Česká a slovenská škola Okénko v Londýně ve dnech 30. června až 7. července 2022 pod názvem LITERATURA 2022 uspořádala festival současné české a slovenské literatury pro děti a dospělé. Festival byl trilingvní, mohli se ho tedy účastnit česky, slovensky i anglicky mluvící zájemci o českou a slovenskou literaturu. Patronem festivalu byl Alex Brychta, ilustrátor známých anglických knih původem z Československa, který od mládí žije ve Velké Británii. Ve Velké Británii byly knihy v češtině, slovenštině i angličtině k dispozici také na prodej.
Festival proběhl jak osobně v Londýně, tak online a nadále k dispozici jsou záznamy debat se spisovatelkami, rozhovorů s představiteli iniciativ rozvíjejících čtenářství, představení literárních cen, knihkupectví, doporučení nejlepších knih roku i debat o tom, jak rozvíjet čtenářství či jak si vybrat nejlepší knihu.
Program festivalu byl rozdělen na tři části – na program pro dospělé, program pro děti a doprovodný online program.
Program pro dospělé
V rámci této části programu český dirigent Jakub Hrůša žijící ve Velké Británii, nyní nově programový ředitel Royal Opera House, se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, svou dlouholetou známou, hovořil o práci v umělecké sféře, o knihách (včetně Bílé Vody) i o práci českého dirigenta v Londýně:
Spisovatelky Milena Štráfeldová a Alena Damijo spolu debatovaly o svých knihách a o tom, kde získávají inspiraci nebo jakou roli v jejich životech hraje literatura. Obě spisovatelky zároveň pokřtily svoje nejnovější knihy: Milena Štráfeldová knihu Krycí jméno studentka a Alena Damijo titul Češka v Anglii aneb T(r)ipy za všechny prachy:
Slovenské spisovatelky Monika Kompaníková a Saša Salmela hovořily s překladatelkou Julií Sherwood jak o svých knihách, tak např. i o životě mimo Slovensko:
Spisovatelky Daniela Krolupperová a Ester Stará si připravily seminář na téma rozvoj čtenářství, a to pro učitele i rodiče. Daniela Krolupperová se dlouhodobě zabývá rozvojem čtenářství a píše knihy do edičních řad První, Druhé a Třetí čtení; Ester Stará je navíc i speciální pedagožkou a logopedkou.
Program pro děti
Tvůrčí dílny a debaty s autory a ilustrátory, které byly určeny pro děti, proběhly osobně. Děti se mohly setkat s Alexem Brychtou, Petrem Horáčkem, Evou Papouškovou, Ester a Milanem Starými, Petrem Niklem, Olgou Černou, Danielou Krolupperovou a Klárou Smolíkovou. Do programu se zapojily i Monika Kompaníková a Saša Salmela a Slovenské divadlo v Londýně. V závěru festivalu proběhl i křest knihy Evy Papouškové Vombat Jirka v angličtině.
Doprovodný online program
V doprovodném online programu jsme se snažili odpovědět na otázky, jak vybírat dobré knihy pro děti, jak podporovat čtenářství a kde knihy získávat.
Jak si vybrat dobrou knihu?
Doporučení iniciativ a knihkupectví
O své tipy se podělily Julie Dominika Zemanová a Marie Podvalová z projektu Mravenčí chůva:
Poslechnout si můžete i Terezu Pařízkovou z olomouckého knihkupectví Zlatá velryba:
Nabízí i vánoční tipy:
Náměty přispěly i Zuzana Streichsbierová a Marcela Zachovalová z brněnského knihkupectví Dlouhá punčocha:
Zapojily se i Veronika Benešová Hudečková a Věra Opatrná z pražského knihkupectví 2 veverky:
Nechyběla ani Barbora Veselá z knihkupectví Na poličce v Moravském Krumlově (knihkupectví bohužel v květnu 2023 ukončilo činnost, pozn. red.):
Dalšími tipy přispěla i Kateřina Raffy z knihkupectví Knihy bez hranic.
Literární ceny
Cenu Magnesia Litera formou videorozhovoru představil její zakladatel Pavel Mandys:
Ester Stará pohovořila o ceně Zlatá stuha a o projektech Zlaté dítě a Zlaté čtení:
Ředitel České akademie komiksu Pavel Kořínek se věnoval ceně Muriel:
Vedoucí Pedagogické knihovny J. A. Komenského Edita Vaníčková se zaměřila na cenu Suk – čteme všichni! (od roku 2023 se cena nazývá Kniha mého srdce, pozn. red.) a možnou účast dětí a knihoven ze zahraničí:
S cenou Nejkrásnější české knihy roku účastníky festivalu seznámila její tajemnice Eliška Boumová:
Na festivalu byl rovněž prostor pro představení knih Kláry Smolíkové:
Nechyběl ani přehled knih Ester a Milana Starých:
Jak podporovat čtenářství?
Existuje řada projektů a iniciativ na podporu čtenářství. Patří mezi ně např. Noc s Andersenem, tedy oslava čtenářství, knih a sdíleného čtení spojená s přespáním v knihovnách v ČR, na Slovensku ale i v zahraničí. Projekt představila Hana Hanáčková, která s kolegyněmi z dětského oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti projekt iniciovala:
Časopis Krajánek, který je určen pro multilingvní děti ve věku od pěti do dvanácti let let (nejen) v zahraničí, vychází každý měsíc a je zdarma k prohlížení či ke stažení, přiblížila jeho šéfredaktorka Ivana Kacmaz:
S projektem Mravenčí chůva zaměřeným na podporu čtenářství dětí a mládeže a na pomoc knihovníkům, učitelům i rodičům při výběru knih zájemce seznámily iniciátorky projektu Julie Dominika Zemanová a Marie Podvalová:
Dále byla na festivalu věnována pozornost projektům:
-
Moje česká škola (portál pro rodiče a učitele dětí českých krajanů);
-
Prečítané léto / Pročtené léto (slovenská iniciativa na podporu čtení s tématy na každý prázdninový týden);
-
Celé Česko čte dětem (projekt zaměřený na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení);
-
Rosteme s knihou (kampaň na podporu čtení s využitím aktivit v oblasti literárních a čtenářských soutěží, anket, knižních výstav, besed s autory, literárně-výtvarných dílen, workshopů i webových stránek);
-
Rostík (knižní web pro děti v rámci kampaně Rosteme s knihou; interaktivním prostředím pro děti, mládež i dospělé, provázejí Rostík a Róza, jejichž batoh knih je plný zajímavých knížek);
-
Česky rozumím, mluvím, čtu, píšu a překládám! (cena Tomáše Grulicha pro mladé překladatele a historiky);
-
Komenský do tříd (soutěžní kampaň, která byla zahájena 1. února 2020);
-
Bookstart (mezinárodní iniciativa, která v českém prostředí nese název S knížkou do života a jejímž cílem je informovat rodiče o možnostech a potřebě společného čtení s dětmi prakticky od jejich narození).
Kde knihy získat?
Mezi nezávislá knihkupectví orientovaná na dětské čtenáře patří brněnská Dlouhá punčocha – knihkupkyně Zuzana Streichsbierová a Marcela Zachovalová poskytují rady při výběru knih i přes video, knihy také předčítají na youtubovém kanálu, a to i v jiných jazycích; mezi jejich aktivity patří též čtenářské kluby na základních školách, besedy/přednášky s rodiči, knihovníky, knihy i v ukrajinštině, návštěvy festivalů, viz i videorozhovor:
K aktivitám olomoucké Zlaté velryby patří předčítání knih divadelními herci, besedy, workshopy, křty knih či kurzy tvůrčího psaní pro děti. Více zjistíte ve videorozhovoru s knihkupkyní a spisovatelkou Terezou Pařízkovou:
Barbora Veselá z knihkupectví Na poličce prozrazuje, že objednávají knihy i pro dospělé a pořádají také např. workshopy pro veřejnost a pro školy nebo besedy s autory:
Jak uvádějí Veronika Benešová Hudečková a Věra Opatrná, pražské knihkupectví 2 veverky kromě běžných činností pořádá také workshopy na výrobu knih, semináře mediální gramotnosti nebo výstavy a besedy s ilustrátory a cestují po festivalech:
Z dalších knihkupectví můžeme zmínit tišnovský Bullerbyn či mikulovskou Malou medvědici nebo nezávislá pražská knihkupectví Take Take Take (to na konci roku 2022 ukončilo činnost, pozn. red.), Book Therapy či PageFive nebo plzeňské knihkupectví Mezi řádky.
Nakladatelství
Z českých nakladatelství s námi na festivalu spolupracovaly Albatros, Argo, Baobab, Bežíliška, Euromedia, Host, Labyrint, Meander, Paseka, Portál a 65. pole, ze slovenských Artforum, BRAK, Egreš, E.J. Publishing, Literárné informačné centrum (od roku 2023 Slovenské literárné centrum, pozn. red.), Monokel a Slovart a z britských nakladatelství Dedalus, Graffeg, Jantar Publishing, Oxford University Press, Parthian Books a Seagull Books.
Všem patří velké poděkování!
Komentáře k článku