Sdružení knihoven ČR (SDRUK) a Bibliothek und Information Deutschland (BID) v letech 2022 až 2025 realizují partnerský projekt s cílem propojení českého a německého knihovnictví a jednotlivých knihoven a knihovníků.
Tato cesta proběhla v rámci grantového programu Librarian in Residence Bibliothek & Information International (BII), podporoval ji též SDRUK.
Pobyt v knihovnách na bavorské straně Šumavy jsem plánovala podle vlastní úvahy a zájmu, motto Knihovna odvedle jsem pojala doslovně. „Die Bibliotheken“ jsou rozeseté po mnoha městech a obcích česko-bavorského příhraničí, pro nás Západočechy vlastně za horou a za lesem. Přesto své kolegy ani jejich knihovny neznáme.
Oslovila jsem vybraných čtrnáct knihoven a během pěti dnů jsem sedm z nich navštívila, jak znázorňuje i mapka:
Když už jsme u těch čísel, za sebou mám 530 km.
Stadtbibliothek Furth im Wald
Knihovnu ve Furth im Wald obsluhují Angelika Ochsenmeier a Heidi Buhl. Tým doplňuje Ida, psík s terapeutickým výcvikem, který pomáhá v komunikaci se čtenáři.
Knihovna právě prošla úpravami a ještě voní novotou. Čerstvě vymalované prostory naplnily prostornější regály, instalováno bylo nové osvětlení. Dětský koutek láká pohodlným vybavením nejmenší čtenáře.
Součástí fondu jsou zvukové knihy, elektronické časopisy a pestrá nabídky her. Oblíbené jsou figurky s poslechovým Tonieboxem.
Podívejte se i na další fotografie ze Stadtbibliothek Furth im Wald.
Gemeindebücherei Eschlkam
Malá a aktivní venkovská knihovna v Eschlkamu se nachází v přízemí zrekonstruované fary; jde o velmi příjemné prostory s odkazem na historii budovy.
Knihovnu na dobrovolnické bázi spravuje tým několika pracovníků a vede ji paní Manuela Heller. Činnost knihovny je úzce propojena s životem farnosti a tím celé obce.
Knihovna plní v obci podstatnou kulturní a vzdělávací úlohu. Věnuje se práci s dětmi, pro dospělé pořádá literární pořady a čtení.
K dispozici jsou i další fotografie z Gemeindebücherei Eschlkam.
Marktbücherei Schönberg
Knihovna je podporována městysem Schönberg a farností sv. Markéty a je organizována na dobrovolnické bázi. Tým pracovníků vede Reinhold Hartl.
Knihovna poskytuje tradiční i moderní služby. Uživatelé si mohou půjčovat e-dokumenty ze sítě knihoven Leo-Sued. V rámci digitálních služeb knihovny je k dispozici mj. více než 35 000 e-knih, 6 700 e-audioknih a přes 150 e-časopisů. Široká škála výukových programů umožňuje učit se například jazyky.
Kolega Hartl je o projektech česko-německé spolupráce v regionu dobře informován, nabídl mi k nahlédnutí česko-německý magazín Zpravodaj z tří zemí.
Návštěvu knihoven v Bavorském lese mi pomohl zorganizovat Ossi Heindl, německý autor detektivních příběhů. V této oblasti je velmi populární a v knihovnách vítán. Díky němu jsem získala tipy na místní zajímavosti a při jednání mi byl velkou oporou. Ještě doplním, že Ossi Heindl je současným předsedou Spolku Karla Klostermanna. Toto sdružení má českou i německou podobu.
Dostupné jsou i další fotografie z Marktbücherei Schönberg.
Zámek Ludwigsthal
Zúčastnila jsem se také večerního pořadu na zámku Ludwigthal. V audiovizuální projekci Angel in the House mladí umělci spojili historii objektu s historií rodinnou, literární a zároveň sklářskou. Na program navazoval koncert pařížského hudebníka, který hrál na skleněné varhany v místním kostele.
Podivejte se i na další fotografie ze zámku.
Gemeindebücherei Frauenau
Knihovna sídlí v historické budově bývalé dívčí školy. Fond je umístěn ve dvou původních třídách, prostory jsou velké a světlé. O knihovnu pečuje dobrovolník Franz Seifert, který se nadšeně zabývá regionální literaturou. Knihovna má ve svém fondu i nové česko-německé knihy o Šumavě a je zdobena skleněnými díly místní výroby.
Dokládají to i další fotografie z Gemeindebücherei Frauenau.
Glasmuseum Frauenau
Frauenau je původně sklářská obec a zdejší Muzeum skla bylo vybudováno v roce 2005. Zaznamenává historii skla od počátku až do dneška. V muzeu se rovněž nachází Turistické informační centrum a Cafeteria an den Gläsernen Gärten (Kavárna ve skleněných zahradách) ve foyer.
Nechybí ani další fotografie z Muzea skla.
Stadtbücherei Regen
Přestože je budova knihovny z roku 1990, působí na první pohled okouzlujícím dojmem. Prostor má atraktivní mezonetové dispozice, díky proskleným plochám maximálně využívá denního světa a je vybaven vhodným nábytkem.
Rozhodně je to prostor, ve kterém je příjemné trávit čas a knihovna k tomu poskytuje široké možnosti. Nabízí občanům města a jeho hostům vše, co lze od moderní knihovny očekávat.
Knihovnu ve spolupráci s dobrovolníky vede Elisabeth Straub. Do činnosti knihovny s chutí začleňuje nové aktivity, vyhledává inspiraci, sbírá nápady.
Podívejte se i na další fotografie ze Stadtbücherei Regen.
Bücherei Rinchnach
Obec se slavnou a dávnou historií spojuje s ČR osobnost sv. Vintíře, německého benediktinského mnicha, který zde v roce 1011 založil klášter a jehož událostmi nabitý život se uzavřel v poustevně u Dobré Vody u Hartmanic.
O knihovnu pečuje tým dobrovolníků, který vede Angelika Dengler. Knihovna je umístěna v původní třídě bývalé školní budovy, která dnes slouží jako obecní úřad.
Děti láká čtenářský kout vyzdobený jejich tvorbou, knihovna působí příjemným a útulným dojmem.
Využijte také další fotografie z Bücherei Rinchnach.
Stadtbücherei Roding
Městská knihovna sídlí v části moderní školní budovy, postavené před deseti lety. Se školou má přímé propojení, využívá jej k intenzivní spolupráci.
K dispozici má atraktivní velký prostor, který dělí posuvné regály. Systém umožňuje variabilní využití při kulturních a vzdělávacích akcích. Z prostoru je částečně vyčleněn dětský kout. Má hravou podobu a dětem poskytuje příjemné soukromí.
Knihovnu vede Erika Huttner, které pomáhá tým dobrovolníků. Velmi si vážím skutečnosti, že na jednání v knihovně přijal pozvání Josef Köppl, vedoucí Odboru služeb obyvatelstvu města Roding. Komunikaci nám usnadnila paní Věra, která v knihovně pracuje jako dobrovolnice a mluví česky.
Dostupné jsou i další fotografie ze Stadtbücherei Roding.
Závěr
Ze svého pobytu v bavorských knihovnách jsem si přivezla mnoho nových zkušeností a plánů na přeshraniční spolupráci v našem oboru. Bibliothek und Information Deutschland, Bibliothek & Information International a SDRUK velmi děkuji za podporu této cesty.
Z navázaných kontaktů mám radost a věřím, že mnohé z plánů (návštěvy několika knihoven s workshopy Klubu tvořivých knihovníků SKIP a výstava klubu v Rodingu) spolu uskutečníme.
Městské a místní knihovny na obou stranách hranice mají v oblasti poskytování služeb veřejnosti mnoho společného. Podobná je skladba fondu i nabídka služeb.
Výrazným specifikem je lokalita – jedinečná a velmi krásná přírodní oblast. Zároveň je život v Bavorském lese prostě jiný, složitější, více napojený rytmus přírody, která vše silně ovlivňuje. Místní obyvatelé (Bayerwaldler oder einfach Waldler) jsou tu hluboce zakořeněni.
Obce a farnosti o své knihovny dbají, místní církevní společenství je často centrem nebo podstatnou částí místního života. Výborně funguje v oblasti vzdělávání, kultury a v dalších aktivitách. Knihovna pak bývá součástí toho všeho. A právě to je její naplněná role a radost knihovníků tělem i duší.
Redakční poznámka: Poznatky ze studijní cesty jsou zpracovány i formou prezentace, příspěvku na webu Knihovna odvedle (text pod nadpisem Knihovny v Bavorském lese) či článku Die Bibliotheken im Bayerischen Wald v časopise Bibliotheksdienst. Prezentovány byly i na kongresu BiblioCon 2023 v Hannoveru.
Autorkou fotografií je Martina Kožíšek Ouřadová z Knihovny města Plzně.
Komentáře k článku