Webinář o využití QR kódů v Městské knihovně Havířov

V listopadu 2017 proběhla v Městské knihovně Ostrov valná hromada Klubu dětských knihoven. Zde jsem se poprvé setkala s Ondřejem Doušou, IT pracovníkem této knihovny a jeho zaujetím pro využití QR kódů v knihovnách. Tehdy jsem ho poprosila, zda by nemohl přijet do havířovské knihovny seznámit s touto problematikou i další knihovnice. O. Douša souhlasil, ale při konkrétních jednáních jsme zjistili, že je naše knihovna příliš daleko, a tudíž by náklady byly příliš vysoké. Nicméně jsme se domluvili a uspořádali webinář. Přizvali jsme ještě kolegy a kolegyně z bohumínské a orlovské knihovny a 23. května 2018 v devět hodin jsme všichni zasedli ke svým počítačům.

A stálo to za to. Dozvěděli jsme se, co to jsou QR kódy, kde se využívají, čím je číst a jak by se s nimi mohlo pracovat v knihovně. Do QR kódů se dají načíst kontaktní údaje, informace o akcích, údaje nutné pro platbu, žádost o prodloužení výpůjční doby, soutěžní otázky, geolokační údaje, heslo k wifi, informace o knize, odkaz na katalog apod. Knihovna je tak může využít na vizitkách, na plakátech, při posílání připomínek a upomínek, při načítání hesla k wifi, na knihách; zajímavé je jejich využití při pořádání soutěží.

Protože se mi možnosti QR kódů velmi líbí, chci se o tuto inspiraci podělit i se čtenáři Bulletinu SKIP. Zároveň chci poukázat na výhodu pořádání webinářů, které mohou ušetřit čas a peníze.

Komentáře k článku