Anketa dětských čtenářů Suk – čteme všichni 2016

Autor: 

Číslo: 

Rubrika: 

Klíčová slova: 

Odborná sekce: 

Čteme opravdu všichni? To by se asi neodvážil tvrdit ani největší optimista. Nicméně jednou za rok pořádá Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK) ve spolupráci s Klubem dětských knihoven SKIP celostátní anketu dětských čtenářů, kde hlasují pro svou oblíbenou knihu děti, které opravdu čtou.

Ve středu 12. dubna 2017 proběhlo v Památníku národního písemnictví na Strahově za přítomnosti spisovatelů, ilustrátorů a zástupců dětských čtenářů z celé republiky vyhlášení výsledků již 24. ročníku celostátní soutěže Suk – čteme všichni, ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2016. Na závěr se uskutečnila velká autogramiáda oceněných tvůrců českých knih pro děti.

Cílem celé akce je upozornit pedagogickou i ostatní veřejnost na nové tituly v oblasti literatury pro děti a mládež. Anketa je pojmenována po Františku Václavu Sukovi, předním pedagogovi a zakladateli Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež.

V rámci akce Suk – čteme všichni jsou udělovány následující ceny:

 • cena dětí;
 • cena knihovníků;
 • cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství;
 • cena Noci s Andersenem.

První dvě ceny jsou anketní a hodnotí knihy pro děti a mládež českých i zahraničních autorů vydané v České republice v uplynulém roce. Cena dětí a knihovníků se uděluje vždy třem titulům s nejvyšším počtem získaných hlasů.

Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství je udělována na základě rozhodnutí poroty složené z učitelů českého jazyka a je udělována maximálně pěti českým novinkám bez určení pořadí. Tuto cenu může získat pouze kniha českého autora, která vyšla v příslušném kalendářním roce v prvním vydání. Základními kritérii pro hodnocení poroty jsou literární kvalita textu a využitelnost při vyučování, případně při mimoškolních aktivitách.

O ceně Noci s Andersenem rozhodují hlasováním děti, které nocují v knihovnách po celé republice.

V letošním roce se do ankety zapojilo téměř dva tisíce mladých čtenářů, z nichž asi 10 % hlasovalo prostřednictvím webového formuláře, ostatní poctivě vyplnili tištěný hlasovací lístek. Na realizaci ankety se podílejí knihovnice dětských oddělení veřejných knihoven z mnoha měst i malých obcí. Především jejich zásluhou se prozatím daří udržet poměrně vysoký počet hlasujících dětí.

Po vyhodnocení ankety z došlých lístků vylosujeme 50 dětí, které vyhrají pěknou knihu. Pět dětí, které zodpoví doplňující otázku, získá po třech knížkách. Letošní nepovinná otázka zněla: „Kde nejraději čtu a proč?“ Odpovědi dětí bývají spontánní a leckdy překvapivé. Z těch letošních mne zaujaly následující:

 • „Nejraději čtu v posteli, ale občas u toho usnu.“
 • „V knihovně, protože je tam klid, a když se mi knížka nelíbí, můžu si půjčit jinou.“
 • „V knihovně, protože máme hodnou paní knihovnici.“
 • „V posteli protože je pohodlná, a když nějakou knížku přečtu, tak se mi o ní většinou zdá.“
 • „Ve škole při hodině, protože miluju riziko, že mě může paní učitelka nachytat.“

Výsledky za rok 2016

Cena dětí

 1. Joanne K. Rowlingová, Jack Thorne, John Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě / přeložil Petr Eliáš (Albatros)
 2. Jeff Kinney: Deník malého poseroutky 10: Staré dobré časy / přeložila Veronika Volhejnová (CooBoo)
 3. Ivana Peroutková: Anička na řece / ilustrovala Eva Mastníková (Albatros)

Cena knihovníků Klubu dětských knihoven SKIP

 1. Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho / ilustroval Tomáš Kučerovský (Albatros/Pasparta)
 2. Renáta Fučíková: Shakespeare / ilustrovala Renáta Fučíková (Vyšehrad)
 3. Zuzana Pospíšilová: Knihovnické pohádky / ilustroval Michal Sušina (Grada Publishing – Bambook)

Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství

 • Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho / ilustroval Tomáš Kučerovský (Albatros/Pasparta)
 • Jiří Černý: Obrázky z moderních československých dějin / ilustroval Lukáš Fibrich (Knižní klub)
 • Renáta Fučíková: Shakespeare / ilustrovala Renáta Fučíková (Vyšehrad)
 • Martin Vopěnka: O duši a dívce / ilustrovala Iku Dekune (Mladá fronta)

Cena Noci s Andersenem

 • Ljuba Štíplová, Jiří Poborák, Jaroslav Němeček: Čtyřlístek a záhadná karta (Čtyřlístek)

Z vyhlášení výsledků anekty

Z vyhlášení výsledků anekty

Z vyhlášení výsledků anekty

Z vyhlášení výsledků anekty
Z vyhlášení výsledků

Do jisté míry mne překvapilo vítězství knihy Harry Potter a prokleté dítě, protože se nejedná o klasický text, ale o divadelní hru. Pro mne z toho vyplývá, že pro děti je důležitý příběh, a tak čtenáři Harryho Pottera prostě chtěli vědět, jak to bylo dál.

Shoda učitelů a knihovníků v některých titulech je obrazem toho, že prakticky každý rok se objeví několik knih, které zaujmou buď aktuálním tématem, nebo originálním zpracováním. Kromě toho se ukazuje, že alespoň část učitelů sleduje současnou literaturu pro děti a mládeže a spolupracuje s místní knihovnou.

Děkuji všem, kdo se zapojili do hodnocení knižní produkce pro děti v roce 2016, a věřím, že příští rok se sejde minimálně stejný počet hlasů pro knihy vydané v roce letošním.

Hlasovací lístky pro anketu Suk – čteme všichni 2017, tedy již 25. ročník ankety, budou vystaveny na webu naší knihovny v prosinci 2017. Svými hlasy mohou děti doporučit svým vrstevníkům knihy, které se jim líbily.

Fotografie © Petr Šolar.

Komentáře k článku