Jako každý rok připadá na poslední březnový pátek akce Noc s Andersenem. U nás v hronovské knihovně se konala již potřinácté. Letošní témata byla Andersen známý a neznámý a Výročí Albatrosu. Zajisté by šlo na tyto témata vymyslet poutavý program, ale naše knihovna se vydala trochu jiným směrem. Odcestovali jsme do minulosti a objevovali jsme vynálezy lidstva.
V 18 hodin dorazilo všech šestnáct přihlášených dětí a mohlo se začít. Hned v úvodu jsme se přesunuli do roku 1805, kdy se narodil Hans Christian Andersen a vysvětlili jsme si, kdo to byl a jaké pohádky napsal. Abychom se mohli podívat mezi vědce, museli jsme si vyrobit brýle, protože pro spoustu vědců jsou brýle typické a navíc chrání naše oči při pokusech.
Vyrobili jsme si brýle, ty by každý správný vynálezce měl mít!
Pokračovali jsme tajemnou větou „Pane Watsone, pojďte sem. Potřebuji vás.“ a hledali, kdo a kdy ji řekl. Všechny poznámky jsme si zaznamenávali na časovou osu, abychom měli přehled o tom, kde se nacházíme. Stále jsme totiž byli v minulosti.
Telefonujeme – výroba vlastních domácích telefonů je jednoduchá a levná
I správný vědec musí jíst, proto jsme se občerstvili a pak se rychle vrhli do naší děsivé laboratoře. Rozdělili jsme se do tří skupinek a každá si postupně prošla jednou laboratoří. V jedné se zkoumala odpudivost vody a oleje (vytvořili jsme lávovou lampu), v další jsme objevili vlastnosti nenewtonovské kapaliny a v poslední jsme zjistili, co se stane, když smícháme jedlou sodu, jar a ocet.
Před další činností je třeba se posilnit
Vyrábíme nenewtonovskou kapalinu
Čas ubíhal strašně rychle a my vyrazili ven po šipkách, plnili úkoly a čekali, kam nás šipky dovedou. Dorazili jsme do interaktivního muzea Pod čepicí, kde nám paní lektorka připravila další várku tajemných vědců a jejich pokusů.
Další pokusy v muzeu Pod čepicí
Blížila se jedenáctá hodina a naším posledním úkolem bylo najít stroj času a vrátit se zpět do současnosti. K tomu dětem posloužily pracovní listy inspirované únikovou hrou, ve kterých musely plnit úkoly, hledat knížky a v nich indicie, které je dovedly až ke stroji času, jímž se všichni úspěšně přenesli do současnosti.
Únikovka – snažíme se najít stroj času, který nás donese zpátky do současnosti
Pak už nás čekalo jen vyčistit si zuby a jít spát.
Ráno jsme se posilnili snídaní, rozdali jsme pohlednice a pamětní kartičky. V půl deváté už pro děti přišli rodiče a my tak definitivně ukončili tento vydařený ročník Noci s Andersenem.
Rozlučkové foto – všichni jsme přežili jak pokusy, tak i cestování časem
Děkujeme všem zúčastněným a budeme se těšit na další zajímavé ročníky!
Autorem fotografií je Marek Dvorský z Městské knihovny Egona Hostovského v Hronově.
Komentáře k článku