S knížkou do života (Bookstart) na Světě knihy 2018

Ve čtvrtek 10. května 2018 se od 15 hodin na knižním veletrhu Svět knihy 2018 – v pavilonu Rosteme s knihou – uskutečnil interaktivní program pro rodiče s dětmi doplněný výtvarnou dílnou. Program byl součástí projektu S knížkou do života (Bookstart). K přípravě pořadu byly vyzvány knihovnice z Městské knihovny Sedlčany. Projekt S knížkou do života (Bookstart) představila ředitelka Městské knihovny Sedlčany Blanka Tauberová. Pak se ujala role fotografujícího diváka a předala slovo svým kolegyním Janě Roškotové a Aleně Budkové.

Pavilon Rosteme s knihou
Pavilon Rosteme s knihou

Blanka Tauberová
Blanka Tauberová

Program na knižní veletrh Svět knihy jsme s kolegyní J. Roškotovou připravily ke knize Przemyslawa Wechterowicze Obejmi mě, prosím. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi Emilie Dziubakové. V souladu s knížkou jsme si představili všechna zvířátka, která medvědi v knížce při svém putování lesem obejmou. S bobrem jsme si zatancovali a zazpívali písničku „Když jde malý bobr spát“. S lasičkou jsme trénovali hbitost a mrštnost a přelézali a podlézali jsme lano. Se zajíci jsme si zahráli „Zajíček ve své jamce“ a s vlkem jsme vyli na měsíc a šoupali zadečky po podlaze. Proč? To ani ve zmiňované knížce nezjistíte. Vysvětlení najdeme v naučné literatuře. Los je obrovské zvíře, ale když děti vylezly maminkám nebo dědečkovi na ramena, byly najednou velké jako los. Obejmout losa není jen tak, ale zvládli jsme to všichni na jedničku. Medvědi a děti potkali v lese ještě anakondu, a i když její objetí je až příliš pevné, po „hadím“ jsme se objali. Vytvořili jsme i živého hada a v rytmu říkadla „Zlatá brána otevřena“ jsme zpívali i „Had leze z díry“. Housenka je křehký tvor, ale i tak jsme ji opatrně objali, ještě dříve, než se stihla zakuklit. I děti se zakuklily, a když svůj papírový kokon protrhly, proměnily se v krásné motýly.

Alena Budková a Jana Roškotová v akci
Alena Budková a Jana Roškotová v akci

Nechyběl ani pohyb
Nechyběl ani pohyb

Objetí je v životě člověka důležité, připomenout si to příběhem dvou medvědů je krásná příležitost. Ve výtvarné části programu jsme udělali maňásky medvěda nebo losa z papírových svačinových pytlíků. Jednoduše, hravě, tvořivě.

Výtvarná část programu
Výtvarná část programu

Program se vydařil a doufáme, že projekt S knížkou do života (Bookstart) zaujme rodiče s malými dětmi, na které je cílen, a podpoří četbu jako takovou. A dobré knihy my jako knihovníci vybrat umíme.

Autorkou fotografií je Linda Jansová z Národní knihovny ČR.

Komentáře k článku