Bulletin SKIP (https://bulletinskip.skipcr.cz)


Knižní dárek ke stému výročí založení dětské čítárny v Klatovech [1]

Autor: 

  • POUPOVÁ, Jarmila [2]

Číslo: 

  • 2021, ročník 30, číslo 1 [3]

Rubrika: 

  • Kolektivní členové informují [4]

Klíčová slova: 

  • Městská knihovna Klatovy [5], publikace [6]

Region: 

  • 03 Jihočeský region [7]

Málokdo asi ví, jaká veliká událost se stala před sto lety v Klatovech. Dne 9. března 1921 zde byla slavnostně otevřena samostatná dětská čítárna. Jednalo se o počin na svou dobu dosti výjimečný a pro vývoj klatovského knihovnictví velmi významný. Ze zkušeností se zřizováním a provozem čítárny v Klatovech vycházela další města nejen u nás (Písek, Kutná Hora, Rokycany), ale i v zahraničí.

Vybudování dětské čítárny bylo velkým přáním učitele Josefa Aima. Když v roce 1918 přišel do Klatov na odpočinek, pustil se s velkým odhodláním do realizace svého snu. Jeho snaha a úsilí se vyplatily a sen se stal skutečností. Na slavnostní otevření dětské čítárny přišlo 135 chlapců a 83 děvčat! O jejím významu svědčí také slova státního instruktora, který městské knihovně v Písku radil: „Co se týče četby mládeže, doporučuji k úvaze zřízení zvláštní čítárny a poukazuji na vzorný a v každém ohledu zdařilý pokus v Klatovech.“ Čítárna fungovala samostatně až do roku 1951, kdy došlo k jejímu sloučení s veřejnou knihovnou.

Na úspěšné působení klatovské čítárny svoji činností navázalo a v současnosti pokračuje oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy [8], kde rovněž vznikla myšlenka vydat ke stému jubileu knihu. Protože jsou děti milovníci pohádek, vyprávění, příběhů, tajemství, zázraků a fantazie, rozhodli jsme se vydat knihu bájí, legend a pověstí nejen z Klatov, ale i z širokého okolí. Ke spolupráci jsme přizvali našeho dlouholetého spolupracovníka a přítele, spisovatele a básníka Ondřeje Fibicha, který texty sesbíral, převyprávěl a zpracoval. Pověsti byly vybírány nejen ze zdrojů knihovny, ale i z muzea, a velkou částí přispěl i přímo pan Fibich ze svých sbírek. A jaká by to byla kniha pro děti, kdyby v ní chyběly ilustrace? Obrátili jsme se tedy na veřejnost s nabídkou, že se kdokoliv může podílet na výtvarném doprovodu knihy. Akce nesla název Perem a tuší. Zájemci dostali k dispozici dvacet pověstí, ke kterým mohli vytvořit ilustrace právě perem, tuší, tužkou. Nakonec tematické ilustraci věnovali svůj čas převážně děti z klatovské Základní umělecké školy Josefa Kličky [9]. Ilustrace byly použity nejen do knihy, ale vznikla i skvělá výstava.

Dítě a vlk (Justýna Matějková, 11 let) [10]
Dítě a vlk (Justýna Matějková, 11 let)

Kuchařské škádlení (Justýna Matějková, 11 let) [11]
Kuchařské škádlení (Justýna Matějková, 11 let)

Mochtín nejsou Kydliny (Adam Tuček, 11 let) [12]
Mochtín nejsou Kydliny (Adam Tuček, 11 let)

O názvu Klatov (Adam Tuček, 11 let) [13]
O názvu Klatov (Adam Tuček, 11 let)

Panna Marie Klatovská (Anna Trnková, 10 let) [14]
Panna Marie Klatovská (Anna Trnková, 10 let)

Strážný pařezem (Simona Baselidesová, 19 let) [15]
Strážný pařezem (Simona Baselidesová, 19 let)

Kniha měla slavnostně přijít na svět za doprovodu hudebně-dramatického představení připraveného žáky Masarykovy základní školy Klatovy [16] pod vedením paní učitelky Steinerové. Protože nám kvůli pandemickým omezením nebylo přáno setkat se naživo v prostorách jezuitského refektáře, představili jsme knihu pověstí alespoň online formou.

Plakát k akci [17]
Plakát k akci

Ke zhlédnutí je na YouTube kanálu Refektáře jezuitské koleje Klatovy:

Ondřej Fibich při natáčení křtu [18]
Ondřej Fibich při natáčení křtu

Vydání publikace Klatovské báje, legendy a pověsti dle starých záznamů [19] finančně podpořilo město Klatovy a Plzeňský kraj. Kniha je k dostání v Městské knihovně Klatovy, v informačním centru a v regionálních knihkupectvích. Všem zájemcům ji rádi zašleme poštou.

Obrazový doprovod pochází z archivu Městské knihovny Klatovy.

© Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, 2017–2024
ISSN 1213-5828

URL zdroje: https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2021-rocnik-30-cislo-1/knizni-darek-ke-stemu-vyroci-zalozeni-detske

Odkazy
[1] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2021-rocnik-30-cislo-1/knizni-darek-ke-stemu-vyroci-zalozeni-detske
[2] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/autori/poupova-jarmila
[3] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2021-rocnik-30-cislo-1
[4] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/rubriky/kolektivni-clenove-informuji
[5] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/mestska-knihovna-klatovy
[6] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/publikace
[7] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/regiony/03-jihocesky-region
[8] http://www.knih-kt.cz/
[9] https://www.zusklatovy.cz/
[10] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova1.jpg
[11] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova2.jpg
[12] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova3a.jpg
[13] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova4a.jpg
[14] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova5.jpg
[15] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova6.jpg
[16] https://www.maszskt.cz/maszskt/
[17] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova8.jpg
[18] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/821/poupova7.png
[19] https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=003324233&local_base=CNB