Youtubové Příběhy z knihovny v Lipníku nad Bečvou

„Covidová pandemie je tady. Knihovna zůstává zavřená.“ Tato slova nám zněla v hlavě jako nekončící ozvěna stále dokola. „Co teď?“ ptali jsme se sami sebe. To ohlušující ticho a nehybně ležící knížky působily tak smutně. S ubíhajícími dny jsme cítili stále větší potřebu něco dělat a ukázat dětem, že knihovna je tu stále pro ně. A stejně jako musela hora k Mohamedovi, musela Městská knihovna Lipník nad Bečvou zamířit k dětem. S obrovským nadšením se zrodil nápad na předčítání a natáčení krátkých pohádek a úryvků z knih pro mladší děti. Neváhali jsme, začali jsme tvořit kulisy, které celý příběh krásně dokreslily, a – převlečeni do nejrůznějších kostýmů – jsme začali s natáčením. Skvěle jsme se bavili a dost se nasmáli. Různé scénky a přeřeknutí stály opravdu za to.

Dnes už máme na svém kontě 20 pohádek a jejich sledovanost dávno překročila hranice města. Díky youtubovému kanálu Městské knihovny Lipník nad Bečvou se pohádkový příběh odehrává přímo v samotných pokojíčcích našich malých čtenářů. S nadšením další příběhy očekávají nejen děti, ale i jejich rodiče, a proto ve čtení s radostí pokračujeme. Pro nás je tato zábava navíc příjemným oddychem od zaběhnutých každodenních pracovních povinností.

Co se týče výběru knih, volíme vždy české autory a řídíme se také podle oblíbenosti u dětí. Než začne samotné natáčení, je třeba zajistit souhlas s veřejným čtením od autora knihy, dále od ilustrátora (pokud chceme čtení prokládat ilustracemi z knihy) a v neposlední řadě od zástupce nakladatelství, ve kterém kniha vyšla. Abychom získali odpověď písemně, veškerá komunikace probíhá formou e-mailu. Na internetu lze snadno najít kontakty na výše zmíněné osoby, není na tom tedy vůbec nic složitého. Dosud jsme se nesetkali s jedinou zápornou odpovědí a všichni oslovení jsou naopak rádi, že chceme dětem představit právě jejich knihu. Často dokonce sami požádají o zaslání odkazu, aby si mohli celé předčítání také poslechnout.

Dosud jsme četli kapitoly z těchto knih: A pak se to stalo!, Princ Mamánek, Příběhy z kovářovic komína, Příhody telátka Poplety, Neplechy čertíka Zbrklíka, Kosprd a Telecí, Neboj se, vždyť máš česnek, Dědo, ty jsi indián, Knihovnické pohádkyPohádky z parkoviště.

Kosprd a Telecí
Kosprd a Telecí

Neplechy čertíka Zbrklíka
Neplechy čertíka Zbrklíka

Příběhy z kovářovic komína
Příběhy z kovářovic komína

Níže vybíráme několik ukázek samotných videí:

Závěrem bychom vám chtěli vzkázat – nebojte se udělat si ze sebe legraci, děti to ocení!

Fotografie pocházejí z archivu Městské knihovny Lipník nad Bečvou.

Komentáře k článku