Seminář Mediální gramotnost v knihovnách v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě

V dnešním světě na nás ze všech stran útočí technické vymoženosti. Všichni mají chytré telefony, tablety, počítače, zjišťujeme, kolik už knihovna dostala lajků, kolik návštěvníků sleduje naše webové stránky, kolik je uživatelů na Instagramu atd. Bohužel s tím ale souvisí i útoky různých zájmových skupin, které se snaží ovlivnit naše myšlení a chování a vydělávat tak nemalé finanční prostředky. Jak se tomu bránit? Na to byl zaměřen seminář, který se pod názvem Mediální gramotnost pro knihovníky uskutečnil 22. května 2018 v Ostravě. Seminář připravil SKIP ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.

Účastníci semináře
Účastníci semináře

Seminář byl rozdělen do dvou částí. Tu první si vzal na starost Bc. Vojtěch Bruk, jeden ze zakladatelů projektu Zvolsi.info. Jde o skupinu studentů Masarykovy univerzity, kteří se rozhodli bojovat proti (dez)informacím a „vymývání mozků“ pořádáním přednášek po celém Česku i Slovensku.

Vojtěch Bruk při přednášce
Vojtěch Bruk při přednášce

Díky V. Brukovi jsme se naučili orientovat v mediálním prostředí, dozvěděli jsme se, co je hoax, co jsou fake news, konspirace či sociální bubliny, jak rozpoznat pravdivou a nepravdivou zprávu, identifikovat zdroje a seznámili se i s řadou konkrétních příkladů z praxe.

Závěr je jednoznačný. Velkým problémem je, že mnohým uživatelům chybí kritické myšlení a mediální gramotnost. Nedávný výzkum ukázal, že 71 % studentů čerpá informace z internetu, aniž by si ověřili důvěryhodnost zdroje, ještě horší situace je u uživatelů Facebooku. Ten je přímo ideální pro šíření poplašných a nepravdivých zpráv.

V této oblasti vidím velký úkol pro knihovny. Ty by měly působit na uživatele všech věkových skupin, učit je pracovat s informacemi a dezinformacemi, učit je ověřovat si informace z různých zdrojů a nevěřit všemu, co se říká či píše. V tom nám mohou pomoci příručky Surfařův průvodce po internetu nebo Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!, které sepsali právě studenti skupiny Zvolsi.info.

S četnými zajímavými nápady přišla ve druhé polovině semináře také Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., která mediální gramotnost vyučuje právě na Masarykově univerzitě.

Pavlína Mazáčová při přednášce
Pavlína Mazáčová při přednášce

Za sebe mohu napsat, že seminář pro mě byl velmi přínosný a přinesl mi spoustu inspirace při tvorbě programů pro děti a mládež v naší knihovně.

Fotografie pocházejí z archivu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

Komentáře k článku