Týden knihoven 2019 v Městské knihovně Rtyně v Podkrkonoší

V rámci Týdne knihoven 2019 si Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší připravila bohatou nabídku různých akcí jak pro čtenáře knihovny, tak pro veřejnost.

Ve středu 2. října jsme měli možnost vyslechnout si tři přednášky Mgr. Hasana Zahiroviće, Ph.D. Ačkoliv Hasan Zahirović pochází z Bosny, o Karlu Čapkovi toho ví mnohem víc než většina Čechů. Některé okamžiky ze spisovatelova života jsou mu obzvlášť blízké. Patří mezi ně hrozba války, kterou Zahirović prožil jako mladík v rodné zemi. Jeho čeština je takřka bezchybná. Do Česka přišel před třinácti lety. Během nich do detailů nastudoval Čapkův život i dílo. Na dopoledne byla vybrána přednáška s názvem Dětství sourozenců Čapkových + Dášeňka, která byla určena žákům prvního stupně ZŠ. Poutavé vyprávění o dětství a životě rodiny Čapkových v kombinaci s promítáním děti zaujalo natolik, že se živě zapojily do debaty a neobávaly se na cokoliv zeptat. Druhá přednáška nesoucí název Zákulisí tvorby a inscenační praxe dramatických děl Karla Čapka byla doplněna tématem Karel Čapek očima cizince a vyslechli si ji žáci sedmých až devátých tříd ZŠ. Jiný pohled na díla Karla Čapka žáky nadchl a dokázali se soustředit po celou dobu přednášky.

Pro širokou veřejnost byla určena odpolední přednáška s názvem Osm lásek Karla Čapka. Velmi zajímavé téma přilákalo posluchače různého věku. Díky poutavému vyprávění jsme se dozvěděli, že nejsilnější pouto měl Karel Čapek s matkou a sestrou Helenou a že jeho celoživotní láskou se stala Olga Scheinpflugová. Méně známá je skutečnost, že pouhých několik měsíců poté, co se seznámil s Olgou Scheinpflugovou, se Karel Čapek v jednom z literárních salonů setkal s Věrou Hrůzovou. Zajímavosti o komplikovaných vztazích udržely pozornost všech přítomných.

Přednáška Osm lásek Karla Čapka
Přednáška Osm lásek Karla Čapka

Souběžně s přednáškou se odpoledne 2. října v naší knihovně konala podzimní výtvarná dílna pro děti. Zájemci o dílnu měli možnost si vyrobit několik děl, třeba skládaného ježka z barevného papíru (toho si poté mohl každý ozdobit podle vlastní fantazie), obrázek sovy z papíru a přírodnin, závěs ve tvaru vrány nebo ozdobný pestrobarevný deštníček. Děti se šikovně zhostily svých výtvarných prací a bylo vidět, že je tvoření baví. Hojná byla i účast maminek, které nejmenší děti na dílnu doprovodily a aktivně se zapojily do společného tvoření.

Podzimní výtvarná dílna pro děti
Podzimní výtvarná dílna pro děti

Žáky mateřské školy a první třídy ZŠ jsme pozvali na naučnou cestu Poznáváme naše tělo. Inspirovaly nás knihy Moje úžasné tělo: malý průzkumníkIlustrovaná encyklopedie lidského těla. Děti se na procházce přírodou seznamovaly s lidským tělem. Čekalo je deset zastavení, kde se hravou formou dozvěděly zajímavosti o vlasech, očích, uších, nosu, jazyku, rukách, nohách, srdci, mozku. Vyzkoušely si prakticky funkci pěti smyslů.

Naučná cesta Poznáváme naše tělo
Naučná cesta Poznáváme naše tělo

Během celého týdne si děti mohly zasoutěžit. Připravili jsme pro ně různé literární soutěže a kvízy. Za splněné úkoly mohly získat drobné odměny.

Od října naše knihovna také zavedla novou službu Kniha z knihovny. Ta je určena všem, kteří si chtějí objednat a zakoupit knihy přes internet za velkoobchodní ceny, neplatit žádné poštovné a jen si je vyzvednout přímo v knihovně. Knihy na objednání jsou k dispozici na webových stránkách služby, přičemž je nutné knihu nejen objednat, ale i zaplatit online (na dobírku knihy objednávat nelze) a jako místo doručení pak vybrat knihovnu Rtyně v Podkrkonoší.

Nabídka programů pro veřejnost pokračovala i další týden, kdy ve středu 9. října odstartovala první přednáška v rámci Virtuální Univerzity třetího věku (VU3V) na téma Genealogie – Hledáme své předky. O přednášku byl nebývalý zájem ze strany seniorů nejen místních, ale i přespolních. Jsme rádi, že si našli cestu k nám do knihovny, že mají zájem se něco nového dozvědět a hlavně setkat se s podobně zaměřenými lidmi.

První přednáška v rámci VU3V
První přednáška v rámci VU3V

Poslední říjnovou novinkou naší knihovny se stal přechod na nový webový knihovní systém Tritius, který nahradil již zastaralý program Clavius. V novém online katalogu mají čtenáři možnost prohlédnout si obálky knižních titulů, dále vyhledávat a rezervovat tituly, spravovat své konto nebo posílat návrhy na objednávky knih.

Autorkou fotografií je Jana Sehnalová z Městské knihovny Rtyně v Podkrkonoší.

Komentáře k článku