Bulletin SKIP (https://bulletinskip.skipcr.cz)


Psychologické hry v knihovnách [1]

Autor: 

  • NOVOTNÁ, Iveta [2]

Číslo: 

  • 2018, ročník 27, číslo 3 [3]

Rubrika: 

  • Z odborných orgánů [4]

Klíčová slova: 

  • psychologie [5], senioři [6]

Sekce 60+ [7] SKIP v roce 2018 připravila dva semináře na téma psychologické hry – Psychohrátky se seniory. Konaly se 22. května ve Vědecké knihovně v Olomouci a 18. září v Krajské knihovně v Pardubicích. Program připravil Mgr. David Kryštof, Ph.D., ACC, který působí jako specialista komunikace a mezilidských vztahů. Jak sám uvádí, řídí se myšlenkou Marka Twaina: „Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne“. Je absolventem uceleného tříletého vzdělávání v transakční analýze, mezinárodně certifikovaný kouč (prostřednictvím Mezinárodní federace koučů [8], International Coach Federation) a působí jako člen prezidia České asociace transakční analýzy [9].

Právě z transakční analýzy vycházejí psychologické hry, jejichž zakladatelem je Eric Berne [10]. Psychologické hry jsou běžnou součástí každodenního života, hrajeme je všichni. Jaké hry hraje knihovník s uživatelem a jaké hry s námi hrají uživatelé, čtenáři? Jaké hry můžeme využívat při aktivitách se seniory v knihovně? Komunikace se seniory je poměrně vyhraněnou oblastí, je tedy potřebné se při využívání specifických postupů držet určitých obecných zásad. Na počátku komunikace se seniorem je zásadní, abychom jasně a srozumitelně vymezili cíl, smysl a účel rozhovoru. K seniorovi se chováme vždy s úctou a trpělivostí jako k rovnocennému partnerovi.

Právě díky tomuto semináři jsme si mohli odpovědět i na další otázky. Pan doktor své semináře vede interaktivní formou, aby si každý našel své nejlepší řešení. Pracovali jsme s teorií osobnosti a životního scénáře, ze kterých se rozvíjí rozlišení tří základních komunikačních a osobnostních rovin: rodič, dospělý, dítě. Věnovali jsme se životním pozicím a tomu, že vnímání světa není nikdy jednoznačné – jinak hodnotíme sami sebe a jinak druhého člověka.

Podstatnou část semináře jsme pak věnovali tzv. dramatickému trojúhelníku.

Dramatický trojúhelník (graficky zpracovala Iveta Novotná) [11]
 
Dramatický trojúhelník (graficky zpracovala Iveta Novotná)

Snažili jsme se uvědomit si, kdy se chováme jako oběť, pronásledovatel nebo zachránce, a přijímat jiné názory s tím, že je důležité, jak se tento názor prosazuje.

Možná se vám zdá obsah těchto seminářů velmi složitý a vědecký, ale opak je pravdou. Na posledním semináři v Pardubicích byla uvolněná a přátelská atmosféra. Na závěr jsme si zahráli několik zajímavých her, které můžeme použít nejen při práci se seniory, ale také při mezigeneračních aktivitách v knihovně.

Doporučená literatura:

  • BERNE, E. Jak si lidé hrají. Praha: Svoboda, 1970.

  • HARRIS, Thomas A. Já jsem OK, Ty jsi OK. V Praze: Pragma, 1997. ISBN 80-7205-508-9.

  • PETITCOLLIN, Christel. Oběť, kat a zachránce (ve vztazích a komunikaci). Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-362-8.

© Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, 2017–2024
ISSN 1213-5828

URL zdroje: https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2018-rocnik-27-cislo-3/psychologicke-hry-v-knihovnach

Odkazy
[1] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2018-rocnik-27-cislo-3/psychologicke-hry-v-knihovnach
[2] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/autori/novotna-iveta
[3] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2018-rocnik-27-cislo-3
[4] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/rubriky/z-odbornych-organu
[5] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/psychologie
[6] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/seniori
[7] https://www.skipcr.cz/odborne-organy/60
[8] https://coachfederation.org/
[9] http://www.ta-cata.cz/
[10] https://cs.wikipedia.org/wiki/Eric_Berne
[11] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/437/novotna1.png