Podzimní přírůstky do sítě Městské knihovny v Praze

Na podzim roku 2018 otevřela Městská knihovna v Praze dvě nové pobočky. Úplně nová ale není ani jedna, obě mají svou dlouhou místní historii, i když na čas přerušenou. Po svém znovuotevření mají obě moderní architektonickou úpravu, která láká k návštěvě malé i velké.

Do knihovny na celý den

Malešice mají knihovnu znovu po deseti letech. A není to knihovna ledajaká. Městská knihovna v Praze pro svou pobočku díky vstřícnosti Prahy 10 získala prostor o velikosti 390 m2 v prvním patře zrekonstruovaného Bytového domu Malešice. Vybavení prostoru je navrženo tak, aby se v něm cítili dobře dospělí, děti i mládež. Knihovna nabízí místo k živému setkávání v centrální části, kout pro mládež, týmovou klubovnu, křeslo pro poklidné listování časopisem i změkčený dětský koutek.

Knihovna je místo, kde si samozřejmě půjčíte knihy nebo přečtete časopis, ale zároveň má nabídnout příjemný a bezpečný veřejný prostor pro všechny, kteří ho potřebují – ke studiu, trávení volného času i chvilce klidu s knihou v ruce.

Interiér realizovaný podle projektu architekta Marka Doubravského požadavkům na pobytové služby knihovny vychází vstříc. Nechybí čtecí koutky, živá centrální zóna se sezením, větší prostory rozdělené regály, do kterých se ale vejde až 8 000 svazků, různé typy sedacího nábytku i vybavenou klubovnu, kde je kromě prezentační techniky k dispozici i kuchyňská linka, aby si návštěvníci mohli uvařit kávu nebo čaj.

Okolí je důležitým faktorem, který významně přispívá k návštěvnosti knihovny. Malešická pobočka má z tohoto pohledu ideální umístění – jak již bylo naznačeno, sídlí přímo v Bytovém domě Malešice, který je v majetku Prahy 10. Objekt i jeho blízké okolí bylo v posledních letech kompletně rekonstruováno. Bytový dům nabízí 125 bytů pro dlouhodobé ubytování, 58 jednotek pro krátkodobé ubytování a 12 bytů s úpravou pro bezbariérové používání lidmi po úrazu míchy, kteří si zvykají na život s handicapem. Přízemí a první patro slouží občanské vybavenosti. Lidé tam najdou veřejnou jídelnu, Klub seniorů, Rodinné centrum Jablíčkov i obchody.

Pobočka Malešice kdysi

Pobočka Malešice kdysi
Pobočka Malešice kdysi

Pobočka Malešice nyní

Pobočka Malešice nyní
Pobočka Malešice nyní

Malešická pobočka v kostce:

Adresa: Počernická 524/64, Praha 10, první patro
Otevírací doba: po 13–19, út 9–16, st 12–19, čt 12–19, pá 9–16 hodin
Datum otevření: 17. září 2018
Investor: Městská část Praha 10
Architektonický návrh interiéru: d plus Projektová a inženýrská, a. s., Ing. arch. Marek Doubravský
Realizace stavby: RUMILTON, spol. s r. o.
Realizace interiéru: RESA, spol. s r. o.

Letná je pro děti

Pobočka Letná se na své původní místo vrací po čtyřech letech. O její znovuzrození se – stejně jako u pobočky Malešice – zasadila místní komunita a politické vedení městské části, které si obnovu knihovny vzalo jako úkol pro právě končící volební období.

To potvrzuje i výrok starosty Prahy 7 Jana Čižinského: „Knihovna v Paláci Letná v ulici Milady Horákové sídlila od 60. let. Pro knížky sem chodilo několik generací dětí i rodičů. Předchozí vedení městské části knihovně nepomohlo, a tak byla tato pobočka zavřená. Slíbili jsme, že knihovnu na Letnou vrátíme, a jsem rád, že se to ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a soukromým dárcem povedlo. Bylo náročné knihovnu v památkově chráněném domě obnovit, ale stojí to za to.“

Podoba interiéru, barevnost i vybavení knihovny na Letné bylo vybíráno tak, aby se líbilo hlavní cílové skupině pobočky, totiž dětem. Věříme, že výraznou barevnost, měkké sezení, pódium nebo hrabátko ve tvaru psa návštěvníci ocení. Knihovna nabídne výběr z cca 3 000 knih, které zaujmou zejména dětského čtenáře, tomu jsou také přizpůsobené otevírací hodiny, které přímo vybízejí k návštěvě knihovny cestou ze školy nebo ze školky.

Pobočka Letná sídlí v přízemí Paláce Letná postaveném v roce 1937 podle projektu architekta Eugena Rosenberga. Jde o stavbu ve stylu pozdního funkcionalismu s typickými prvky tohoto stylu – plochá střecha s terasou, pásová okna, markýza ze sklobetonových čoček značky Verlith, fasáda obložená umělým kamenem. Dům byl projektován jako víceúčelový, v přízemí a prvním patře jsou umístěné služby, v horních patrech bytové jednotky. Vedle knihovny je v přízemí již 80 let v provozu Erhartova cukrárna, jejíž interiér v letech 2005–2007 Praha 7 zrekonstruovala do původní podoby. Je to jediný pražský funkcionalistický interiér dodnes sloužící svému původnímu účelu.

Reportáž o pobočce přinesla i TV Praha.

Pobočka Letná kdysi
Pobočka Letná kdysi

Pobočka Letná nyní

Pobočka Letná nyní
Pobočka Letná nyní

Letenská pobočka v kostce:

Adresa: Milady Horákové 56/387, Praha 7
Otevírací doba: po 13–18, út 9–16, st 12–18, čt 12–18, pá 9–16 hodin
Datum otevření: 8. října 2018
Návrh interiéru: Ing. arch. Barbora Kopečná, KoOA Architekti
Investor: Městská část Praha 7

Knihobudka nakonec

Vysloužilé telefonní budky proměněné v budky na knihy (knihobudky) jsou už poměrně častým pouličním jevem. Jedna taková stojí díky aktivitě Prahy 15 a místní pobočky Městské knihovny v Praze v Hostivaři od 4. října 2018 na rohu ulic Sáňkařské a Golfové. K nahlédnutí zve originální polep a čtenáři si mohou vybrat z titulů, které na regály pravidelně doplňují knihovníci z blízké knihovny. A když se zrovna nic ke čtení nehodí, knihovna je co by kamenem dohodil. Poděkování za konzultaci patří projektu knihobudka.cz.

Telefonní budka v původním stavu
Telefonní budka v původním stavu

Při proměně na knihobudku
Při proměně na knihobudku

Výsledná knihobudka
Výsledná knihobudka

Historické fotografie pocházejí z archivu Městské knihovny v Praze. Autorem fotografií interiéru letenské pobočky je Pavel Klikar z Městské knihovny v Praze, autorem fotografií interiéru malešické pobočky je Jiří Podrazil.

Komentáře k článku