Dne 5. října 2021 oslavila Masarykova veřejná knihovna Vsetín své sté narozeniny. Přesně zaznamenané datum jejího vzniku je 2. února 1921; oslavy ale proběhly až v prvním říjnovém týdnu (v Týdnu knihoven).
Na vsetínském Dolním náměstí se před knihovnou v 10 hodin sešlo velké množství gratulantů, přátel a příznivců vsetínské knihovny.
Blahopřání bývalé ředitelky knihovny Heleny Gajduškové současné ředitelce Daniele Divínové; v pozadí hejtman Zlínského kraje a zástupci vsetínské radnice
Jana Rokytová, seniorka spolupracující s knihovnou, blahopřeje a dává milé vyznání knihovně; moderuje herec Filip Cíl
Poté se program přesunul do prostor knihovny, kde postupně probíhal program.
V půjčovnách se četlo a lidé se díky ukázkám z knih mohli přenést do dob z knih, mezi které patřily Postřižiny Bohumila Hrabala, Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, Bylo nás pět Karla Poláčka, Almanach valašského roku Metoděje Jahna a další.
Filip Cíl čte Hrabala Postřižiny v dobovém kostýmu s dobovými kulisami
Filip Cíl v K klubu při čtení Almanachu valašského roku Metoděje Jahna
Četl také z Povídání o pejskovi a kočičce
Celý den byl ve znamení kola štěstí, soutěží, kvízů a tvoření, které probíhalo také s dětmi v sídlištních knihovnách Luh a Rokytnice.
V dětské knihovně si všichni zájemci mohli vytvořit čelenky a kravaty
Nechyběla retrokavárna v K klubu s výstavou dobových fotografií Vsetína a bylo zde také možno vidět unikátní záběry z Národního filmového archivu zachycující Vsetín za první republiky. Ve všech půjčovnách byli oceněni věrní čtenáři.
Dobové vybavení K klubu a retrokavárna
Výstava starých fotografií Vsetína věnovaných do fondu knihovny ze soukromé sbírky v K klubu
Účastníci měli celý den možnost v K klubu ve filmové smyčce sledovat unikátní záběry z Národního filmového archivu zachycující Vsetín za první republiky
Knihovnice z regionálního oddělení Jana na slavnostním večeru představuje dobové lahůdky z regionálního fondu včetně filmu z Národního filmového archivu
Knihovník Martin se svou rodinou
Malí gratulanti ze vsetínské mateřské školy si užívají narozeninové cupcaky
Nad kronikami se vzpomínalo na historii knihovny. Od roku 1921 se několikrát změnil její název, prošla si mnohými represemi i totalitními režimy v době fašistické, komunistické i normalizační, ale také přerody a znovunalezeními demokracie, svobody a ducha kultury, vzdělanosti, platformy pro diskusi a otevřenost názorům i občanským aktivitám.
Dort ve tvaru knihy se znakem města Vsetín s logem knihovny a fotografiemi budov, kde knihovna sídlila
Rozkrajování narozeninového dortu vsetínskými knihovnicemi na náměstí
Valašská cimbálová muzika na slavnostním večeru ke stému výročí založení knihovny
Věříme, že ani v nejtěžších dobách nezapomněla na své nejzákladnější poslání. A takto je snad vnímána až do dnešních dní.
Vsetínští knihovníci v dobových kostýmech na terase (v pozadí vsetínský zámek)
Společná fotografie vsetínských knihovníků před knihovnou
Fotografie pocházejí z archivu Masarykovy veřejné knihovny Vsetín.
Komentáře k článku