Akce a projekty na podporu čtenářství připravují téměř všechny knihovny. Frýdecko-místecká knihovna pořádá – s mottem Čtu – čteš? Tak se přidej! – vždy v listopadu týdenní Festival čtení. Jeho cílem je v co největší míře zapojit děti, studenty i dospělé do čtení a čtenářských aktivit.
Plakát, který zval na Festival čtení v roce 2019
Kampaň je vyhlášena s dostatečným předstihem, aby se děti, učitelé, knihovníci a další veřejnost mohli připravit. V daném týdnu se pak čtou nejrůznější příběhy, na nejrůznějších místech, nejrůznějšímu publiku. Tvoří se ankety na téma čtení, v diskuzích účastníci zjišťují, jak a co četli rodiče či prarodiče. Školní děti čtou ve škole, v přírodě, starší děti předčítají mladším spolužákům, připravují dramatická čtení. V rámci literárních výletů navštěvují místa, kde žili osobnosti literatury. Čte se na dětském oddělení v nemocnici, doma s rodiči či prarodiči a někteří ukazují knihy také svým zvířecím kamarádům.
Doprovodné akce
Městská knihovna Frýdek-Místek, která festival vyhlašuje a zastřešuje, pořádá řadu doprovodných akcí. Velmi oblíbené je scénické čtení v rámci projektu LiStOVáNí, na besedy zve knihovna současné dětské spisovatele, pořádá workshopy pro děti i dospělé, představuje texty regionálních autorů. Knihovnice čtou v mateřských školách nebo družinách.
Jako jednu z nejzdařilejších akcí hodnotí děti i učitelé interaktivní přednášku a dílnu historického knihtisku pořádanou Studiem bez kliky. Roman Prokeš a Pavlína Wolfová děti zábavnou formou seznámili s historií tisku a písma. Využili vlastnoručně sestavenou funkční repliku historického dřevěného lisu ze 17. století, kterou si děti v závěru mohly vyzkoušet a na památku si odnesly vytištěnou první stranu Bible kralické.
Pavlína Wolfová a Roman Prokeš ze Studia bez kliky
Nezbytnou pomůckou je tiskařský lis
Proběhla také beseda se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou na téma básniček, hádanek a pohádek z její tvorby. Děti si nadšeně hrály se slovy a přesmyčkami.
Super den s Milošem Macourkem připravila pro své páťáky paní učitelka. Podle mapy měly děti za úkol najít dům, v němž bydlel Miloš Macourek. Po nezbytném fotografování dále plnily zajímavé úkoly za pomoci knih pana spisovatele, které si s sebou vzaly.
Spisovatelka Lenka Rožnovská přijela představit svou knihu Mobilmánie v pohádkové říši.
Lenka Rožnovská s účastníky besedy
Učitelé gymnázia po celý týden četli pro studenty i učitele každý den o velké přestávce. Posluchači slyšeli úryvky například z knih Lafcadia Hearna, Ivana Sergejeviče Turgeněva, Karla Michala a dalších autorů.
Závěrem
Své aktivity si účastníci vymýšlejí, připravují a realizují sami podle svých možností a kreativity. Jediným úkolem je činnost zdokumentovat a dokumentaci zaslat do knihovny. Zde se všechny nápady zpracují do fotogalerie a vznikne tak pěkná výstava přímo v knihovně. Lze si ji prohlédnout i na webových stránkách festivalu.
Nápad na první ročník vznikl v souvislosti s přípravou oslav 750 let města v roce 2017 a od té doby probíhá každý rok. Nutno podotknout, že v roce 2020 se festival z důvodu epidemie nemohl uskutečnit, ale už nyní připravujeme další ročník.
Fotografie pocházejí z archivu Městské knihovny Frýdek-Místek.
Komentáře k článku