Knihovní mazlíček a řádná péče o něj

Městská knihovna v Praze v rámci tematického roku 2017 zaměřeného na děti a dětské čtenářství vyhlásila výtvarnou soutěž s názvem Jak by měl vypadat knihovní mazlíček. Byla určena pro děti do deseti/jedenácti let a probíhala od 23. ledna do 23. dubna 2017.

Celkem se sešlo 200 mazlíčků, co obrázek to originál. A co víc, děti mazlíčky nejenom namalovaly, ale některé k nim dopisovaly i povahové vlastnosti, jména, oblíbené činnosti. Byla by škoda odvedenou práci nevyužít a nepokusit se zodpovědět následující otázky: Co je to knihovní mazlíček? Jak vypadá? Co rád jí? Jakou má povahu? A co přináší svému chovateli?

Výskyt mazlíčků v českých domácnostech

Nějakého domácího mazlíčka má asi 4,5 mil. českých domácností. Nejobvyklejšími zvířecími mazlíčky jsou psi (dva miliony) a kočky (jeden milion); o tom, kolik je křečků, morčat, králíků, andulek, rybiček nebo šneků se zdroj nezmiňuje. I tak je to ale ohromující číslo, stejně jako je ohromující částka, kterou čeští chovatelé za péči o své zvířecí kamarády vynaloží. V tomto ohledu mají statistici jasno. Odborníci z knihovny však měli náznaky, že kromě zvířecích mazlíčků obývají české domácnosti i mazlíčci knihovní, kteří ale dosud nejsou zmapováni (!). Odbornou konzultaci řešitelům projektu Jak by měl vypadat knihovní mazlíček poskytla ilustrátorka Andrea Tachezy a partnerem se stalo nakladatelství Albatros.

Knihovní mazlíček

Velikost zkoumaného vzorku činila 200 exemplářů, které přihlásili jejich hrdí chovatelé ve věku od tří do jedenácti let. Výzkumníky překvapila obrovská variabilita jedinců, přesto se podařilo najít a popsat určité společné znaky, se kterými – stejně jako s jedinečnostmi – čtenáře seznámíme níže.

Obecná specifika

Knihovní mazlíček má takovou podobu, jakou mu určí jeho chovatel. Je to tvor poměrně finančně nenáročný, jediným výdajem je výdaj za knihy, který je ale možné odstranit pravidelnou návštěvou veřejné knihovny. Prokázán byl pozitivní vliv na psychiku chovatele a někdy i na fyzický stav knih. Většina knihovních mazlíčků jsou noční tvorové, kteří se vyhýbají hlučnému prostředí. Jsou spíše plaší, a pokud už se nechají spatřit, uvidí je pouze děti a knihovníci, ostatní jejich přítomnost spíše vytuší. Ano, je to nefér, ale vždycky je tu možnost začít pracovat v knihovně.

Výskyt a stanoviště

Knihovní mazlíček se vyskytuje v knihovnách domácích i veřejných, kde si zřizuje pelíšek za knihami nebo přímo mezi stránkami knih. Podmínkou je, že v knihovně musí být minimálně tři svazky. Jak už bylo řečeno, vyhledává klidné prostředí, ale když se sejde s kamarády, umí si to užít. Z podstaty žije na suchu, i když může mít i podobu vodního živočicha (velryba, krab, chobotnice). Srovnej s Trnkovou Zahradou.

Typologie a poznávací znaky

Podobu knihovního mazlíčka nelze přesně specifikovat, ale většinovým poznávacím znakem je přítomnost knihy a písmen. Vizuálně se může vyskytovat v podobě skřítků (knižnílek, knihulík), tvorečků vytvořených z kombinace různých zvířat, pohádkových postav i věcí (četluška). Jsou známy ale i extrémní formy jako robot, rytíř, knihosaurus rex, šmoula, duch. Varování! Pro děti, které nečtou, může být setkání s knihovním mazlíčkem život ohrožující.

Specifické vlastnosti

Povaha knihovního mazlíčka je nestálá. Pokud je veselý, rád pomůže: poslouží jako záložka, otáčí čtenáři stránky (umí to i nohama), umí zařídit, že děti čtení baví, maluje ilustrace do dětských knížek, doporučuje dětem knížky ke čtení, knihovníkům hledá ztracené knížky, opravuje knížky rozbité a gumuje vpisky. Ale když je nenaložený, je to s ním těžké: požírá stránky i celé knihy, přehazuje písmenka, schválně přerovnává knížky na regálech. Udobřit se dá, když se mu začne číst. V oblibě má knihy Astrid Lindgrenové, Josefa Čapka, pohádky a encyklopedie.

Nároky na péči

Knihovní mazlíček nemá žádné větší nároky, stačí, když budete mít doma pár knih, šuplík plný papírů, aby se měl kam schovat přes den. S krmením pro knihovní mazlíčky to také není složité. Pojídá hrubky v knížkách, granule, písmenkovou polévku, sušenky s mlékem, malinovou šťávu, smažený sýr, čokoládu i masíčko.

Jak (ne)ztratit knihovního mazlíčka

Pokud už si knihovního mazlíčka opatříte (a to je celkem snadné – dá se přinést i z vypůjčených knih z knihovny), je to na celý život. K tomu, aby prospíval, stačí, když každý den prolistujete alespoň pár stránek. V opačném případě knihovní mazlíček strádá a pak volí odchod přímo do jiné domácnosti nebo dočasný exil v regálech veřejné knihovny.

Závěrem nezbývá než všem čtenářům popřát mnoho chovatelských úspěchů!

Adéla Černá, 8 let
Adéla Černá, 8 let

Daria Meruňková, 6 let
Daria Meruňková, 6 let

Jan Lajka, 10 let
Jan Lajka, 10 let

Karolína Anna Filippová, 11 let
Karolína Anna Filippová, 11 let

Vojtěch Lajka, 7 let
Vojtěch Lajka, 7 let

Zoe Mohylová, 10 let
Zoe Mohylová, 10 let

Fotografie prací poskytla Městská knihovna v Praze.

Komentáře k článku