Vánoční Regensburg

Autor: 

Číslo: 

Rubrika: 

Klíčová slova: 

Region: 

Druhou adventní sobotu (14. prosince 2019) jsme s pražskou organizací SKIP vyrazili na jeden z již tradičních předvánočních výletů k našim sousedům, tentokrát do Regensburgu, bavorského historického města na Dunaji.

Přestože nám počasí nijak zvlášť nepřálo a občas pěkně prověřilo, zda jsme si nezapomněli deštník, užili jsme si Regensburg vrchovatě.

Vybaveni informacemi o historii města z domova a mapkou z moderního informačního střediska hned za Kamenným mostem, ocenili jsme nejprve krásný výhled na město právě z tohoto nejstaršího románského mostu v Německu. Dodnes se používá a stal se vzorem pro stavbu Juditina mostu v Praze. Když jsme se nabažili fotografování se sluníčkem i s kapkami deště, prohlédli jsme si také druhou památku spojenou s českými dějinami – kostel sv. Jana. Je na něm totiž umístěna pamětní deska, která připomíná křest čtrnácti českých knížat v roce 845. Regensburg, česky Řezno, měl značný význam v počátcích budování našeho státu i později – v roce 1158 zde byl Vladislav II. korunován českým králem.

Regensburg a Kamenný most přes Dunaj
Regensburg a Kamenný most přes Dunaj

Výhled na druhou stranu města z Kamenného mostu, nejstaršího románského mostu v Německu
Výhled na druhou stranu města z Kamenného mostu, nejstaršího románského mostu v Německu

Samozřejmě jsme neopomněli dominantu města, gotickou katedrálu sv. Petra, ale pak už jsme se vydali na ochutnávku bavorských vánočních dobrot i svařeného vína na čtyřech vánočních trzích, které Regensburg nabízí. Snad všichni zašli na ten nejznámější na náměstí Neupfarrplatz se spoustou stánků s vánočními ozdobami, vyřezávanými betlémy, svíčkami a dalším vánočním zbožím. Kdo ochutnal Glühwein tam, mohl ještě porovnat chuť na Lucrezia Markt nebo zkusit pro změnu punč; vždyť sychravé počasí k ochutnávce horkých nápojů přímo vyzývalo.

Pohled na Regensburg s Kamenným mostem, v pozadí gotická katedrála sv. Petra
Pohled na Regensburg s Kamenným mostem, v pozadí gotická katedrála sv. Petra

Vánoční trh na Neupfarrplatz

Vánoční trh na Neupfarrplatz
Vánoční trh na Neupfarrplatz

Vánočně vyzdobené stánky na Neupfarrplatz
Vánočně vyzdobené stánky na Neupfarrplatz

Někteří z nás zašli také na vyhlášený trh na zámku Thurn-Taxisů, a komu zbyl čas, zastavil se na zpáteční cestě na druhé straně Dunaje na adventním trhu v Spitalgarten. Podle počtu všelijakých klobás, buřtíků a párečků znamenal opravdovou kulinářskou tečku za návštěvou vánočních trhů.

Pak už nás čekala jen bezpečná cesta domů, která nám při prohlížení pořízených fotek i drobných dárečků rychle utekla.

Autorkou fotografií je Irena Vašková z Knihovny Ministerstva vnitra ČR.

Komentáře k článku