Čtenářský klub vznikl v Městské knihovně Písek v roce 2016 na základě dobrovolnické iniciativy čtenářky písecké knihovny Hany Mankové. Jejím původním záměrem bylo vytvoření prostoru zejména pro čtenáře na rodičovské dovolené, kteří sdílejí zájem o literaturu a informace z oblasti pedagogiky a psychologie. Velkým benefitem byla bezplatná služba hlídání dětí v dětském oddělení knihovny. Během prvního roku fungování klubu ovšem vznikla poptávka také po jiných titulech a čtenářský klub je dnes místem setkání nad knihami různých žánrů.
Čtenářský klub se koná jednou měsíčně, zhruba kolem dvacátého, vždy ve čtvrtek od 17 do 18 hodin. Konkrétní data a tituly jsou dostupné na webových stránkách Městské knihovny Písek, na její facebookové stránce a v tištěném programu knihovny. Na každý ročník čtenářského klubu – ten je souběžný s rokem školním – jsou tituly vybrány nejpozději v červnu, takže si je může každý zájemce stihnout přečíst včas, nebo si prostě jen vyhradit čas v konkrétní čtvrtek.
Jde tedy o pravidelná měsíční setkávání všech příznivců literatury, a to včetně těch, kteří nestíhají číst. Někteří účastníci si skutečně přicházejí na čtenářský klub poslechnout, o čem knížka je, a teprve následně si ji vypůjčí a přečtou. Čtenářský klub se zkrátka nestal nějakým uzavřeným debatním kroužkem (a už vůbec ne pouze čtenářů-rodičů s dětmi). Jde o předem nikdy neodhadnutelnou skupinu lidí, kteří se scházejí nad konkrétním titulem.
Ze setkání uskutečněného 20. září 2018 (v původní budově knihovny)
Účast se pohybuje obvykle mezi sedmi a patnácti čtenáři, přičemž platí, že vyšší účast zajistí vždy tituly vztahující se nějakým způsobem k Písku. Jedním z nejvíce navštívených byl např. čtenářský klub věnovaný Dagmar Šimkové a její knize Byly jsme tam taky. Čtenáře lákají také známá jména autorů jako Tomáš Sedláček nebo Pavel Kosatík.
Při výběru titulů je rozhodující žánrová pestrost, zastoupení domácí i světové tvorby, ale pochopitelně i přání čtenářů. Pravidelně jsou proto zařazovány tituly se společenskovědní tematikou. Stává se, že právě čtenářský klub někoho inspiruje k četbě titulu, který by si jinak nikdy nevybral. Ve čtenářském klubu čteme romány, povídky, eseje, životopisy, komiksy, psychologické, historické i společenskovědní texty. Do budoucna bude jistě zajímavé zařadit rovněž poezii, s níž dosud nemáme žádné zkušenosti, avšak poptávka z řad čtenářů zde již byla.
Ze setkání uskutečněného 23. května 2019 (již v nové budově)
Smyslem klubu je sdílení čtenářských zážitků a postřehů. Jak se vám knížka četla, co vás v ní zaujalo, čím na vás zapůsobila hlavní postava a další aktéři, případně co se vám v knize nelíbilo, s jakými názory autora nesouhlasíte a proč? Podobné otázky slouží k moderování debaty, do níž se může zapojit i ten, kdo knihu vidí poprvé. Výměna dojmů a zkušeností se totiž obvykle rozšíří i na obecnější témata, přičemž k vyvolání diskuse slouží promyšleně zvolené ukázky z knihy.
Všeprostupující myšlenka klubu je, že čtenáři nejsou odborníci. Mají svůj způsob čtení a porozumění textu. A pokud je to k nějakému tématu vhodné, odborník je do klubu pozván. Čtenářský klub je zkrátka prostor, kam může přijít kdokoli, a každý, kdo chce, dostane možnost se zapojit. Je možné se nechat inspirovat nebo naopak inspirovat ostatní. K zajímavým okamžikům patří vždy také doporučení k přečtení jiných knih téhož autora a jejich srovnání, tip na knihu, která s daným tématem souvisí jen nepřímo, nebo odkaz na filmovou adaptaci daného titulu.
Ani v době koronavirové izolace se čtenářský klub nezastavil. Online setkání proběhlo celkem dvakrát; v březnu nad románem Němci od Jakuby Katalpy, v dubnu byl klub věnován populární Eleně Ferrante a jejím Dnům opuštění, které se dočkaly i filmového zpracování. Výhodou se tak stalo, že i v době zavřené knihovny bylo možné seznámit se s tématem prostřednictvím filmu.
Online setkání bylo zcela novým formátem, u něhož původně panovaly obavy z možného technického selhání. Překvapivě se však se všemi účastníky, kteří se do debaty přihlásili, podařilo navázat poměrně bezproblémové spojení přes Google Meet. Výpadky v připojení k internetu nebyly zaznamenány a obě debaty proběhly zcela hladce poté, co se vyjasnilo pravidlo ohledně zapnutí mikrofonu vždy jen u jednoho z účastníků diskuse. Všichni se tedy hlásili o slovo postupně a s ohledem na ostatní a převládla všeobecná radost nad tím, že vše funguje. Na konci setkání se zúčastnění shodli, že obě setkání pro ně byla velmi obohacující. V současné chvíli lze proto shrnout, že online podobu čtenářského klubu lze v případě potřeby využít i v budoucnu. Přináší dokonce jednu nezanedbatelnou výhodu. Online klub mohou navštívit i čtenáři či knihovníci z jiných měst. Bylo nám velkým potěšením se o čtenářské zážitky podělit s přihlášenými účastníky z dalekého Chebu a Brna.
Ze setkání uskutečněného 26. března 2020 (to proběhlo online)
Fotografie pocházejí z archivu Městské knihovny Písek.
Komentáře k článku