Městská knihovna Planá nad Lužnicí otevřela nový komiksový koutek

V roce 2019 jsme se pochlubily originální výmalbou dětského oddělení Městské knihovny Planá nad Lužnicí, ke kterému došlo vlastně náhodou. Mezi regály v dětském oddělení zela prázdnotou část zdi. Požádaly jsme spřátelenou výtvarnici Romanu Laštovičkovou, zda by nebyla ochotna namalovat na bílou stěnu strom. Nápad se jí velice líbil a pustila se do díla. Jakmile se koruna stromu rozkošatila, výtvarnice se rozhlédla po prostoru a předestřela knihovnicím úmysl využít opěrných sloupů v interiéru a místo jednoho stromu zde nechat „vyrůst“ celý březový háj. Námitky knihovnic, že to finančně nezvládnou, odmávla s tím, že takový prostor k rozvinutí výtvarného nápadu se jí hned tak nenaskytne a pojme to vlastně i jako reklamu na svou práci. Dojednáno, domluveno.

Stejně jako se venku jarní příroda odívala do svěží zelené, zelenal se i strop knihovny, jak se po něm větvily další břízy. Nezůstalo jen u stromoví, na stěnách i sloupech se objevili ptáci, veverky, sovy, kočky i zapadající slunce a knihovnice se nestačily divit nejen rozmáchlosti výmalby, ale také odvaze Romaniny maminky, která šplhala po výškách (jichž se její dcera poněkud obávala) a neúnavně tupovala houbičkou další a další listy.

Slavnostní představení dětského oddělení v novém kabátku se setkalo s příznivým ohlasem a výtvarnici to povzbudilo k dalšímu rozmáchnutí. Během doby strávené v knihovně jsme společně s ní probíraly různé možnosti, co a jak ještě v prostoru knihovny vylepšit, jak je fajn pracovat s dětmi i dalšími věkovými kategoriemi i jak je obtížné nalákat ke čtení teenagery.

Tou dobou se poměrně znatelně zvedl zájem o komiksy, knihovnice bedlivěji sledovaly produkci nakladatelství vydávajících tento druh literatury a přemýšlely o vyčlenění části regálů pro něj. Z přemýšlení a úvah se nakonec vylíhl nápad pokračovat ve výtvarné proměně knihovny a dosud bílou protější stěnu vyzdobit „nějak komiksově“. Jenže komiksových postav není právě málo, jejich obliba stoupá a zase klesá a o autorských právech raději ani nemluvě.

Vzaly jsme to tedy z jiného konce. Co dělá část mládeže, když se zrovna nedívá na displeje a monitory? Provozuje parkur! Ano, to jsou ti pružníci, co skáčou odkudkoli kamkoli, jezdí po zábradlích a vybíhají po zdech. Což tedy namalovat parkuristu či parkuristy? A co finance? Zkusily jsme svého zřizovatele požádat o dotaci na zamýšlený projekt, ale bezúspěšně (s odůvodněním, že na „tohle“ se dotace nevztahují).

Napsaly jsme proto radním města žádost o mimořádné navýšení rozpočtu, pozvaly je na budoucí místo činu a předestřely svůj úmysl. Radní projevili nadšení a pochopení, ovšem následně na jednání rady města požadovanou částku rozdělili na poloviny s tím, že letos můžeme nakoupit literaturu a příští rok vybudovat koutek pro komiksy.

Byly jsme z toho zklamané, nicméně jsme nesložily ruce do klína a obrátily se na místní firmu Pila Pasák, zda by finančně nepřispěla. Nechali si vše vysvětlit, posléze finance odsouhlasili a my se mohly pustit do realizace. Koupily jsme koberec a pohodlné sedací pytle, které se zanedlouho také dočkaly pomalování. Navzdory několika (zdravotním) komplikacím se nakonec podařilo otevřít komiksový koutek v zamýšleném termínu (tím bylo 23. září 2020), z čehož máme velikou radost!

Přejeme všem kolegyním a kolegům, aby se jim dařilo realizovat své sny a představy a nikdy se nenechali odradit nějakým klackem pod nohama. Trpělivost a vytrvalost se vyplatí!

Celkový pohled na komiksový koutek
Celkový pohled na komiksový koutek

Pohled do komiksového koutku z jedné strany
Pohled do komiksového koutku z jedné strany

Pohled z druhé strany
Pohled z druhé strany

Pohled od výpůjčního pultu
Pohled od výpůjčního pultu

Květiny pro výtvarnici a její maminku, autorku skvělého pohoštění
Květiny pro výtvarnici a její maminku, autorku skvělého pohoštění

Slavnostní přípitek pod korunami stromů
Slavnostní přípitek pod korunami stromů

Autorkami fotografií jsou Václava Vyhnalová a Dagmar Havelková z Městské knihovny Planá nad Lužnicí. Další fotografie najdete na Facebooku.

Komentáře k článku