První týden v říjnu se již tradičně nese v duchu celostátní akce Týden knihoven. Jinak tomu není ani u nás v Tišnově. Také letos jsme pro naše čtenáře připravili řadu akcí.
Po loňské velice příjemné zkušenosti jsme novým klientům opět umožnili roční registraci zdarma. Této akce využilo přes 50 čtenářů z řad dětí, studentů i dospělých, což nás velice těší. A pokud váháte, zda takovouto akci uskutečnit ve Vaší knihovně, stejně jako jsme váhali my, za nás rozhodně ano! Jděte do toho!
Mezi naše již tradiční akce nesporně patří i Burza knih, pro kterou jsme připravili množství vyřazených knih a knižních darů, některé za symbolické ceny, jiné zadarmo. I tato akce měla mezi veřejností velký úspěch, mnozí našli právě tu „svou“ dlouho hledanou knihu, jiní nakoupili nejen pro sebe, ale i pro své blízké. A nás hřeje pocit, že knihy neskončily ve sběru, ale dostaly druhou šanci. Vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli nechat burzu zpřístupněnou po celý měsíc říjen.
Pro všechny ty, kteří chtějí rozvíjet svou osobnost, získávat nové informace a vrátit se po letech do školních lavic, jsme otevřeli zimní semestr Univerzity volného času, která má v knihovně své nezastupitelné místo již řadu let. Stovka „studentů“ naplnila tři kurzy a po celý semestr budou nasávat nové informace. S Ing. Janem Kosem zabrouzdáme do historie tišnovské farnosti, s Alenou Navrátilovou se naučíme, jak se vyhnout stresu a s Mgr. Martinou Bajerovou Šopfovou procvičíme oči a zlepšíme si zrak.
Pro všechny dříve narozené byl zahájen cyklus Virtuální univerzity třetího věku, která se u nás také těší velké oblibě; řady studentů se neustále rozšiřují. Pro tento zimní semestr jsme si zvolili pokračující kurz České dějiny a jejich souvislosti II.
Týden knihoven vyvrcholil výstavou starých tisků ze soukromé sbírky pana Vlastimila Brunclíka, ke které byla uspořádána velmi poutavá a poučná přednáška o historii a vývoji biblí z jeho sbírky.
Také oddělení pro děti a mládež připravilo velmi zajímavý program. Knihovnu navštívila spisovatelka Markéta Harasimová se svým povídáním o Kočičce Ťapičce. Její interaktivní show zaujala a strhla všechny děti. Paní Harasimová ve svém příběhu vychází z vlastních zkušeností se svými kočičkami. I proto je její vyprávění tak autentické a velmi zábavné (nejen pro děti).
Důležitým tématům byly věnovány i další aktivity. Pro děti předškolního věku byla připravena zábavná vzdělávací akce HRAVĚ-ZDRAVĚ – Prevence úrazů. Tyto programy pořádáme ve spolupráci s Centrem podpory veřejného zdraví – dislokovaným pracovištěm Brno. Pod vedením odborných pracovníků Státního zdravotního ústavu se děti seznamují s rizikovými jevy chování, učí se správné životosprávě a bezpečnému chování. S Centrem podpory veřejného zdraví spolupracujeme už druhým rokem a jejich akce se těší velké oblibě jak u učitelů, tak i u dětí.
Co ještě říci k Týdnu knihoven? Je pro nás příležitostí, jak upozornit na důležitou úlohu knihovny ve městě, její přínos pro rozvoj kultury, osvěty a podpory celoživotního vzdělávání. Jeho konec však pro nás neznamená konec aktivit. Rozsáhlá nabídka kulturních a vzdělávacích akcí pro široké spektrum klientů „běží“ po celý rok.
Fotografie pocházejí z archivu Městské knihovny Tišnov.
Komentáře k článku