Letní měsíce přináší obvykle do knihovny trochu jiný režim. Dovolené, prázdniny, cestování a další rozličné aktivity spojené s tímto obdobím do jisté míry pozměňují pravidelný rytmus a život knihovny, zvyklosti i skladbu uživatelů. Lidé se chtějí více bavit, hrát si, odpočívat a načerpávat síly pro zbývající části roku. Knihovna může splnit tyto požadavky, stát se pro návštěvníky „oázou“ jak v podobě příjemného (klimatizovaného) prostoru, tak v nabídce akcí a služeb.
V Masarykově veřejné knihovně Vsetín měl program letošního léta podtitul Čteme, soutěžíme a tvoříme v knihovně. Četlo se v dětských knihovnách, vždy v úterý od 10 hodin cca jednu hodinu. Dětem předčítali knihovnice a knihovníci, vybrané ukázky byly doplněny audio- nebo videodoprovodem, jednoduchými kvízy i soutěžemi.
Obrovský úspěch zaznamenalo už druhým rokem venkovní čtení na schodech před knihovnou na Dolním náměstí. Letos přijal pozvání herec Saša Rašilov, který přilákal téměř 200 dětských i dospělých posluchačů. Představil své oblíbené knihy z dětství a literární hrdiny: Z deníku kocoura Modroočka nebo Rychlé šípy. Předvedl, že je také skvělým zpěvákem a projevil se jako velký podporovatel čtenářství zejména u dětí.
Z venkovního čtení se Sašou Rašilovem
Úterky byly věnovány čtení, středy pak tvoření v dětských knihovnách. Nápadů na tvoření je velké množství: košíčky z provázků, kamínkování, hravé nafukovací balónky, skládání ze starých knih, kytičky z drátků nebo papírové hrnky s čajem. Tvořivé dílny s oblibou navštěvují prarodiče se svými vnoučaty. Stejně je tomu v případě hraní stolních her. Prázdninovou Noc her určenou milovníkům zábavných a inteligentních her si užilo na padesát účastníků.
Knihovna zorganizovala také příměstský tábor S knihovnou kolem světa, kdy každý den byl věnován jedné zemi. Do tohoto konceptu skvěle zapadl i Japonský den, který se uskutečnil ve spolupráci s místní firmou Kayaku Safety Systems Europe a.s. Sushi, origami, katakanu a kimona si tak mohli vyzkoušet nejen dětští účastníci tábora, ale v odpoledních hodinách i veřejnost, která této možnosti hojně využila. Programu se účastnili rodilí Japonci, kteří přítomné prakticky provázeli při jídle hůlkami, výrobě origami, přípravě sushi, napsání svého jména katakanou nebo při japonském tanci OBON. Nechyběl ani fotokoutek s kostýmy, rekvizitami a líčením, japonský čaj a pamlsky či japonská manga. Knihovna si opět ověřila, že zájem o tento typ akcí (seznámení s tradicemi, kulturou, literaturou kuchyní jiných zemí) je u veřejnosti opravdu vysoký.
Seniorští dobrovolníci se během léta postarali o zorganizování dvou výletů, kterých se účastnili prarodiče, rodiče i vnoučata (celkem cca sto osob). Pečlivě připraveným trasám, které měly naučný charakter, vévodily krásné scenérie.
Prázdniny zakončila knihovna již tradičně Čtením na střeše. Vybrané letní texty v podání ochotníků a knihovníků, doplněné vždy hudebním vystoupením, podtrhne atraktivní prostředí na terase s úžasným výhledem a přiláká desítky posluchačů.
Letní program doplnila vsetínská knihovna i dalšími aktivitami. Jednou týdně probíhal venkovní výprodej vyřazených knih, svůj „knihostánek“ umístila i na místním koupališti. Letáčky i nabídku na webu a sociálních sítích zaměřila na propagaci služeb vhodných pro léto a cestování: půjčování e-knih (pro děti i dospělé), stolních her, tematických kufříků, audioknih, časopisů, map i průvodců a také služeb turistického informačního centra. Interaktivní výstava Knihožrouti v prostorách knihovny pobavila nejen dětské čtenáře.
Knihovna se také inspirovala serverem Databáze knih a vyhlásila letní čtenářskou výzvu. V této soutěži měli soutěžící vyplnit do formuláře minimálně šest z deseti názvů knih podle zadání (např. Kniha se zvířetem v názvu, Kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako Vy, Kniha o cestování, Kniha o Valašsku nebo od regionálního autora, Kniha z žánru sci-fi nebo fantasy atd.) Mohlo se jednat o beletrii či naučnou literaturu z fondu knihovny, ve formě tištěné, elektronické či zvukové. Soutěžící mohli odevzdávat odpovědi v papírové podobě nebo online. Čtenářská výzva trvala do konce září a její vyhodnocení pak proběhlo v měsíci říjnu. Sešla se cca desítka odpovědí, knihovna tedy ocenila každého drobným dárkem a poděkováním.
Obrazový doprovod pochází z archivu Masarykovy veřejné knihovny Vsetín.
Komentáře k článku