Knihovnická přehlídka OKnA v roce 2020 oslaví desáté narozeniny

Knihovnická přehlídka OKnA (O Knihovnických Aktivitách) v roce 2020 oslaví své desáté narozeniny. Nevěříte? Zkusme to spočítat.

Logo přehlídky OKnA (zdroj: Klub dětských knihoven SKIP)
Logo přehlídky OKnA (zdroj: Klub dětských knihoven SKIP)

Pilotní ročník se konal v roce 2011 v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně na příznačné téma Václav Čtvrtek. Smekáme klobouk před všemi soutěžícími, protože nevěděli, do čeho jdou, co mají očekávat a čeho se bát. Ale vše dopadlo na jedničku a ostatní kolegyně a kolegové si z Jičína odvezli mnoho nové inspirace. Podruhé jsme se setkali v Městské knihovně v Chrudimi s velmi odvážným tématem Sci-fi a fantasy určeným pro druhý stupeň základních škol. V roce 2013 jsme se pak přesunuli na Moravu do Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Zde kolegyně a kolegové předvedli, jak si poradí s tématem Handicap v literatuře pro děti a mládež. Následující rok nás přivítala nově otevřená Knihovna města Hradce Králové s tématem Poezie pro děti a mládež. Vítězný příspěvek Listonoš vítr nás v roce 2015 zavál až do Knihovny Třinec. A také zde si knihovnice a knihovníci poradili s nelehkým tématem Válka v dětské literatuře.

Následující rok jsme se věnovali tématu Moderní autorská pohádka, tentokrát pro změnu v Čechách, konkrétně v Městské knihovně Sedlčany. A zpátky na Moravu – do Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Tam nás čekali komiksoví hrdinové a nelehké téma Komiks. V rámci projektu S knížkou do života (Bookstart) jsme v roce 2018 na přehlídce v Městské knihovně  Louny přivítali také děti z mateřských škol a i v tomto případě se všichni soutěžící poprali s tématem na jedničku. Devátý ročník knihovnické přehlídky se konal v roce 2019 v Městské knihovně Český Těšín v kavárně a čítárně AVION. Téma Báje a pověsti bylo určeno pro žáky druhého stupně základních škol.

Za devět let předvedlo celkem 92 soutěžících vynikající příspěvky, které byly všechny porotou oceněny. Přehlídky se zúčastnilo kolem 30 lektorů, kteří doplnili přehlídky svými semináři a workshopy. Porota to rok od roku má těžší, protože kvalita příspěvků je vyšší a vyšší. A věříme, že přibližně 750 diváků si z dosud uskutečněných přehlídek přivezlo mnoho nových poznatků a inspiraci pro svou práci.

A kde proběhne jubilejní desátý ročník? Těšit se můžete na nově zrekonstruovanou Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci. Mottem je Příroda potřebuje i tebe! Zde se téma – vedle čtenářské gramotnosti – zaměří také na environmentální a ekologickou výchovu. Těšíme se na další odvážné soutěžící a nové programy. (Akce se neuskuteční v dubnu 2020, ale v náhradním termínu, poz. red.)

Ještě jednou děkujeme všem soutěžícím, porotě, lektorům, divákům. Především děkujeme všem knihovnám, kde se přehlídky konaly, za dokonalý servis a výbornou atmosférou. Poděkování patří také partnerovi přehlídky – Nakladatelství HOST. Přehlídku tradičně podporuje SKIP a Ministerstvo kultury ČR. Děkujeme!

Komentáře k článku