prohlédnout ukázku výrobků zdobených sashikem, různé vzorníky, nahlédly do literatury a pro inspiraci byla připravena a promítána i malá prezentace vzorů a nápadů na využití sashiko vyšívání.

Při vyšívání

Při vyšívání
Při vyšívání

Nechyběla ani související literatura
Nechyběla ani související literatura

Šlo o zatím první setkání, takže není jasné, zda šlo o ojedinělou akci nebo má naději na opakování a pokračování. V příštím roce se v každém případě pokusíme o návaznou akci.

Obrazový doprovod poskytla Ivana Pešková, členka Klubu tvořivých knihovníků SKIP.

Ze zahraničních knihovnických spolků

Předseda EBLIDA Ton van Vlimmeren se stal rytířem

Dne 7. června 2021 EBLIDA (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations, Evropská kancelář knihovnických, informačních a dokumentačních sdružení), jíž je SKIP členem, oznámila, že její předseda Ton van Vlimmeren byl pasován na rytíře Řádu dynastie oranžsko-nasavské. Dekorován byl náměstkyní primátora Utrechtu Anke Kleinovou.

Řád existuje od roku 1892. Ocenění získávají jednotlivci, kteří výrazně přispěli k rozvoji společnosti. Další podrobnosti najdete na webu EBLIDA a také v tweetu oceněného:

Gratulaci k získání tohoto významného ocenění za SKIP zaslal jeho předseda Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., a na oplátku od oceněného obdržel osobní poděkování za zaslané blahopřání.

Výběr z aktivit IFLA v roce 2021

SKIP je dlouholetým členem IFLA, tedy Mezinárodní federace knihovnických sdružení a institucí (International Federation of Library Associations and Institutions). V tomto článku přinášíme stručný přehled aktivit IFLA v roce 2021.

Po celý rok probíhala řada webinářů na různá témata, které organizují různé sekce IFLA; informace o akcích, u nichž lze očekávat zájem ze strany českých knihovníků, jsou průběžně zasílány do elektronické konference SKIP. O novinkách v oblasti knihovnictví prostřednictvím odborných článků informoval také časopis IFLA Journal.

V prvním pololetí roku 2021 se konaly volby do vedení a pracovních skupin v rámci IFLA. SKIP obhájil svého zástupce – RNDr. Lenku Pruckovou z Knihovny města Olomouce – v Sekci pro veřejné knihovny IFLA (podrobnosti najdete v samostatném článku v tomto čísle).

Další vybrané aktivity si přiblížíme níže v chronologickém pořadí.

Únor

Na řádné valné shromáždění, které se v roce 2020 konalo 5. listopadu online, navázalo 12. února 2021 (rovněž online) mimořádné valné shromáždění IFLA. Důvodem svolání tohoto shromáždění byla především potřeba schválit změnu stanov IFLA.

Nahrávka mimořádného shromáždění je k dispozici na YouTube:

Duben

Dne 9. dubna proběhlo online setkání čtyř předsedkyň IFLA (dvou dřívějších, současné a budoucí) s předsedkyní Sdružení řeckých knihovníků a informačních vědců. Tematicky bylo zaměřeno na inovace, nástroje a služby pro knihovny ve světle covidu-19.

Záznam je k dispozici na YouTube:

Červen

Sekce pro management a marketing vyhlásila vítězeMezinárodní ceny za marketing, kterou IFLA uděluje ve spolupráci se společností PressReader (IFLA/PressReader International Marketing Award). První místo obsadily australská Monashova universita (Monash University) a Pensylvánská státní univerzita (Pennsylvania State University) za společný projekt, kdy v době uzavření knihoven filmovými šoty přípravy jídel ze starých kuchařek ze svých vlastních knihovních fondů umístěných na sociálních sítích vyzývaly čtenáře k vyzkoušení receptů a dobré náladě.

Červenec

V červenci IFLA svým členům nabídla možnost prezentovat své členství na webu prostřednictvím členského odznaku. SKIP následně tuto možnost využil na svém novém webu; odznak je umístěn na všech stránkách v patičce.

Srpen

Online kongres

Ve dnech 17. až 19. srpna v online podobě proběhl 86. Světový knihovnický a informační kongres IFLA (IFLA World Library and Information Congress). Motto kongresu znělo Pracujme společně pro budoucnost (Let’s work together for the future) a hlavními tématy příspěvků a diskusí se staly pandemie a udržitelnost.

Sekce veřejných knihoven IFLA na kongresu představila práci na aktualizaci Manifestu o veřejných knihovnách (Public Library Manifesto), jehož předchozí verze pochází již z roku 1994 (český překlad najdete na portálu Informace pro knihovny) a který vznikl ve spolupráci s UNESCO. Při práci na aktualizaci vycházela z několika set odpovědí na dotazník (k jeho vyplnění byli v roce 2020 prostřednictvím e-konference SKIP vyzváni i čeští knihovníci). K novým oblastem doplněným do manifestu patří především znalostní společnost, virtuální přístup a udržitelnost.

Na kongresu byla udělena cena Veřejná knihovna roku (Public Library of the Year). Tu zaštiťuje IFLA ve spolupráci s dánskou softwarovou společností Systematic A/S, která ji sponzoruje částkou 5 000 amerických dolarů. V roce 2021 cenu, o níž se ucházelo celkem 32 knihoven, získala knihovna Deichman Bjørvika, která se nachází v norském Oslu a jejíž kořeny sahají do roku 1785. Budova knihovny se nachází v přístavu mezi hlavním nádražím a operou. Její fond čítá na 450 000 knihovních jednotek; ty jsou půjčovány zcela samoobslužně.

Na kongresu byly také vyhlášeni vítězové ceny IFLA Zelená knihovna (IFLA Green Library Award), která byla udělována již pošesté. V kategorii zelená knihovna zvítězila Veřejná knihovna v Edmontonu (z Kanady), v kategorii zelený knihovní projekt Městská knihovna v Oulu (z Finska). Zvláštní uznání bylo vysloveno kubánskému projektu Biblioverde.

Členové SKIP měli možnost díky členství SKIP v IFLA využít snížené vložné.

Online valné shromáždění

Dne 25. srpna se uskutečnilo online valné shromáždění.

Novou předsedkyní IFLA (na léta 2021 až 2023) se stala Barbara Lison, která je i v ČR dobře známou německou knihovnickou osobností s mezinárodním přesahem. Tématem jejího předsednictví jsou Knihovny vytvářející udržitelnou budoucnost (Libraries building a sustainable future); konkrétně se chystá zaměřit na virtuální svět, rozmanitost, udržitelnost, celoživotní učení a boj s nerovností.

Na postu Barbara Lison nahradila Australanku Christine Mackenzie; ta byla předsedkyní IFLA v letech 2019 až 2021. Po Barbaře Lison pozici (od roku 2023) převezme Řekyně Tonia Arahova.

Na valném shromáždění byla také představena výroční zpráva IFLA za rok 2020. Byla rovněž udělena ocenění významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj IFLA, a vzpomínkou byli uctěni ti, kteří v předchozích měsících zemřeli. Po valném shromáždění začaly oficiálně nové stanovy IFLA.

Záznam z valného shromáždění je k dispozici na YouTube:

Září

Na začátku září byl spuštěn nový hlavní web IFLA, a to jako součást naplňování Strategie IFLA na léta 2019–2024. Při tvorbě webu byl kladen důraz na přístupnost; v tomto směru probíhala spolupráce se Sekcí knihoven sloužících osobám s poruchami čtení. Zároveň bylo uvedeno do provozu nové úložiště pro dokumenty, do něhož jsou postupně začleňovány i dokumenty z původní Knihovny IFLA. Původní web je zpřístupněn na adrese http://origin-www.ifla.org/.

Na konci září bylo zveřejněním prvního čísla zahájeno vydávání Zpravodaje IFLA (IFLA Newsletter). Zájemcům, kteří se přihlásí, je zasílán e-mailem každý měsíc. Informuje o aktuální činnosti IFLA. Součástí druhého (listopadového) čísla bylo i upozornění na nově zveřejněný profil České republiky na Knihovní mapě světa (Library Map of the World). Vzhledem k frekvenci zasílání může být vhodnou volbou pro ty, které činnost IFLA zajímá, ale nemají kapacitu na to být zapojeni do hlavní elektronické konference IFLA (IFLA-L).

Listopad

Dne 10. listopadu proběhlo další online setkání předsedkyň IFLA (tentokrát tří dřívějších) vztahující se k tématu inovací, nástrojů a služeb pro knihovny opět ve světle pandemie.

Záznam je k dispozici na YouTube:

Výhled do roku 2022

Na 26. až 29. července 2022 je plánován 87. Světový knihovnický a informační kongres IFLA. Uskutečnit by se měl fyzicky v irském Dublinu. Bude-li to možné, půjde o první kongres s fyzickou účastí po třech letech. Téma kongresu bude široké – je shrnuto do slov inspirovat, zapojovat, umožňovat a propojovat (inspire, engage, enable and connect). Lze očekávat, že pokud bude mít kongres fyzickou podobu, bude značně posílena i online složka a půjde tak o hybridní odbornou akci. 88. kongres (plánovaný na rok 2023) by měl proběhnout v nizozemském Rotterdamu.

Při zpracování textu byly využity zprávy zaslané do elektronické konference IFLA-L a rovněž zprávy Lenky Pruckové zaslané do elektronické konference SKIP.

RNDr. Lenka Prucková zvolena do stálého výboru Sekce pro veřejné knihovny IFLA

RNDr. Lenka Prucková , ředitelka Knihovny města Olomouce, byla opětovně zvolena do stálého výboru Sekce pro veřejné knihovny IFLA (Public Libraries Section). V sekci působí již od roku 2017; nové funkční období potrvá do roku 2025.

Lenka Prucková doplňuje:

„Pracovat v této sekci považuji za čest a zároveň výzvu pro budoucnost českého knihovnictví. Například letošní téma udržitelnosti je úzce spojeno s výzvou IFLA knihovnických aktivit v rámci Cílů udržitelného rozvoje.“

Lence Pruckové, která takto mezinárodně reprezentuje celý SKIP, gratulujeme ke zvolení a přejeme další úspěchy v této činnosti!

O Sekci veřejných knihoven IFLA

V Sekci veřejných knihoven pracují ředitelé a vedoucí pracovníci velkých veřejných knihoven, celostátní metodici a představitelé knihovnických svazů zemí celého světa; nejsilnější zastoupení má vždy Evropa, USA a Austrálie. Současnou předsedkyní sekce je Australanka Margaret Allen. Mimo řádné členy má také tzv. korespondenční členy. V průběhu volených let se ze členů stává dobrá parta. Vedle setkávání u příležitosti každoročního světového kongresu se scházejí také vždy v březnu na tzv. mid-termu, kdy se řeší pracovní věci a zároveň poznávají zemi poskytující azyl pro jednání. V roce 2020 měla být pořadatelkou Česká republika (Praha, Olomouc, Kroměříž). Věříme, že po pandemii tento mid-term proběhne a my se budeme moci u nás setkat se zajímavými osobnostmi světového knihovnictví.

Členkami této sekce za SKIP dříve byly PhDr. Jarmila Burgetová a Ing. Libuše Nivnická.

Z této sekce se také často rodí předsedové/předsedkyně IFLA. Sekce je úzce propojena s dalšími sekcemi (se Sekcí pro výstavbu a vybavení knihoven, Sekcí metropolitních knihoven, Sekcí knihoven pro děti a mládežSekcí gramotnosti a čtenářství atd.) tím, že připomínkuje jejich dokumenty a připravuje s nimi společné aktivity. Sekce se také v posledních čtyřech letech aktivně účastnila společného vytváření Strategie IFLA 2019–2024.

Sekce je zakladatelkou soutěže o nejlepší knihovnu světa (člen sekce zajistil financování výhry ze strany firmy Systematic), připravuje vždy blok na kongresu a pořádá na něm dvě setkání sekce spojené se zajímavým programem přístupné i ostatní knihovnické veřejnosti.

V poslední době usilovně pracovala na aktualizaci Manifestu o veřejných knihovnách a zorganizovala dvě online konference o dopadech a zároveň výzvách pandemie na veřejné knihovny:

Sekce rovněž připravila blok na letošní online kongres, na němž byla také vyhlášena nejlepší knihovna světa (podrobnosti jsou k dispozici v samostatném článku v tomto čísle).

Podklady pro pasáž týkající se Sekce veřejných knihoven připravila Lenka Prucková.