Bulletin SKIP (https://bulletinskip.skipcr.cz)


Příběhy knihoven aneb Studijní cesta po nových knihovnách Liberecka [1]

Autor: 

  • SÝKOROVÁ, Ludmila [2]

Číslo: 

  • 2020, ročník 29, číslo 2 [3]

Rubrika: 

  • Z regionů [4]

Klíčová slova: 

  • budovy knihoven [5], zájezdy [6]

Region: 

  • 07 Liberecký region [7]

V tomto podivném roce je i u nás ve SKIP Libereckého kraje [8] všechno jinak, a tak na každoroční jarní studijní cestu vyjíždíme až na sklonku léta, konkrétně 8. září. Tentokrát to bylo do šťastných nových knihoven Hrádku nad Nisou, Semil a Železného Brodu, tří větších městeček Liberecka (v každém žije cca osm tisíc obyvatel, jen Železný Brod jich má o něco méně, cca šest tisíc).

Hrádek nad Nisou – město na trojí hranici

Na podzim roku 2019 byla v Hrádku nad Nisou otevřena kompletně zrekonstruovaná knihovna [9], která je spolu s infocentrem, muzeem, galerií a variabilně použitelným kinosálem součástí multifunkčního centra Brána Trojzemí [10]. Rekonstrukce stála 17 milionů Kč.

Samotnou knihovnu je třeba trochu hledat – na budově totiž není příslušné označení. Skrývá se za rovněž citlivě zrekonstruovaným hrázděným domem č. p. 71, kde se nachází infocentrum, galerie a muzeum. Projdete infocentrem a ocitnete se v jiném světě, na malebném nádvoří, které je dále ohraničeno novostavbou multifunkčního sálu a samotnou originálně pojatou budovou knihovny. Kouzelné zátiší pod stromy se stolky a křesílky se přímo nabízí pro nejrůznější kulturní akce.

A tady můžeme začít příběh „Staré pekárny“, která se pekárnou nikdy nestala, aby v současnosti propůjčila své místo knihovně. Sotva ji majitelé po válce postavili, přišel únor 1948 a z podnikání nic nebylo. Přecházely roky, smutně stárla, chátrala, až se zase doba změnila a o budovu projevilo zájem město. Nostalgie a vzpomínky dlouho majitelům bránily dům prodat. Dohoda nakonec přeci jen byla, při respektování podmínek vlastníků mohla budova být zbourána a na jejím místě vznikla unikátní stavba, která upoutá především originální fasádou. Architekt byl zřejmě veden i pietou svázanou s místem a původní cihly použil na fasádě budovy. Cihly – jako řada vzpomínek nebo pro jiné jako knihy – jsou vyskládány nastojato v nepravidelných rozestupech na kovových policích před prosklenou stěnou. Původní stavba se tak proměnila i duchovně, knihy přece uchovávají naši minulost, vzpomínky i vědění. Stavba je tak důstojnou připomínkou pamětníkům i inspirací nově příchozím.

Městská knihovna Hrádek nad Nisou – exteriér [11]
Městská knihovna Hrádek nad Nisou – exteriér

Samotná knihovna je vybavena systémem Tritius, knihy jsou opatřeny RFID štítky, k dispozici jsou počítače, internet a další běžná knihovnická technika. Vnitřní prostor má tři úrovně – přízemí s výpůjčním pultem a bezpečnostním rámem, počítači, nabídkou časopisů a skladem s moderními posuvnými regály, druhé podlaží, kde je oddělení pro dospělé s dětským koutkem, a třetí s dětským oddělením. Ani drobná oživení nezmění strohý dojem, kterým obě oddělení s řadami regálů působí. Chybí prostor. Přes všechnu ještě vonící novotu je na první pohled zřejmé, že při zpracování projektu byly požadavky na knihovnu v osmitisícovém městě velmi podceněny. Jedna knihovnice, třeba milá a pracovitá, sama nemůže, byť po schodech běhá čile, poskytnout návštěvníkům ty služby, které jsou v jiných knihovnách běžné.

Městská knihovna Hrádek nad Nisou – interiér [12]

Městská knihovna Hrádek nad Nisou – interiér [13]

Městská knihovna Hrádek nad Nisou – interiér [14]
Městská knihovna Hrádek nad Nisou – interiér

Scházíme dolů jistě zajímavým schodištěm, které provázejí unikátní technologií vtlačené citáty slavných osobností, a já čtu a vidím rozpačité pohledy účastníků zájezdu a snad z touhy po troše potěšení těžce hřeším, když se mi vybaví nezapomenutelná agitační hesla z Procházkovy Přestřelky – „Místo lihu, kup si knihu“, „Ke stolu s Aloisem Jiráskem“, „Do postele s Boženou Němcovou“.

Přesto díky za každou novou knihovnu. Zvýšenou snahou a usilovnou prací se jistě dá ledacos vylepšit.

Semily, kde vzešla Jitřenka

Semilská knihovna [15] sice slaví už desáté výročí, ale zdá se, že je snad každým rokem krásnější. Sedmnáctkrát (sic!) se stěhovala, až v roce 2010 díky grantu z evropských fondů konečně získala důstojné místo přímo na náměstí v nově zrekonstruované budově kina Jitřenka. Příslovečně pak tato krásná jitřní hvězda posvítila i na budoucnost knihovny.

Městská knihovna Semily – exteriér [16]
Městská knihovna Semily – exteriér

Knihovna obývá část přízemí s ředitelnou a regionálním oddělením a dvě patra multifunkční budovy, kde jsou dostatečně prostorná oddělení pro dospělé a pro děti, je zde místo pro čtení, studium i pro hry, nechybí ani část pro pořádání kulturních akcí. Půjčují se tištěné a elektronické knihy i audioknihy a hry. Oddělení pro dospělé je víceúrovňově uspořádané a členité, což je jistě zajímavé pro návštěvníky, kteří si snadno najdou svůj koutek ke studiu, čtení i zábavě; o to náročnější je pro knihovnice, které to vše musí obsáhnout. V dětském oddělení, které je ve druhém patře, jsou k dispozici knihy, hry, různé kreativní pomůcky a inspirativní nabídky, jako jsou tematické batůžky nebo vtipná doporučení k četbě. V letních měsících je tu k využití příjemná terasa, kde se dá nejen číst, posedět nebo hrát, ale je i příhodným místem pro zajímavé akce. Konečně je odtud i pěkný výhled na město.

Městská knihovna Semily – interiér [17]

Městská knihovna Semily – interiér [18]

Městská knihovna Semily – interiér [19]

Městská knihovna Semily – interiér [20]
Městská knihovna Semily – interiér

Vybavení (počítače, internet a další technika) je běžné jako v jiných knihovnách. To běžné oživuje nápaditost, entuziasmus i soustavný zájem dál se rozvíjet. Toho si všimnete na první pohled. Automatizaci knihovního provozu i dalších agend umožňuje knihovní systém Tritius.

Je docela dobře možné, že dobrá nálada zdejších knihovnic je silně podporována cukrárnou, do níž se dostanete i po schodišti přímo z knihovny.

Železný Brod – cesta z Poříčí do města

Železnobrodská knihovna [21] je z těchto tří knihoven nejnovější – byla čerstvě otevřena v únoru 2020. Nestačila se ani nadechnout a už se kvůli covidu-19 zase musela zavřít.

Ale i tato knihovna má svůj příběh. Začíná ve „vyloučené“ části města Na Poříčí, v budově bývalé mateřské školy. Sama omšelá budova přímo zapadala mezi okolní zdevastované domy a knihovna zde v podstatě sloužila jako nízkoprahové centrum pro zdejší komunitu tzv. nepřizpůsobivých. Svým způsobem i ona byla vyloučena z té kulturnější části města. Knihovnice tedy ve svém počátečním nadšení přijaly svůj úkol jako výzvu vnést světlo a osvětu do těchto neutěšených míst. Realita však jejich snaze přisoudila jiný výsledek, než jaký si přály. Svým způsobem jej lze považovat i za úspěch, nebyly to ony, kdo by proměnil kulturní a společenské hodnoty svých chráněnců, ale stávající komunita si je naopak přizpůsobila sobě. Knihovna se stala jejich a hlavně děti zde trávily většinu svého volného času a obšťastňovaly zoufalé knihovnice nezapomenutelnými zážitky. Ty si zřejmě nevděčně vůbec neuvědomovaly, jakou radost a vyžití jim dopřávají, a zarputile se knihovnu snažily dostat pryč. Přesto tu k zázemí knihovny existovala pevná citová vazba. Stalo se, že jeden z mladých Romů náhle zemřel a místem piety se stala právě knihovna, před kterou nosili svíčky a květiny. Odtud vycházel i pohřební průvod a v něm nechyběla ani knihovnice.

V roce 2015 se opět začalo vyjednávat stavební povolení k rekonstrukci starého výměníku tepla na sídlišti u nábřeží a po pěti letech byla knihovna slavnostně otevřena. Původní účel by v nové originální jednopatrové stavbě nikdo nepoznal. V prosvětleném vstupním prostoru, na který navazuje víceúčelový dělitelný sál, jistě proběhne řada zajímavých pořadů a setkání.

Městská knihovna Železný Brod – exteriér [22]
Městská knihovna Železný Brod – exteriér

Velmi dobře vybavené zázemí poskytuje návštěvníkům veškerý potřebný komfort. V patře jsou pak v dostatečně velkém a přehledném interiéru umístěna obě oddělení, pro dospělé i pro děti. Vybavení pro dospělé s nápaditými rozřaďovači v beletrii (jméno autora) a veselé pro děti, hrací prvky, poschoďové pódium, magnetická tabule atd. dotvářejí atmosféru, která je přívětivá pro všechny návštěvníky. A nemohu nezmínit Ozoboty, malé robotické kuličky, které učí děti programovat. Řada z nás tyto „hračky“ viděla naživo poprvé.

Městská knihovna Železný Brod – interiér [23]

Městská knihovna Železný Brod – interiér [24]

Městská knihovna Železný Brod – interiér [25]
Městská knihovna Železný Brod – interiér

V této knihovně využívají otevřený systém Koha. V materiálech se dočtete, že „knihovna nic neplatí za software samotný, ale pouze za služby související s jeho zprovozněním a údržbou“. A právě toto tvrzení může být kamenem úrazu, pokud sami nejste dostatečně erudovaní v informačních technologiích a programování nebo nemáte k dispozici někoho šikovného, jako mají právě zde; zjistíte totiž, že Koha není až tak zadarmo. Nicméně vše funguje, jak má, a postupně se vychytávají drobnosti. Euforii, radost a nadšení knihovnic z nového místa i budovy samotné nemůže nic zastavit. Nemohly jsme si nevšimnout, že až nakažlivě zářily štěstím. Můžeme jen závidět, ale přejeme jim to. Doufám, že i my ostatní spějeme k lepším zítřkům!

Pro mě z cesty plyne jedno důležité poučení. Ani úžasné architektonické počiny se neobejdou bez entuziasmu a kreativity lidí tam pracujících.

Společná fotografie před železnobrodskou knihovnou [26]
Společná fotografie před železnobrodskou knihovnou

Děkujeme všem kolegyním a kolegům za milé přijetí i čas, který nám věnovali.

Fotografie pořídily Dana Kroulíková z Městské knihovny Česká Lípa a Jaroslava Starcová z Krajské vědecké knihovny v Liberci. Další fotografie najdete na Rajčeti [27].

© Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, 2017–2024
ISSN 1213-5828

URL zdroje: https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2020-rocnik-29-cislo-2/pribehy-knihoven-aneb-studijni-cesta-po-novych

Odkazy
[1] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2020-rocnik-29-cislo-2/pribehy-knihoven-aneb-studijni-cesta-po-novych
[2] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/autori/sykorova-ludmila
[3] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2020-rocnik-29-cislo-2
[4] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/rubriky/z-regionu
[5] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/budovy-knihoven
[6] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/klicova-slova/zajezdy
[7] https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/regiony/07-liberecky-region
[8] https://www.skipcr.cz/regiony/07-liberecky-region
[9] https://www.hradek.eu/index3.aspx?rub=68
[10] https://www.hradek.eu/index3.aspx?rub=260
[11] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova2.jpg
[12] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova1.jpg
[13] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova3.jpg
[14] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova4.jpg
[15] https://www.knihovnasemily.cz/
[16] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova6.jpg
[17] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova5.jpg
[18] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova7.jpg
[19] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova8.jpg
[20] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova9.jpg
[21] https://www.zeleznybrod.cz/cz/turista/kam-za-kulturou/mestska-knihovna/
[22] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova10.jpg
[23] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova11.jpg
[24] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova12.jpg
[25] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova14.jpg
[26] https://bulletinskip.skipcr.cz/sites/default/files/images/750/sykorova13.jpg
[27] https://www.rajce.net/a16949044