V rámci SKIP funguje od roku 2002 Frankofonní klub, který si dal za cíl spojovat knihovníky se zájmem o frankofonní svět, francouzsky psanou literaturu, kulturu i ty, kteří se chtějí zapojit do spolupráce s kolegy z frankofonních knihoven. Dobrou zprávou je, že podmínkou členství v klubu není znalost jazyka, ale touha poznávat nové věci a tuto touhu sdílet s někým jiným. U zrodu klubu stála PhDr. Jarmila Burgetová, za více než deset let se tak uskutečnila řada setkání s francouzskými kolegy, studijní zájezdy do francouzských knihoven, kurzy odborné francouzštiny i třeba jen společné schůzky nad tématy, která nás zajímala. Po odchodu dr. Burgetové klub omezil svou činnost, ale v letošním roce došlo k postupné obnově jeho činnosti.
Mimo jiné se program Frankofonního klubu chce zaměřit na propagaci literatury z frankofonní oblasti, tj. Francie, Belgie, Švýcarska aj. Pokud bude jeho činnost podpořena dotačními finančními prostředky, zajistí klub v roce 2018 i sérii tří přednášek v českém jazyce věnovanou frankofonnímu komiksu a grafickému románu, následně pak literatuře pro děti a mládež přeložené v posledních letech z francouzštiny.
Klub samozřejmě naváže i na tradiční akce, kterými jsou novoroční setkání ve Francouzském institutu, setkání na knižním veletrhu Svět knihy či spolupráce s francouzskými kluby při některých knihovnách.
Důležitým počinem bude i sdílení kalendáře kulturních akcí s frankofonní tematikou (především literárních) konaných v různých koutech republiky či měsíční výběr zajímavých knižních novinek a doporučení (ve spolupráci se Zastoupením Valonsko-Brusel, Francouzským institutem v Praze a Románskou knihovnou SVK PK v Plzni). V neposlední řadě bude klub zjišťovat možnosti stáží ve frankofonních knihovnách a připravovat studijní cesty (ta v následujícím roce bude věnována belgickým knihovnám).
Důkazem toho, že se v klubu opět něco děje, jsou dvě akce, které proběhly na podzim.
Dne 18. září 2017 se v Praze uskutečnilo setkání členů klubu, na kterém se vzpomínalo na slavné časy pod vedením dr. Burgetové a došlo na vzájemné představení přítomných i plánů do budoucnosti. Na závěr setkání nechyběl kulturní dezert v podobě autorského čtení francouzsko-marocké spisovatelky Leïly Slimani, laureátky Goncourtovy ceny za rok 2016 za román Něžná píseň (Argo, 2017, překlad Sára Vybíralová). Čtení proběhlo v Knihovně Václava Havla.
Leïla Slimani (spisovatelka a novinářka), Yohann Le Tallec (vedoucí Literární sekce a Mediatéky Francouzského institutu v Praze) a Katarína Horňáčková (projektová manažerka Literární sekce Francouzského institutu v Praze)
Hned v následujícím měsíci – tedy v říjnu – mohli členové klubu přivítat v Praze skupinu jedenácti burgundských kolegů, kteří toužili poznat a prostudovat vybrané pražské knihovny. Podíleli jsme se nejen na přípravě a organizaci této jejich studijní cesty, ale pomohli jsme jim i s tlumočením a doprovodili je do knihoven po celé Praze. Ve skupině byli nejenom pracovníci velkých veřejných knihoven z Dijonu či Mâconu, ale i malých venkovských knihoven, včetně jedné dobrovolnice, která si v civilním životě vydělává jako vinařka. Mezi navštívenými knihovnami nechyběla Národní technická knihovna, Mediatéka Francouzského institutu a hlavně Městská knihovna v Praze a její pobočky Vozovna, Sedmička, Lužiny a Smíchov. Na závěr byla možnost prohlédnout si i nádherné historické prostory Strahovské knihovny. Ovšem jedním z vrcholů celého pobytu francouzských knihovníků v Praze bylo páteční setkání se členy SKIP, které proběhlo v Městské knihovně v Praze za přítomnosti jejího ředitele RNDr. Tomáše Řeháka a předsedy SKIP Mgr. Romana Giebische, Ph.D.
Městská knihovna v Praze, pobočka Vozovna
Městská knihovna v Praze, pobočka Lužiny
Městská knihovna v Praze, pobočka Smíchov
Skupinová fotografie účastníků studijní cesty
Frankofonní klub má do budoucnosti velké plány a rád by proto do svého středu přijal i další nadšené milovníky Francie a její kultury. Neváhejte a připojte se k nám – kontaktujte prosím předsedkyni klubu Mgr. Silvii Payen nebo tajemnici PhDr. Zuzanu Hájkovou.
Zdrojem fotografií je ABF Bourgogne s výjimkou fotografie z autorského čtení spisovatelky Leïly Slimani, kterou pořídila Silvie Payen ze Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.
Komentáře k článku