Po loňské pauze, kdy byla knihovna Goethe-Institutu v rekonstrukci, se mohla letos opět zúčastnit Týdne knihoven a nabídnout program svým stálým čtenářům i novým návštěvníkům.
Knihovna pražského Goethe-Institutu slouží veřejnosti již více než dvacet let. Fond knihovny obsahuje přes 14 000 titulů a nabízí materiály pro výuku němčiny i literaturu v německém jazyce. Vedle románů současných či klasických autorů jsou čtenářům také k dispozici detektivky, komiksy nebo tituly žánru fantasy. Odborná literatura zahrnuje zejména umění, historii, filozofii, literární vědu a další společenskovědní obory. Nechybí ani filmy, hudba či denní tisk.
Noví čtenáři mohli v rámci Týdne knihoven využít zápisu na tři měsíce zdarma a v rámci dvou prohlídek pro veřejnost se blíže seznámit s fondem knihovny a jejím fungováním nebo také s digitální nabídkou E-knihovny.
Velký úspěch zaznamenala tzv. Druhá šance. Návštěvníci si mohli zdarma vzít knihovnou vyřazené, ale i nové tituly z beletrie, učebnic či odborné literatury a dát jim tímto ještě druhou šanci.
S novou výstavou se zároveň představil také tematický prostor, který se nachází před vchodem do knihovny. Pod názvem Tady a teď se věnuje současné německé a české lyrice. Prostor věnovaný lyrice vznikl z cyklu literárních pořadů, které Goethe-Institut pořádal v posledních dvou letech, a potrvá do 30. listopadu 2017. Zastoupeni jsou v něm autoři výrazných jmen, mj. Petr Borkovec, Dagmar Leupold, Petr Hruška, Adam Borzič či Marcel Beyer a Jan Wagner, poslední dva držitelé prestižní ceny Georga Büchnera. Smyslem česko-německé výstavy je představit směřování české a německé poezie, hledat literární podobnosti a odlišnosti na obou stranách hranic a samozřejmě přispět k popularizaci poezie jako takové.
Tematický prostor věnovaný lyrice
Fotografie © Goethe-Institut.
Komentáře k článku