Bulletin SKIP (https://bulletinskip.skipcr.cz)


Seminář Mozkem proti fake news [1]

Autor: 

  • KRAJÍČKOVÁ, Věra [2]

Číslo: 

  • 2020, ročník 29, číslo 3/4 [3]

Rubrika: 

  • Z regionů [4]

Klíčová slova: 

  • mediální gramotnost [5]

Region: 

  • 02 Středočeský region [6]

Všichni jsme již někdy slyšeli termíny fake news, hoax, dezinformace. Víme však, co vše se pod nimi skrývá? Víme, jak se proti tomuto novodobému fenoménu bránit, jak fake news rozeznat a co je jejich cílem? Tyto otázky jsme si kladli ještě v době, kdy bylo možné setkávat se bez jakýchkoliv omezení, v době, kdy jsme v regionálním výboru středočeské organizace SKIP [7] připravovali akce na rok 2020. V sekci Pavučina sdílení [8], která je součástí středočeské organizace, jsme na 30. duben naplánovali přednášku Vojtěcha Bruka [9], spoluzakladatele projektu Zvol si info [10], nazvanou Mozkem proti fake news. Odpoledne jsme chtěli navštívit Černínský palác, kterým nás měl provést spisovatel Marek Trojan. Vše bylo domluveno, v rámci projektů SKIP jsme získali i finance.

V dubnu bylo vše jinak, knihovny byly uzavřeny, setkávání bylo nemožné, termín byl zrušen s tím, že na novém se domluvíme po prázdninách. A domluvili jsme se na online verzi.

Dne 4. listopadu proběhlo setkání s Vojtěchem Brukem prostřednictvím platformy Google Meet. Více než 40 účastníků videokonference mělo možnost vyslechnout nejen popis současné situace, ale i informace o nejnovějších trendech v oblasti dezinformací, fake news, konspirací a manipulací. Lektor nám představil deepfake [11]. Jedná se o video, které je výsledkem nové technologie. Ta vychází ze zpracování dat neuronovými sítěmi a lze ji využít pro záměnu tváří. Obětí této technologie se může stát kdokoliv.

Vysvětlil také jak hoaxy, fake news i ostatní dezinformace fungují a působí. Podrobně hovořil o tom, co lze najít na internetu:

  • ověřené informace (je jasný autor nebo zdroj);

  • dezinformace (předkládají neaktuální, nepřesná nebo neověřitelná data s cílem společnost zmást a zahltit);

  • hoaxy (poplašné zprávy, které často nabádají k dalšímu přeposlání);

  • konspirace (teorie o tom, jak se něco mohlo stát; tyto teorie ale nemají dostatek důkazů, popř. postrádají logické souvislosti).

Dozvěděli jsme se také o zdlouhavé, ale nutné cestě k obraně. Je třeba se ptát, kdo je autorem informace a odkud informace pochází. Je nutné zaměřit se na obrazy a možnou manipulaci s nimi, ať se jedná o fotografie nebo videozáznam.

Pro informace získané na internetu platí důležitá zásada: ověřovat, ověřovat, ověřovat. K tomu nám poslouží různé servery zabývající se touto problematikou. Mezi jinými např.:

  • Hoax.cz [12] (česká databáze hoaxů);

  • Snopes.com [13] (americká databáze hoaxů);

  • bezfaulu.net [14] (analytický server zabývající se argumentačními fauly, manipulacemi a zkresleními ve zpracování informací).

Ačkoliv nic nenahradí komunikaci tváří v tvář, online forma má svá pozitiva. Zaměstnanci naší knihovny využili možnosti sledovat přednášku z domova a měli tak částečnou náplň pro home office. Celý náš kolektiv tak mohl vyslechnout mnoho zajímavého z oblasti mediální gramotnosti a získat tak nové informace. Přesto doufáme, že příště se setkáme již offline.

© Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, 2017–2024
ISSN 1213-5828

URL zdroje: https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2020-rocnik-29-cislo-34/seminar-mozkem-proti-fake-news

Odkazy
[1] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2020-rocnik-29-cislo-34/seminar-mozkem-proti-fake-news
[2] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/autori/krajickova-vera
[3] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2020-rocnik-29-cislo-34
[4] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/rubriky/z-regionu
[5] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/medialni-gramotnost
[6] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/regiony/02-stredocesky-region
[7] https://www.skipcr.cz/regiony/02-stredocesky-region
[8] https://www.skipcr.cz/regiony/02-stredocesky-region/pavucina-sdileni
[9] https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/417003-proti-deepfake-videum-pomuze-jen-umela-inteligence-rika-odbornik
[10] https://zvolsi.info/
[11] https://en.wikipedia.org/wiki/Deepfake
[12] https://hoax.cz/
[13] https://www.snopes.com/
[14] https://bezfaulu.net/