V pondělí 30. ledna 2017 jsem se s mnoha dalšími kolegy a kolegyněmi v Národní knihovně ČR zúčastnila semináře Mediální výchova, informační gramotnost a knihovníci, který vedla Klára Smolíková. Nebylo to mé první setkání s ní, navštívila už i naši knihovnu v Čelákovicích. Ani tentokrát K. Smolíková nezklamala – seminář byl naplněn energií a nápady.
Seminář byl zaměřen na teorii, ale odnesli jsme si z něj i řadu praktických pracovních listů. Zabývali jsme se rozdíly mezi jednotlivými médii (knihami, časopisy, televizí či internetem), sami jsme si vyzkoušeli role dětí při práci s pracovními listy. Bohužel ani v knize není vždy vše správně, proto je důležité ověřovat si informace z různých zdrojů i z různých pohledů. Hlavní výhodou knihy je sledování rozhodovacího procesu prostřednictvím myšlenek (slov, jazyka). Pomocí knih se dokážeme vcítit do situace toho druhého.
Na jednom z pracovních listů nám vyšlo slovo etologie (věda o chování zvířat). Zakladatel české etologie Zdeněk Veselovský srovnává chování zvířat a lidí. Lidé se dorozumívají nejen řečí, ale např. i tancem – tanec může být namlouvací nebo umělecký komunikační prostředek – kdo umí tančit, má dobrou koordinaci pohybu a to znamená, že je zdravý. Můžeme spolu komunikovat dotyky, objetím nebo různými zvukovými a světelnými signály. Z dalších příkladů vyplynulo, že pokud chceme, aby knihovny byly místem, kam se (nejen) čtenáři rádi vrací, měly by být světlé, barevné a voňavé.
Při práci s dětmi se K. Smolíková také věnuje tématu knihovna, např. tomu, co je v knihovnách vhodné a co už ne, co knihovna ještě unese, k čemu je knihovna nebo co budu (mohu) v knihovně dělat a co už ne. K. Smolíková navíc doporučila i použití plakátu Josefa Lady Braňte knihu.
Dozvěděli jsme se, že knihovníci své programy zaměřují především na literaturu, ale vzhledem k tomu, že jsou informačními pracovníky, mohou připravit akci na téměř jakékoliv téma a zlepšovat u dětí například gramotnost informační, dokumentovou či mediální. Společně jsme si prošli pracovní listy k historii (mistr Jan Hus, Karel IV., rok 1989), ke komiksu, vývoji médií i k práci s jazykem (Čertice Dorka).
Seminář tak přinesl účastníkům celou řadu námětů a nezbývá než doufat, že alespoň některé najdou své uplatnění v praxi knihoven. V Městské knihovně Čelákovice se tak stane zcela určitě.
Autorkou fotografií je Květa Hedvíková z Národní knihovny ČR.
Komentáře k článku