Již potřetí se v roce 2018 připojila Městská knihovna Bílovec k literárnímu happeningu Noc literatury, kterou od roku 2007 v České republice pořádají Česká centra. Oproti minulým ročníkům jsme ovšem zvolili jiný termín než ten oficiální, naše „noc“ byla o týden později, tedy ve čtvrtek 17. května v době od 19 do 21 hodin. Po předchozích zkušenostech jsme zůstali u stejného počtu čtyř zastavení. Návštěvníci se tak mohli těšit z nevšedních literárních ukázek, a to na místech vzdálených nedaleko od sebe, aby ti, kteří chtějí navštívit všechna stanoviště, nemuseli dlouze přecházet. Pro každého návštěvníka byla připravena brožurka, ve které byly potřebné informace o celém průběhu večera, autorech, knihách, předčítajících, jednotlivých zastaveních a o našich dalších připravovaných akcích. Překvapením byl kupon do místního přátelského knihkupectví s kavárnou, které ke každé zakoupené knize představené na Noci literatury přidalo kávu zdarma.
Brožurka, kterou dostal každý návštěvník
Stejně jako v loňském roce jsme neváhali oslovit místní ochotnický divadelní soubor Odřivous. Složení herců, kteří se zhostili role předčítajících, se nám trošku pozměnilo, a zvolili jsme také jinou strategii pro výběr knih. Namísto knihovníků knihy vybírali ze zaslaných podkladů sami předčítající herci. Tímto gestem jsme chtěli projevit důvěru vůči celému souboru, ale také poukázat na to, že vybrat čtyři pravé ukázky není vždy jednoduché. Sami předčítající potvrdili, že si museli přečíst více textů a do knih chtěli nahlédnout, aby se opravdu rozhodli. Těší nás, že téměř všichni nakonec celou knihu přečetli a uznali její kvalitu, přestože přiznali, že by na ni asi jinou cestou nenarazili.
Zahájení mělo proběhnout v letním kině v blízkosti zámku – naším původním záměrem bylo oživit veřejný prostor. Počasí nám ale bohužel nepřálo, a tak jsme na poslední chvíli museli změnit plány. Vše jsme přesměrovali do zámeckých komnat. Toto místo nakonec dostalo další kouzlo s příchodem prvních návštěvníků, kteří si pochvalovali, že tam, kde minulý ročník skončil, tento začíná. Inu, jak se říká, vše špatné je pro něco dobré. První předčítající Marta Prokopová se, přestože jsou pro ni typické komediální role, bravurně zhostila četby ukázky z knihy Dva pánové na pláži od Michaela Köhlmeiera. Kniha pojednává o tom, jak se poznali, alespoň v tomto románu, Charles Chaplin s Winstonem Churchillem.
Marta Prokopová čte v komnatách zámku
Po dočtení této ukázky jsme se všichni přemístili do prostor tzv. M-klubu pod městskou radnicí. Toto místo bylo na našem seznamu již loni. Svou atmosférou tajuplného podzemí s původními kamennými oblouky a pozoruhodnou minulostí si nás natolik získalo, že jsme neváhali jej využít opakovaně. Za svitu svíček se čtení ujal neherec Jan Fiala. Svým přednesem úryvku z knihy Davidův dům od Michela Lamberta, která je věnována vztahům, přátelství, lásce i umění a je úvahou o smyslu života dnes tolik módních „singles“, si od všech vysloužil bouřlivý potlesk. Ačkoliv běžně působí jako technik souboru, za tuto prezentaci knihy by si jistě v dalších hrách zasloužil minimálně hlavní roli.
Třetí zastavení bylo nečekaně přímo v městské knihovně. Nevzali jsme však návštěvníky do míst, která znají, ale do běžně nepřístupného suterénu, v němž opravdu téměř nikdo z nich nikdy nebyl. Tady jsme také měli připravené občerstvení a teplý čaj. Udělali jsme si pohodu jako doma v obýváku a zaposlouchali se do hlasu Libuše Břenkové, která si vybrala jednu z nejvážnějších ukázek. Kniha Všechno, co si nepamatuju od Jonase Hassena Khemiriho vynalézavě, vtipně a zároveň tajemně splétá fiktivní příběh mladého muže, který zahynul při autohavárii. Mozaika vytvořená z rozhovorů s přáteli, příbuznými a sousedy skládá jeho životní příběh.
Návštěvníci naslouchají hlasu Libuše Břenkové v suterénu knihovny
Závěrečným zastavením byl sklep zámku. Možná si řeknete, pořád samý sklep, ale všechna místa měla punc zvláštnosti. Vzhledem k velikosti našeho zámku bychom prostory sklepa mohli využívat minimálně příštích pět let a vždycky to bude v jiné části. Tentokrát jsme se usadili v bývalé černé kuchyni. Zážitkem nám byl naprosto úchvatný přednes ukázky z knihy Hřbitovní hlína autora Máirtína Ó Cadhaina v podání Stanislava Slavíka. Ten je komediant každým coulem, přinesl si vlastní rekvizity a text si upravil k obrazu svému. Neváhal citovat klasiky a dávat všem doporučení. Tolik smíchu v této části zámku jistě dlouho nebylo. Za svou půlhodinu si vysloužil nejdelší potlesk a kniha jde od té doby z ruky do ruky. Návštěvníky jsme pohostili štrúdly a teplým čajem, aby jim na cestě domů nebyla zima a hřál je nejen příjemný kulturní zážitek, ale i plný žaludek.
Stanislav Slavík při předčítání v obložení rekvizit
Každé zastavení začínalo představením knihy a autora, ale také předčítajících. V přestávkách jsme měli čas pobavit se o aktuálním literárním dění a shodli jsme se na tom, že v dnešní době vůbec není snadné se na knižním trhu orientovat. Vzhledem k počasí, kdy opravdu lilo jako z konve, nás překvapila účast lidí, kterých se sešlo na 70, což bylo více než v předchozích letech. Velmi milá byla i pochvalná zpětná vazba návštěvníků, která nás už teď příjemně motivuje k přípravám další Noci literatury.
Všichni předčítající – zleva Stanislav Slavík, Jan Fiala, Marta Prokopová a Libuše Břenková
Autorem fotografií je David Grabec z Městské knihovny Bílovec.
Komentáře k článku